Hava Durumu

Sevgiyle kurulan ilişkiler

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 15:38

Dünyaya gözlerimizi ilk açtığımız anda annemizin koşulsuz sevgisi ile buluşuruz. Koşulsuz olarak bize bakım verir. Bizi besler, tehlikelerden korur, ön gördüğü en ufak aksiliklerden bizi uzaklaştırır. Bedensel olarak bütün  ihtiyacımızı karşılar. Büyüyüp ayaklanmaya başladığımızda her düştüğümüzde tutmaya çalışır. Elbette tutamadığı, yetemediği, doyuramadığı bizi  anlamadığı yerler olmuştur. Bizim bunu tam tamına beklememiz böyle bir beklenti içine girmemiz annemizle olan ilişkimizi zedeleyebilir. Alamadıklarımızın, annemizin yapamadıklarının peşine düşmemiz  ruhsal dengemizi bozabilir.

Ebeveynlerimizden alınan ilk ilişki kodları tanımlandıktan sonra artık hayat hikayemiz şekillenmeye başlar. En yakın arkadaşlıklar, okula gittiğimizde öğretmenimiz okul arkadaşlarımız, kalbimizin ilk defa karşı cinse  farklı attığı, hepsinin altında ebeveynlerimizin izleri eksileri artıları vardır. Başkalarıyla bağ kurmak, ilişkiyi devam ettirmek, gerektiğinde uzaklaşmak bitirebilmek hepsinin dengesi bizim ruhsal gelişimimiz için önemli deneyimlerdir. Beden nasıl büyüyüp gelişiyorsa ruhun  gelişmesi için bu ilişkiler mühimdir. İlişkilerin dengelemesi için dengesiz durumlarla karşı karşıya kalırız. Sevmekte bu duruma dahildir. Sevmenin dozunu kaçırdığımız her ilişki dengelenmek ister. Kan bağımız olan ve candan sevdiklerimizle yaşadığımız sorunlar sevgimizin dengelenmesi içindir.

Sevmek; her ailede, her kültürde  bireysel olarakta aldığımız kimliklerimizde farklı farklı tanımlanır. Bir müzisyenin sevgisi; aylarca aynı parçayı çalıp hatalarını fark edip  kendi normlarında düzgün hale getirip dinletebilmek. Bitki yetiştirmeciliğinde uğraşan  birinin sevgisi ;hangi çiçeğin ne kadar suya ve ışığa ihtiyacı olduğunu keşfedip büyümesini izlemek olabiliyor. Hepimizin sevmek hakkında düşüncesi ve bu düşünceleri hayata geçirdiği ilişkileri var. Dostluğumuzda arkadaşlığımızda ailemizde yansıtırız bunları. Sevmek;  her şeyden önce emek ister, zaman ister. Zamanla beraber yol alır ilişki. Gecesine gündüzüne, yazına kışına talip olmaktır. Bazen sıkı fıkı, inişli çıkışlı, sorgulayıcı, eleştirel, sakin ve tamamlayıcı. Hepsi yaşanır, ilişki de kendi içinde erir, donar alev alır. İlişkilerimiz varmak istenilen bir sonuç  yada skor gibi değildir. Arada yaşanılan hadiseler hissettiğimiz duygular kıymetlidir. Ne yaşanırsa yaşansın ister devam ediyor olsun ya da bitmiş bir ilişki olsun. “İyi ki yaşadım” diyebilmek o kadar mühim ki.. Her şeyin sahtesi ile muhatap olduğumuz bu dönemde.

Adaletli bir dünyada değiliz ama adaletli olmayı seçme hakkımızı kullanabiliriz. İlişki  kurduğunuz kim varsa; arkadaşlarınız , dostlarınız, iş yerinde bütün gün gördükleriniz muhatap olduklarınız kardeşiniz ablanız eşiniz anneniz babanız  ilişkilerinizde adaletli  bir yol yürütmenizi temenni ederim.

Sevgiyle..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.