Hava Durumu

" Ya bize ne etsin?"

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2024 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 17:36

Haber kanalı açık akşam haberlerine bakıyoruz, malum her yerde Eurovision coşkusu var, neden? Sertap Erener konuk olarak tekrardan çıkıp birincilik kazandığımız şarkıyı seslendirecekmiş.

Haber anons edildi sonra da bu arada da dışarıda büyük bir protesto var, Filistin için dedi spiker ve görüntü ekrana verildi.

İsveçliler toplanmış ve hem İsrailli sanatçının yarışmaya katılmasını ve akabinde finale kalmasını ve asıl önemlisi yaptıkları katliamı protesto ediyorlar.

Eşim başladı bozuk bir moralle ekranda gördüğü insanlara dua etmeye " allah size hidayet nasip etsin, sizi mukafatlandırsın, bizim yapamadığımızı yaptınız. "

Döndüm ve " Bize ne nasip etsin peki dedim onlara hidayet etsin de bize ne etsin..."

" Bize zaten hidayetlerin en büyüğünü nasip etsin, merhametinin en yücesiyle merhamet etsin, bizim halimiz onlardan bin beter. En çok duaya ihtiyacı olanlar bizleriz aslında." dedi.

Dua edecek konumda mıyız ya  da dua edilecek konumda mi tartışılır gerçekten.

Hadi biz onlara dua ediyoruz da bize kim dua etsin, Bize kim acısın...

Sonra İsveçli yarışmacı yasak konulduğu halde bileğine Filistin kefiyesi dolayıp çıkmış. Ve bunun bir yaptırımı olacaktır elbet cezasiz bırakırlar mı hiç. Belkide büyük ihtimal diskalifiye olacak. Bunu bile bile oraya çıkması, mazlumların yanında olduğunu göstermek için bu riski göze alması takdire şayan. Sonra İsrailli şarkıcı sahneye çıkınca da protesto edilmiş, ıslıklanmış, yuhalanmış. Gözlerim dolu dolu izledim, kendi adıma da buruk halde.

Sonra dedim ki aaa biz de oradayız bu sefer, kopuk sanatçı olarak ama olsun, sonuçta o sahneye çıkılacak. Bir heyecan kapladı içimi önce, sonra ışık hızında geçti.

O sanatçının Sertap Erener olduğunu hatırladım sonra kendi umursamaz ve korkaklığımızı.

Eşim dedi ki "bakalım biz tepki verebilmeyi başarabilecek miyiz?"

"Ümidin var mı ?"dedim. " Ne yalan söyleyeyim yok " dedi.

Ve ne yazık ki haklıydık. Halbuki yanılmayı, şaşırmayı çok isterdim.

Sonra şarkı söylenirken İsrail bayrağı taşıyanlar ekrana verildi. İyice tik kaptım. Ama bu arada kendimle de savaşıyorum acaba paranoyaklık mı yapıyorum, denk gelmiş olabilir sonuçta onlarda yarışmada diye. Ama hayır ben anladım ki şu camiada her şey planlanarak yapılıyor. Biz de kendimizi paranoyaklık yapıyor sanıyoruz.

Halbuki tesadüfen olanlar öyle az ki. Resmen oyun oynuyorlar insanlarla. Sonra da kafayı yediniz muamelesi yapıyorlar üstüne.

Belçika, Yunanistan bile tepkisini koydu tarafını belli etti. Biz tek kelime dahi edemedik.

Tek bir hareket bile yeterdi, bir kelime , bir bakış...

İçim rahatlayacaktı,  su serpilecekti şu küskün gönlüme, ya bakın biz de sessiz değiliz aslında diyecektim...

Orası siyaset yeri değil diyenler çıkar şimdi, doğru siyaset yeri değil konu siyaset değil zaten, insanlık...

Ama öte yandan  helal olsun Haluk Levent'e, bak bunu da beklemezdim.

Buna tepkim çok şaşkınlık oldu.

Zaten son anda dayanamayıp değiştirmiş metni.

Herkes hazırlıksız yakalandı yani.

Kendince büyük riskler almıştır, belki de derneğine yapılacak çoğu şeyden vazgecilecek, engellenecek, daha başka ne yaptırımlar yapacaklar kim bilir. Daha ilk başta ne diyeceği belli olunca durdurulmaya çalışıldı, sözü kesilmeye çalışıldı. Her yiğidin harcı değil yaptığı, yürek ister, cesaret ister...

Koskoca memlekette de en cesaretlimiz en merhametlimiz de kendisi çıktı. Uluslararası olarak ilk tepkisini koyan ünlümüz oldu.

Helal olsun yüreğine sağlık demekten başka laf düşmez bize. Hakkı haklıya vereceksin.

Dünya ayakta ama bizde daha tık yok malum. Üç maynuna devam bizde.

İçimde tüm taşlar oynadı benim uzun zamandır kendimize dair yalan yok. Bazı şeyleri başa sarıp düşünmeye başladım. Hem de benim için tabu sayılacak kadar değerli şeyleri...

Bir yerlerde büyük yanlışlar var, düzeltmem lazım içerde. Sanırım bir şeyleri çok büyütmüşüm gözümde, gönlümde. Durup düşünme zamanı gelmiş de geçiyormuş galiba... 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.