Hava Durumu

Bir yıldız daha

Yazının Giriş Tarihi: 13.07.2023 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 17:02

Her zaman güzel dileklerle başlayalım ki devamı da güzel gelsin. Öyleyse herkese mutlu haftalar.

Geçtiğimiz hafta eğitimde büyük bir devrim yaratmış Hasan Ali Yücel’i konu edinmiştik. Bu hafta ise eğitime en az onun kadar katkı sunmuş bir diğer değerli isim İsmail Hakkı Tonguç’tan söz edeceğiz.

‘’Elimden gelse bütün dünya okullarının programlarına insanın insanı sömürmemesi adlı bir ders koyardım.’’

Sözün sahibi elbette İsmail Hakkı Tonguç’tur. İsmail Hakkı Tonguç eğitimde birçok ilke imza atmış ve yine birçok kitap yazmış ayrıca tercüme kitaplar yayımlamıştır. Her birini tek tek veremeyeceğim için benim için ayrı öneme sahip noktalara değinmek istiyorum. Burada bir parantez açmalıyım. Umarım sizlerde de bir derece merak uyandırıp diğer eserlere göz atmanıza vesile olabilirim. Parantezi fazla uzatmadan İsmail Hakkı Tonguç, 1932-1933 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümünü açmıştır. Burada muhtemelen birçoğunuzun bilmediği bir bilgi de vermek isterim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin amblemi olan “Altı Ok” onun başkanlığını yaptığı Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nde çizilmiştir. Devam edelim. Her zaman sözünü ettiğim Türk Eğitim tarihinin parlayan yıldızı olan Köy Enstitülerinin temeline dair ipuçları yine İsmail Hakkı Tonguç tarafından yayımlanan ‘’İş ve Meslek Terbiyesi’’ adlı kitapta yer almıştır. 1936 yılında Eskişehir’de ilk eğitmen kursunu açmıştır. Kursu tamamlayan öğretmenler köylere staja gönderilmiştir. 1937 yılında eğitime başlayacak olan “Köy Eğitmenleri Yasası’nı” çıkarmış, Köy enstitülerinin kurulmasını sağlayacak olan raporunu Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan’a sunmuştur. Bu rapora istinaden ileride enstitü olacak köy öğretmen okulları açılmıştır.

Bizim ısrarla savunduğumuz ‘’yaparak yaşayarak öğrenme’’ modelinin temellerinde yine İsmail Hakkı Tonguç vardır. Dönemin şartları ile eğitimi tüm hızıyla geleceğe taşıyan bir isim olmuştur. Kendi cümleleriyle ‘’Biz Anadolu’da korkuya karşı savaşıyoruz.’’ demiş ve bu savaşı kazanmak uğruna kalemini her daim açık ve hazır tutmuştur. Bu yazımızı yine İsmail Hakkı Tonguç’tan cümlelerle bitirelim.

‘’Köylü eğitilmeden, işçiye iş verilmeden, herkesin toprağı olmadan demokrasi gelmez.’’

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.