Hava Durumu

Ne okumalı?

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2024 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 16:13

Bir arkadaşım arar sıra sorar “Ne okuyorsun?” onun sorusuyla okuduğum kitap, takip ettiğim yazarı anlatır kendimce tavsiyelerde bulunurum. Sonrasında soruyu takip edip geçmişimi taradım ne çok kitap ne çok yazar takip etmiş de bırakmış olduğumu fark ettim.

Bir zamanlar çok cazip gelen hararetle okuduğum yazar şimdilerde hiç ilgimi çekmiyor, dönüp de bakmıyorum bile! Böyle nice yazar geride kaldı, işin ilginci bir yazara odaklanmış diğerleri tebei kalmıştı.

Bu kusursa birazı bende birazı yazarda. Bir çiçekler bahar olmaz ki çöl olsa neyse! Muhayyilenin zihnin kalbin akışı yol arkadaşı, fikir yarenini de değişiklik yaptırıyor, vefa başka bir şey bu vefasızlık değil terakki ve değişim.

Fikir bahçesinde gezmek kadar normal olan nedir? Kimini üslup güzelliği, kimini bakış ufku, kimini fikir derinliği, kimini hal insanı oluşundan takip etmişim, popüler olup tribünlere koşan, amatör ruhunu yitirenleri terk etmişim.

Naif güzellik, sahih duruş, samimiyet teslimiyeti aramışım.

Kimi de meşhur olanı okur, piyasa yazarını takip eder; kitap endüstrisi böyle ister çünkü. Zamanda eskimeyen yazarlar vardır, Mevlana gibi. Popüler kültür bile eskitemez onu, kim Yunusu kenara atabilir, keza Mehmet Akif, Yahya Kemal’i de.

Bir zamanlar takip ettiğim dönüp baktıklarım da var elbet, çünkü onlar çok şey kattı. Konu geçip konuşma arasında onları hatırlar fikir dağarcığımdan çıkarırım.

İsim vermem gerekirse Haluk Nurbaki, Sadeddin Ökten, Ali Ulvi Kurucu. Derler ya “üzerimde emeği var” öylelerinden bunlar, sadece bunlar değil tabii böyle niceleri var.

Dönüp bakmadıklarım da var, bunların isimlerini vermeyeyim. O zaman okumam gerekiyormuş okumuşum şimdi değil! Yaş ilerlediğinden mi bilmiyorum okuma yelpazem daraldı, daha seçiciyim artık yine de birkaç birden okuyorum, azar azar ama devamlı!

Okumayı kendinden başlamak, hayatı, hadiseleri, eşyayı okumak; kitapların bize öğrettiklerinden. Kainat bir kitap Kur’an bir kitap; ikisi de birbirine ilintili ve bağlantılı, birlikte okumak ve okuduğu anlamı hayata taşımak; bizden istenen ödev bu!

Biz buraya ne diye geldik, ne diye yaşıyoruz ve buradan nereye gideceğiz sorularının cevabı ilk emri “oku” olan Kur’an’da var ve biz onu her gün ciddi okumalıyız vesselam.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.