Hava Durumu

Güç ve güzellik

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 15:19

Birçok şey aceleciliğimizden olmuyor, çok şey hırsımızdan geri kalıyor, çoğunluk sabır merdivenlerinden aşağı düşüyor maksat damına çıkamıyoruz, bunu biliyoruz yine de yapıyoruz.

Ne garip?

Demek bilmek yetmiyor bildiğini idrak ve dirayetle hayata geçirmek, uygulamaya taşımak, tavır olarak yansıtmak önemli, değilse de “kitap yüklü merkep” durumuna düşeriz, çoklukla da öyle değil miyiz?

Azları tenzih edelim; onlar nefis atını dizginlemiş bahtiyar insanlar, toplumu ayakta tutan direkler, izinden gidilmesi gerekenlerdir.

“Acele şeytandandır” hakikati hayatımızda bütünüyle yansımıyor nedense, öfkeden kaçınmak da öyle! Öfke aceleciliğin zirvesi değil mi? teenniyi kaybetmek, sükûnu yitirmek öfke aceleciliğini düşürüyor; o derin kuyudan çık çıkabilirsen, kuyuda olduğunun farkında olup çıkma gayreti varsa ne ala, yoksa bir ömür kör kuyularda tükeniyor!

Merdivenler ikişer üçer atlamak istenirse düşülür gerçeği ortada iken yine aynı yanlışı yapmak; akıl olarak izahı zor şey ancak insan akıldan ibaret değil süfli hisler de var, kötülüğe sevk eden nice duygular var, bazen onlar hâkim oluyor, dünya geneline bakınca çoğunluk onlar hâkim.

Dünya geneli Gazze’de yapılan zulme dur dememesi kör kuyuda olduğundan değil midir? Çıkmak gibi dertleri de yok; kimi zevkini terk edemiyor, kimi mevkiini, kimi menfaatini, kimi ne olduğunu bilmeyecek kadar cehalet içinde!

Acelecilik zalime karşı olmada, mazluma yardım etmede olacak; bunda tehir temkin olmaz. Hırs da aynı şekilde, öfke de. Öfke hissi kötülüğe ve zulme karşı kullanılacak daha fazla yapmak için hırslanılacak... Bütün hisleri latifeleri bu şekilde kullanmak mümkün zaten bunun için insan; muazzam kabiliyetlerin bu şekilde kullanırsa insaniyette yüceliyor, yanlış yerde kullanırsa düşüyor da düşüyor.

Bu bağlamda dünyayı değiştirmek kendini değiştirmekten geçiyor; öfkeli kuru slogan atmak ne değiştirir, ne değişti ki?

Güzel şeyler öğrenmek bunları güzel eylem olarak hayata yansıtmak; bizi, Gazze'yi ve dünyayı kurtaracak güç ve güzelliktir vesselam.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.