Biden için son fırsat!

İsa Koçyiğit 13 Haziran 2021 Pazar, 06:30

Tüm dünyada gözler yarın Brüksel'de yapılacak NATO Zirvesi'ne çevrildi.

Zirveye katılacak liderler, pandeminin sarstığı içinde bulunduğumuz şu puslu dönemde kritik görüşmeler gerçekleştirecek.

Elbette ki zirveye katılacak her ülke duruma kendi penceresinden bakıyor.

Bu kapsamda bizleri yakından ilgilendiren görüşme ise elbette ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayındaki seçimlerde Trump'ı mağlup ederek 'tartışmalı da olsa' koltuğu devralan Joe Biden, 24 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamada 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmıştı.

Biden bu 'aslı olmayan' çıkışıyla da, Türkiye'ye olan bakış açısını bir nevi göstermiş oldu.

Amerika'nın yeni patronunun söz konusu skandal adımına, Türk hükümeti tarafından tepkiler gecikmemiş ve verilen sert demeçlerle iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Türkiye-ABD arasındaki diyalogun tekrar olumlu bir şekilde sağlanması için yarınki zirve fırsat olarak görülüyor.

Ancak şu bilinmeli ki; Biden'ın küstah tavırlarına devam etmesi son dönemde zarar gören ilişkileri kopma noktasına getirir.

Bizi diğer Ortadoğu ülkeleriyle aynı gruba sokma çabası, Biden'a hiçbir fayda sağlamayacaktır!

Türkiye'nin bölgesel gücünü göz ardı etme hatasına düşen ABD Başkanları için işlerin hiç de iyi gitmediği tarih ile sabittir.

Eğer bugün trilyonlarca dolar harcayıp Ortadoğu bataklığında boğulan bir ABD varsa, bunun en büyük nedeni Türkiye'nin politikalarının ve hassasiyetlerinin göz ardı edilmesidir.

Çünkü...

Türkiye ne sömürgeci ne de kirli emelleri olan bir ülkedir. Aksine amacımız tarih boyunca sadece bölgede huzur ve güvenin tesis edilmesidir.

Herkes şunu bilmeli ki;

F-35'leri alamayan, soykırım safsatasında hayal kırıklığına uğrayan, Suriye'de yalnız bırakılan bir Türkiye bu saatten sonra Biden'ın blöfüne kanmaz!

Umarız Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmeye oturmadan önce tüm bu hesapları ve gelişmeleri göz önüne alır.

Aksi durumda, masadan en fazla şekilde zararlı olarak kalkacak kişi ABD Başkanı olacaktır.