Hava Durumu

Bekleme mutluluğu

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 06:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 16:09

“Beklemek en büyük mutluluktur” diye yazmış lokantanın biri; müşterilerinin kuyrukta bekleyişi ona büyük mutluluk verdiği kuşku yok. Acıkmışın iştahla bekleyişi yemekten daha büyük lezzet olmalı, aldığı ilk birkaç lokma ile bu lezzet azalıyor, yedikçe azalış sürüyor, sonrasında kavuşmuşun lezzeti gibi tükeniyor.

Bunun en belirgini iftar sofraları, önünüzde nimet var ama işaret gelmeden yiyemiyorsunuz; o beklemek büyük saadet, manevi hazzın doyum noktası, duaların kabul saati.

Dua da beklemek değil midir? Çok azı anında kabul olur, çoğunlukla kabul edilmesi için beklenir, bir daha dua edilir, bazen yıllar sürer bu hal; dua beklemesi de bir nevi iftar bekleyişine benzer.

Öğrenci imtihana hazırlanır soru kâğıdını verip çıktığında yeni bekleyiş başlar; acaba kaç puan alır da hangi okula giderim bekleyişi ve hayali…

Beklemek hayat denkleminde önemli bir yer eder, onsuz hayatın tadı ve derinliğini bulmak mümkün değildir, zahiri acı görünse de neticesi tatlıdır.

Beklemek sabır imtihanıdır zira.

Mutluluk sabrın neticesidir, öncesinde değildir, ücret çalışmadan sonradan verilir. Büyük başarılar hep büyük sabırdan sonradır, ne kadar sabır o kadar başarı!

Bugün Gazze neyi bekliyor, ya dünya neyi?

Büyük acıyı ne kadar anlıyor da gereğini yapıyor insanlık âlemi, küçücük bir devlete ses çıkar(a)mıyor koca devletler, işin ucunda çıkar var çünkü menfaate boyun eğme var, zulme yaslanma var!

Zulüm iştahıyla saldıranlar devlet olmak için çok beklediler, tepetakla gidişleri onları yeni bekleyişe sürükleyecek, lanetlenmişleri kıyamet sabahına kadar sürecek asıl defterler o zaman açılacak; sığınılacak yer yok kaçacak yer de, gargat ağacı da!

Dünya imtihan ve bekleme salonu; kimi narı bekliyor, kimi nuru, nar ve nur da onları. Dünya hem dönüp hem gitmesiyle, bütün kâinat hareketiyle beraber “kıyamet saatini” bekliyor.

Hayat faaliyet ve hareket, beklemek durağanlık değil çalışma ve gayret içinde olmaktır, neticeyi öyle beklemek! Gazze bugün böyle yapıyor zalimler sürüsünü cihadıyla sabrediyor elbet bir gün mükâfatını alacak, hür bir hayata kavuşacak; zalimler de zillet ve meskenet içine düşecek, durağanlıkta yanacaklar.

Ne diyordu şarkıda “Beklemeye tahammülüm var umudun olsun yeter” umut hep olduğuna göre beklemek hep olacak vesselam.

   

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.