Hava Durumu

Eş seçimi

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2024 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 15:42

Evlilik öncesinde ve evlendikten sonra aklımızda hep bazı sorular olur. Doğrusunu bulmalıyım, doğrusunu mu buldum, biraz daha mı bekleseydim gibi gibi… eş seçimiyle ilgili sorularımızın arkası kesilmez.
Bugün ben de evlenmeden önce sormamız gereken iki soru üzerinde durmak istiyorum hatta bu iki soru halihazırda evlenmiş olan kişiler için de önemli olduğunu düşünüyorum. Nedir bu sorular?
1 Ben bu evliliğe/eşe ne katmak istiyorum?
2 Ben bu evlilikten/eşten ne bekliyorum?

Bu soruları biraz daha açalım istiyorum. İlk soru yani ben bu evliliğe/eşe ne katmak istiyorum sorusu aslında bir noktada ben bu evlilikte kendimi nasıl bir eş görmek istiyorumla benzer sorular. Bu bizim önemsediğimi, değer verdiğimiz noktaları gösterecektir. Ve doğrudan bir sorudur. Evlilik içinde görmek istediğim ben nasıl biri? Bu soru evlilik yolunda düştüğünüz zamanlarda bize bizi hatırlatan bir rota görevi görecektir. O zaman düştüğümüz yerden kalkmak ve kendimizi unutmamak kolaylaşacaktır. Evlendikten sonra bu soruyu kendimize sormak rotamızı fark etmek anlamına gelir ki bu her daim önemli bir unsurdur.

İkinci soruya baktığımızda yani ben bu evlilikten/eşten ne bekliyorum sorusu biraz daha dolaylı bir soru. Psikolojideki şu kanunu unutmamak lazım. Nedir o? Muhatabımızı değiştiremeyiz fakat etkileyebiliriz. Yani dolaylı yoldan onun değişmesi için etkili yollar deneyebiliriz. Fakat sonuçta istediğimizi, beklentilerimizi elde edemeyedebiliriz. Zaten bu durum bizim başta söylediğimiz insanları değiştiremeyiz kanunuyla uyuyor. Fakat etkilemek yönünde çaba harcayabiliriz.
Bizler buna çıktı hedefler diyoruz. Belki ilk denememiz başarısız olur belki farklı yollar deneyebiliriz belki karşı tarafta hiçbir şekilde etkisini fark etmediğimizde alternatif diğer yollara da başvurabiliriz. Yani bir noktada muhatabımızın damarını yakalamaya çalışabiliriz. Sonuçtan bağımsız olarak gösterdiğimiz çaba da bizler için değerlidir. Çünkü günün sonunda “ben uğraştım, çabaladım fakat olmadı” diyeceğizdir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.