İnce sızı

Murat Düzgün 11 Şubat 2021 Perşembe, 06:30

Muhalefetin son cumhurbaşkanı adayı ve CHP'nin içindeki liderlik yarışının en güçlü ismi Muharrem İnce, çıtayı her iki kulvardaki yarışın üstüne çıkararak, tek başına iktidar olup ülkeyi yönetme iddiasıyla eski partisi ve yeni rakibi olan CHP'den istifa edip yollarını ayırdı.

Ben Sayın İnce'nin istifasını açıkladığı basın toplantısını dinlediğimde ülkem ve milletim  adına çok sevinip umutlanmıştım.

Hatırlayalım !

İnce ayrılma sebebini şu başlıklar altında topluyordu:

CHP, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeler çizgisinden uzaklaştı.

Partide CHP'ye gönül vermeyenler yönetici konumunda.  

Atatürk ismini ağızlarına alamayanlar partiye hakim.

Ama beni etkileyen en önemli üç başlık şunlardı:

Parti, Soros'cuları ve Fetö'cüleri koruyor.

CHP, Libya'da ne işimiz var, diyecek kadar mavi vatanını kavrayamamış insanlarla dolu!

ABD'den demokrasi dileniyorlar!

Bu sözleri söyleyerek, dış baskı ve bağlantıyı reddediyordu Sayın İnce.

Peki toplantının sonunda İnce ne diyor ?

Sıraladığı bir sürü bombardımandan sonra önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde CHP'nin öncülüğündeki Millet İttifakı'nı destekleğeceğini şimdiden kati bir dille deklare ediyor.

Eee ne ektik ne biçiyoruz!

Yukarıda saydığınız, sizi rahatsız eden bir sürü olumsuzluğu CHP bünyesinde barındırırsa, yani aynı çizgide olursa, siz de onu desteklerseniz, eleştirip istifa etmenizin ne anlamı kaldı?

O zaman  şu soruyu sormak gerekiyor:

Daha seçime bir dünya zaman varken, siyasette bu süreler çok uzun zamanlar olup bir çok şeye gebe olduğu tarihsel süreçlerde tecrübeyle sabit iken, Sayın İnce seni böyle bir beyanata zorlayan neydi?

Yaptığın açıklamalar ve açtığın kapı aralığından algıladığım bir görevlendirmeyle kuracağın yeni partiyle sağ cenaha şirin görünüp peşine takacağın üç beş oyu seçimlerde Millet İttifakı saflarına taşımak mı?

Açıkçası gönlümden geçen bu destek açıklamasının bir dil sürçmesinden ibaret olduğu ve tespit ettiğin sakatlıkları dillendirerek bu hassasiyetle, milli ve omurgalı duruşla siyaset yapmanız.

İşte o zaman yanılmaktan ve yaptığım başarısız analizden çok mutlu olacağım !

Size oy vermesem bile ayakta alkışlayacağım.