Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Harfi okuma

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2020 06:30

Güzel bir hayat; öncesinde güzel bir bakışa, güzel bir düşünceye bağlı. Düşünce ve bakış iyi ise neticenin güzel olması matematiksel netice gibi nettir.

Olumsuz pencereden bakmak, hep noksanlıkları nazara almak; zihni karartır, kalbi vesveseye boğar; hayat ağırlaşır, taşınması zor bir yüke dönüşür.

Şikâyet cümlelerle dolu sohbet meclislerinde bulunmak hayat sevincini kırar, psikolojik bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi biyolojik bağışıklık sistemini de zayıflatır; hasatlık ve mutsuzluk kapıları açılır!

Kelimelerin kader olması; konuşmanın, öncesinde düşüncenin ne kadar önemli olduğu gösteriyor. Olumsuz bir cümleyi ağza almak iç dünya onu çağrıştırıyor ve şuur altı o olumsuzlukla çalışmaya başlıyor.

Sosyal mesafe öncesinde zihni mesafe zindeliği ve kalbi maske duyarlılığı; kiminde hayat kurtarır kiminde hayatı güzel kılar.

Sosyal medya ile iyi bir mesafe kullanılmaz rast gele takip edilirse hayat enerjisinin azaldığı görülür? O alan tuzaklarla dolu; zihni teröristler köşe başlarında pusu tutmuş farkında olmadan sizi olumsuz etkiliyor.

Sosyal çevrimizi, arkadaşlarımızı yeniden tartma, kimini ayıklama, kimini biraz daha uzak kılma, kimini daha yakın kılma; böylesi arınma ve arayışa girmek; hayatı daha anlamlı ve güzel kılar.

Güzel kitaplar okumak, güzel insanlarla güzel sohbetler yapmak, ulvi düşüncelere dalmak, hayat hakikatini araştırmak, süfli zevklerden uzak durmak; nice olumsuz şeyi olumluya çevirir, onlardan istifade yolunu gösterir, hayat pencerelerini güzelliklere açar.

Arkadaş çevresi, dost halkası böylesi halka ile donandığında zamanla toplum seyri de değişmeye başlar; toplumsal bağışıklık sistemi güçlenir; gün de güzel olur gece de, ülke de dünya da.

Musibetlerden kaçamayız belki fakat onları iyi okuma, güzel görme ile pek de güzel istifade edebiliriz. Sebepler sebeptir; başlatan ve neticeyi oluşturan onlar değildir; okumasına bilen için harftir, hakikatin alfabesini çözene de yeryüzü bir okul, hayat ve ömür güzel bir serüven.

Kısacası temizlik, maske, mesafeye devam.