Hava Durumu

62. Uluslararası Bursa Festivali başladı!

Bursa'da Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konseriyle 62. Uluslararası Bursa Festivali'nin açılışı başladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 21:36
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 22:07
Kaynak: Haber Merkezi
62. Uluslararası Bursa Festivali başladı!

Uluslararası Bursa Festivali, Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın Merinos Park'taki konseriyle başlıyor.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey şu açıklamalarda bulundu.

"Uluslararası Bursa Festivali, Bursa'nın 62 yıllık bir geleneğidir. Yalnızca Bursa'nın değil aynı zamanda Türkiye'ninde en uzun soluklu etkinliğidir. Bugün başlayıp 31 Temmuz'a kadar sürecek olan bu etkinliğimiz, kentle bütünleşmiş bir kültür ve sanat hareketidir. Ortak hafızamız olan festivalimizin açılışında sizlerle hep beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sevgili sanatseverler. Kültür ve sanata verilen önem toplumun geleceğini şekillendirmektedir. Çünkü sanat toplumların aynasıdır. Bize kim olduğumuzu nereden geldiğimizi ve nereye gitmek istediğimizi anlatır. Sanat bize birbirimizi anlamanın farklılıklarımızı kucaklamanının birlikte olmanın yollarını gösterir. Bursa’mız zengin bir kültür birikimine sahiptir. Bu nedenle 62 . Uluslararası Bursa Festivali boyunca sergilenecek olan eser Bursa’nın her zengin kültürüne her dokusuna işlenmiş birer motif, ortak hikayemizinde birer parçasıdır. Kentimizin kültür ve sanat hayatına anlamlı bir boyut kazandıran Uluslararası Bursa Festivali’nin 62 yılını büyük bir coşkuyla kutlamaktayız..

17 İLÇEDE GÖSTERİLER YAPILACAK

Kentimizin kültür ve sanat hayatına anlamlı bir boyut kazandıran Uluslararası Bursa Festivali’nin 62. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaktayız. Yerli ve yabancı pek çok sanatçının sahne alacağı festivalimize, müziğin, dansın ve sahne sanatlarının büyülü dünyasına hep birlikte adım atacak, sanatın evrensel diline hep birlikte tanıklık yapacağız. Bursa’mızın dünyaca bilinen en önemli etkinliklerinden biri de, hiç kuşkusuz ki festival kapsamında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları yarışmasıdır. Kentimizin kültürel ve sanatsal yaşamında önemli bir yere sahip yarışmanın bu yıl 36.’sını düzenliyoruz. Festivalimizi Yıldırım, Kestel, İznik, Nilüfer ve Mustafakemalpaşa tabii ki burada Osmangazi olmak üzere ilçelerimize taşımaktayız. Altın Karagöz Halk Danslarına katılan gruplarımız ise 17 ilçede gösteriler yapacak. “Müziğin ruhunu aşktan başka birşeyle anlatamam” demiş Alman opera bestecisi Richard Wagner.

MÜZİK AŞKIYLA DOLU İSİMLERİN ATTIĞI BÜYÜK ADIM

Bursa’da ilk kez bir senfoni orkestrası oluşturulması fikri de işte böyle güçlü bir aşktan doğmuş. 90’lı yıllarda bu yola çıkan ve yıllar boyu emek veren yürekleri müzik aşkıyla dolu isimler sayesinde atılan küçük bir adım büyümüş ve yılar içinde ilerleyerek kocaman bir orkestraya dönüşmüştür. 62. Uluslararası Bursa Festivalimizin başlangıcını Siudy Garrido Flamenko Topluluğu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte yapmaktayız.

"FESTİVAL SÜRESİNCE DEĞERLİ SANATÇILAR SİZLERLE BULUŞMAYA DEVAM EDECEK"

Bu vesileyle aramızda bulunan önceki dönem büyükşehir belediye başkanımız Erdem Saker’e ve merhum BUÜ rektörlerimizden Ayhan Kızıl’ı bir kez daha anıyorum. Sevgi ve saygıyla onları kutluyorum. İyi ki varlarmış iyi ki başkanımızda aramızda. Açılış konserimiz sonrasında festival süresince birbirinden değerli sanatçılar sizlerle buluşmaya devam edecek. Sözlerime son verirken festivalimizin bugünlere ulaşmasında emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı değerli başkan ve yöneticilerine çalışanlarına ve desetek veren bu etkinliğe yıllardır destek olanlara yürekten teşekkür ediyorum. Bu festivalin her bir noktasında birlikte oluşturduğumuz bu büyülü ahengin yankılarınıı duyuyuorum. Bursamızın her köşesine yayılan bu melodinin geleceğimize umutla taşınmasını diliyorum."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.