Hava Durumu

Hayatın anlamı

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 17:07

Fıtratımız gereği hayattane yaşarsak yaşayalım anlamlandırmaya çalışırız.Belirli bir çıkarımda bulunur hayatımızı ona göre yön veririz.Çıkarımlar; yaşadığımız deneyimlerin, bilgilerin birikimlerin bütünüdür. Yol gösterici olangeçmiş isean'da kendine yer edinir. Sözlerimiz de davranışlarımız da geçmişin süzgecinden izler taşır. Bunu iki türlü düşünebiliriz; ders alınmış hadiseler zincirinden yeni yollar arayanlar veeskinin öğretisini almak istemeyip direnenler.

Hayat yolculuğumuzda duygularımızın davranışlarımızın olgunlaşması için istesekte istemesekte birbirimizle sınanırız. Doğanın kanunu bu veinsan insanaher zaman iyi gelir. Biz bazen tanımlar koyarız ve sınırlandırırız.İyi gelmediğini düşünürüz ama birbirimize vesileyizdir. Dönüp baktığımızda, neleri yapmamamız  gerektiğini idrak etmiş oluruz.Bazen öyle bir an gelir ki; geçmişte yaşadığımız olumsuz deneyimdeki çıkarım, bizi korur.

Mevsimler gibi belirli periyotlarla hayatımıza birileri girer birileri çıkar bir akış vardır. Bu karşılaşmaların hiçbiri tesadüf değildir. Kimin neye ihtiyacı varsa onu uygun olaylar ve öğretiden alınacak çıkarıma, uygun insanlarla muhatap oluruz. Bazen kendi mizacımıza ters yapıda insanlarla bir araya geliriz.Burası biraz can sıkıcı kabul etmesi de biraz zorlayıcı.İnsanız, birbirimizin  güzelliklerinden veyapamadıklarımızdan mayalanmamız için gereklidir.Katıyı yumuşakla, tembeli çalışkanla , korkağı cesurla , hareketli olanlasakin olan, meraklıyla hevessizolanın denk gelmesi gerekir ki karşılıklı olarak dengelenme olsun. Diğerinin şifası ötekindedir.

Samimiyetle söylemek istiyorum bazen o kadar uzaklarda arıyoruz ki iyileşmeyi, gözümüzün önünde yanı başımızdaki merhemleri görmekte zorluk çekiyoruz. Benimde uzaklarda aradığım görmediğim o kadar çok hadise var ki. Bazende çoklarda ararız, bugünün modern insanları olarak skorlarla değerlendiririz. Gidilen seminerlerle alınan eğitimlerlesertifikaların çokluğuyla..Çok bazen büyüleyici gelebilir göze.  Bilgi değişeme sebep olmuyorsa ne kadar çok olursa olsun değeri yoktur. Biliyor olmakla,yaşayıp yansıtmak çokfarklıdır.

Kadim insanların bir sözü vardır; “Her geleni Hızır bil, her geceyi de Kadir.”  Hızırlarınız hayatınızda eksik olmayacak, hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gibi. İşitilen sözde karşına çıkan yazı da aynı hükümde. Sen yeter ki hayatında her karşılaştığınla bağ kurmak iste ve anlamlandır. İyileşme de çaba yoktur her şey kendiliğinden ve sakinlikle olur. Ruhumuzunyaralarına derman olacak merhemlere denk gelişimiz epey fazla,farkına vardığın an'lar katlanarak çoğalsın hayatında. Sevgiyle...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.