Hava Durumu

Kendi ateşini hazırlamak

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 15:56

“Haram kime yar olur kim onunla ihya olur, helal varken zehir yemek neyin nesi” diyesi geliyor insanın, desen ne olur yapan yapıyor denirse o da ayrı bir gerçeklik. Alışan alışmış bir kere, yapmasa rahatsız oluyor; vücudun nikotin alışkanlığı gibi bir şey, helal ona dokunuyor!

Helalle tertemiz, hatta şüphelilerden uzak duran, arınmış gönle ve bedene az bir haram bile dokunur, hasta eder. Kimileri sanıyor ki çokluk iyidir, gönül kara olduğundan doğruyu eğriyi seçemiyor, yılanları tercih ediyor, akrepleri seçiyor, sonra yandım Allah kurtarın!

Kim kurtarır seni?

Aklını iradeni o yönde kullandın, o yolu seçtin neticesi böyle olacağına dair uyarıcıları dinlemedin kulak vermedin hatta alaya aldın, kibrin karanlıklarında kin büyüttün!

İki iki daha her zaman dört etmez; bazen dörtten fazla olur, bazen de az olur hatta eksiye döner. Matematik açısından doğruluk zahire göredir, manada ayrı bir matematik işler; azın çok olmasına bereket, çoğun az olmasına bereketsizlik deriz.

Nice zengin gibi görünenler vardır gerçekte fakirdir çünkü infak nedir bilmez, darda kalmışa yardım etmenin lezzetini tatmamıştır, hatta darda kalandan bir şeyler koparacak kadar küçülür; sokakta çöp toplayandan bile fakirdir böyleleri çünkü Hak ve helal kıymeti bilmiyordurlar!

Bazen insanın sükût edip terk edesi geliyor; küçük bir menfaate eğilmeyi, harama açıkça tenezzül edişi görünce ya da sert tepki vermeyi düşünmüyor değil.

Eliyle diliyle mani olmaya çalışmak olmadı kalben buğz etmek; kötülüklere haramilere sırasıyla yapmamız gereken ameliyeler, öncesi kötülükleri kendimizin işlememesi; bundan sonra tepkimiz etkili olur, karşılık bulur.

Akışı görünce korkumuz ümidin önüne geçtiği oluyor. Dünyaya hâkim sistem ülkemizi insanımızı ailemizi gönlümüzü etkiliyor; gönlümüz ailemizi insanımızı ülkemizi dünyayı etkiliyor.

Adı materyalizm, maddecilik, insanı maddeden ibaret görmek, dünyaya tesadüfen gelmiş bilip harami yaşayışı iyi sanmak garabeti…

Marka araba yapanın önünde eğilmek, arabaya tapmak; dünya gemisinde uzayın derinliklerinde gezdiren yediren içireni düşünmemek, hatırlamamak, teşekkür etmemek ne büyük ahmaklık!

Zerre miktar iyilik yapanın karşılık göreceği gibi zerre miktar kötülük yapanın da karşılık göreceği hakikatini kulağına tıkamak, gözünü kapatmak, aklını çalıştırmamak, vicdanını işletmemek…

Kendi ateşini hazırlamak değil de nedir?

Dünya dönüyor ve öte dünya bizi bekliyor vesselam.  

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.