Hava Durumu

Vahşiyane dünya

Yazının Giriş Tarihi: 01.06.2024 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 15:31

Mekânın önemini vurgu açısından “Dünyada mekân ahirette iman” denir de ne kadar doğrudur, doğruluğu ne kadar kuşatır pek düşünülmez, böyle nice şeyler vardır, söylene durulur, konuşula gider!

Gerçekte genellemek yanılsamaya yönlendirir, ondan “İstisnalar kaideyi bozmaz” ilave edilir, iyi de yapılır. İyiyi ihata etmek de zordur; kültürden kültüre, medeniyetten medeniyete değişiklik gösterir, vicdan da öyledir!

Gazze’de yapılanlar hangi vicdana sığar ama yapıyorlar? Yapanlar insan soyundan değil mi akılları vicdanları yok mu? Hangi vicdan hangi akıl hangi gönül?

Kendilerine göre “vaat edilmiş topraklar” -mekân- için böyle mi yapılır; kadın çocuk yaşlı denemeden bomba yağdırılır, imha girişimine girişilir?

Saf iman, katışıksız tevhit böyle yaptırmaz hatta “bir insanı” öldürmek bütün “insanları” öldürmek gibi kabul eder, “bir insanın” hayatını kurtarmayı “bütün insanların” hayatını kurtarmak gibi sayar.

Hangi mekân hangi iman?

Ev bir mekândır, ülke bir mekândır, dünya bir mekândır, kâinat bir mekândır; birbiri içine açılan daireler gibi. İman her dairede, her an lazım; hava gibi su gibi gıda gibi ışık gibi… Olmayan ölmeden önce ölmüştür hatta yaşamıyordur, mülkü işgal ediyordur sadece!

Bu işgal edenler nicedir dünyayı işgal ediyor; mekan iman zafiyetinden huzursuz ve umutsuz!

Mazlumlar gülmedikçe, iman gönlü ve hayatı kuşatmadıkça; insanlık bahtı kara olmaya devam edecek, fitneler gece karanlığı gibi çökmeye sürdürecek!

Mekan tasavvuru, şehir inşası, dünya düzeni hep iman veya imansızlığın göstergesi; kibir kokan yüksek binalarda tevazu ile nasıl oturulur, fakir hatırlanır, düşkünlerin elinden tutulur.

Gazze’nin, Rafah’ın durumu nasıl bir dünyada yaşadığımızı gösteren net turnusol; iman dünya mekanına hakim değil, hakimiyet vahşilerin elinde!

Vahşilere teslimiyet yok, ümitsizlik yok; teslimiyet -gayretten sonra- mülkün asıl sahibine; ebedi mülkü kazanmanın yolu da buradan geçiyor.

Onun için iman hem dünyada hem öte dünyada lazım, onsuz hayat karanlık ve vahşiyane vesselam.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.