Hava Durumu

'2. darbe yolda..!'

Yazının Giriş Tarihi: 24.07.2016 09:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.07.2016 09:14

Darbe... Aklınıza ne geliyor, neler düşünüyorsunuz? Yaşım gereği darbe değil ama darbe girişimi gördüm, fakat büyüklerimizden dinlediğimiz, okuduğumuz kadarı ile hiç sevmediğiniz siyasi partinin yönetiminden bile daha kötü olan bir yönetim biçimi, buna da yönetim denilirse... Neyse şükür ki darbe püskürtüldü ama aslında asıl tehlike hala geçmedi neden mi? 2. bir darbe hala sanki eşikten bizi izliyormuş gibi... Gelin önce kısaca darbenin sonucunu sizlerle beraber görelim....

Acı bilanço; 55'i Ankara'da, 5'i İstanbul'da, 2'si Muğla'da olmak üzere 62 polis, 4'ü Ankara, biri İstanbul'da 5 asker, 78'i Ankara, 94'ü İstanbul, 1'i Malatya'da 173'ü sivil toplam 240 kişi şehit oldu.

Bu şehitleri görmeyip, bu şehitlerin nasıl can verdiğini bilmeden dayak yiyenleri savunan insanları anlamıyorum. Elbette ki teslim olduktan sonra onları şiddet uygulamak, doğru ise boğazını kesmek bunların hepsi tasnip ettiğimiz olaylar değil ama senin silahınla, seni koruması gereken şerefsiz, senin canını kast ediyor ise düşünmeyeceksin, öldüreceksin... Fakat asker bizim, polis bizim, bu vatan, millet bizim ötesi teferruat...! Neyse.

Yaralılar; Darbe zamanında toplam bin 535 kişi de yaralandı. Tedavisi devam eden 623 kişi bulunurken, Ankara'da 96, İstanbul'da 23, Muğla'da 3, Sakarya'da 1, Bayburt'ta 1 olmak üzere 124 polisin, Ankara'da 18, Sakarya'da 2, İstanbul'da 1 olmak üzere 21 askerin, Ankara'da 800, İstanbul'da 589, Eskişehir'de 1 olmak üzere bin 390 sivilin yaralandığı olarak kayıtlara geçti.

Ve gözaltılar; aslında sorusu asıl sorduran ve merak konusu olan olay. Elbette acı kayıplarımız çok önemli ama bundan sonraki süreç de bu gözaltılar, görevden alınanlar, yerine gelecek olanlar derken soru üzerine soru... Öncelikle sayısal verileri vereyim sonra benimde merak ettiğim soruları sizlerin aracılığınız ile sorayım...

Darbe girişimi sırasında ve sonrasında gerçekleştirilen operasyonlarda 115'i general, bin 350'si subay, 4 bin 854'ü diğer askeri personel olmak üzere toplam 6 bin 319 askere gözaltı işlemi uygulandı. Operasyonlar sonucu emniyetten aralarında rütbelilerin de bulunduğu 210 kişi gözaltına alındı. Ayrıca, bin 481 hâkim ve savcının yanı sıra Ankara'da 39, İstanbul'da 3, diğer illerde 608 olmak üzere toplam 650 sivile gözaltı yapıldı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 990'ı tutuklandı. Bunlardan 34'ü polis, 17'si general, 65'i subay, 583'ü asker, 273'ü hâkim ve savcı, 18'i sivillerden oluştu.

Şüphelilerden 80'i serbest kaldı, 215'i denetimli serbestlikle bırakıldı.

Şimdi soru bir; PKK'lılar nerede? İkinci bir soru bunca asker, general işte adını ne ile sınırlandırırsan artık bunlar gözaltında her hangi bir ikinci darbe olduğunda savunma stratejisi ne olur? Sakın bana halk çıkar demeyin, halk elbette çıkar ama gece uykuda yakalayan bu soysuzlar halka göz açtırabilir mi? Şimdiye kadar Gülen örgütünün varlığı hep vardı şimdie kadar bunlar neden alınmadı... Adam'ın yaveri dediği şerefsiz zaten kahpelik yapıyormuş... Neyse.

Gelelim 2. Darbe'ye bu boşluklar inşallah ikinci bir darbenin hazırlığını yaptırmaz çünkü aşırı boşluk oluştu. Ayrıca asıl önemli olan kendi içimizdeki darbe. Hatırlarsanız İstanbul Gazi Mahallesi'nde; mahalleye tekbir getirerek yürüyen grubun saldırı düzenleyeceği söylentisi yayılarak Alevi vatandaşın Gazi Cem Evi önünde toplanılması sağlandı. Suriyelilerin kaldığı ev ve iş yerleri yağmalandı haberleri, bir grup insanların işte birilerini öldürmeye gitti, gidiyor gibi bir sürü ASILSIZ HABERLER, PROVAKASYONLAR...

İkincisi darbenin psikolojisi üzerimizde hala doludizgin koşarken darbecilerin istila ettiği Boğaz Köprüsü'nde de halkın bir askerin boğazını keserek öldürdüğü yönündeki söylentiler haberler...

Sayın MENDERES'E yapılan haince o darbede de insanların kıyma makineleri tarafından paramparça edildiği yalanı darbe yanlısı gazetelerde yankı olmuş halk buna inanır duruma getirilmişti...

Velhasıl kelam "kendi başının etini ye" tabiri var ya; İşte...! Bizim için bu asılsız haberler ile 'başınızın etini ye' demek istiyorlar... Sakın ha, aman diyorum arkadaşlar olabildiğince çevremizi bu konuda uyaralım... Biz Türk Milleti olarak biziz ki asla unutmayın Türk'ün bu şanlı Türklüğün asla ama asla düşmanı eksik olmaz...

Sağ duyu ile kalmanız umudu ile Vatan ile, Bayrak ile Ezan ile, kalın....

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.