Anda ne yapmalı?

Hüseyin Eren 20 Ekim 2020 Salı, 06:30

Hayat anlık okumalar gerektiren bir kitap; okunacak ki eyleme geçilsin! Okuma yoksa neyin eylemi olacak?

Güneşin doğuşu ve batışı, ayın akışı, mevsimlerin değişimi, yağmurun yağması veya yağmaması, havanın mevsim normallerinin üzerinde seyredişi...

Dahili ve harici fitnelerin oluşu, iç dış düşmanların tasallutu, dövizin yükselişi, virüsün yayılması...

Dünya siyaset ve ekonomisinde dalgalanmalar...

Kedilerin ürkek koşuşturmaları...

Her bir hayat karesi ayrı bir okuma sayfası ve en önemlisi kişinin kendini okuması, kendini bulması, kendini bilmesi ve o bilişi eşya, hadiseler üzerinde genişleterek anlam sütununu yükseltmesi...

Kuraklığın ve hastalıkların artması nasıl bir iç kuraklık ve hastalık neticesi ki dışa bu şekilde yansıyor ve ne yapmalı, nasıl bir okuma sonrası eyleme geçilmeli?

Kalp susuzluğu akıl açlığı giderilmeden iç hastalıkların tedavisi mümkün mü? Dünya başka nasıl düze çıkar?

Su israfı devam ediyorsa okuma ve eyleme geçilmemiş; hastalık hal sürüyor demektir!

İktisat hayatımıza girmek zorunda; yoksa israf hal sosyal hayatı heder eder, hastalık kronikleşir!

Okuma zinciri genişletilerek çoğaltılabilir; asıl gündem iç gündem duyarlılığı ve derinliği ile... Her şeyin paket halinde, program dahilinde sunulmak istendiği hazırcı ve hazcı devirde buna daha çok ihtiyacımız var.

Varlık köklerimiz sallanıyor; dıştaki savrulma onun yansıması. Anlık kişisel okuma ile bir kaç asırlık okuma farklı şey söylemiyor; bakan gören duyan hisseden için!

Okumanın ve eyleme geçmenin azlığında kıvranıyoruz nicedir; ümit verici gelişmeler olsa da okuyacak çok kitap, mütalaa edilecek çok konu, istişare edilecek çok mesele var.

Şu an yapılması gereken düşünce ve eylemini sonraki ana, güne, aya, yıla, asra yaymak; yürümemiz gerekli kısa ve uzun yol.

Zaman durmak zamanı değil; çünkü zaman durmuyor!