Bağırsaklarınızdaki bakteri dengesizliği bağışıklık sisteminizi nasıl etkiler?

Dyt.Elif Nur KÖPRÜCÜ 23 Şubat 2021 Salı, 07:30

Zararlı bakteriler, birçok zararlı toksin üretir. Hem kötü bakteriler hem de toksik yan ürünleri, bağırsakların içindeki koruyucu astara saldırır. Bağırsak bariyerinin görevi, patojenleri ve toksinleri bağırsak içinde güvenli bir şekilde kilitli tutarken besinlerin kan dolaşımına girmesine izin vermektir. Kötü bakteriler, toksinler ve diğer zararlı bileşikler saldırdığında bağırsak bariyerine zarar verir ve kan dolaşımına kaçarlar.  Oradan vücudunuzun herhangi bir yerine ulaşabilir ve daha da fazla zarar verebilirler.

Bağışıklık sisteminiz bu tehditleri tespit eder ve yanıt vermeye başlar. Enflamasyonu ana savunma silahlarından biri olarak kullanır. Yeni tehditler sürekli olarak bağırsak bariyerinden sızdığından, bağışıklık sisteminiz yanıtlarını kapatamaz. Bu, sistem genelinde uzun süreli iltihaplanmaya yol açar - birçok otoimmün ve kronik rahatsızlığın temel nedeni haline gelir. Aynı zamanda bağırsaktaki kötü bakteriler, iyi bakterilerin gelişmesini engeller.

Probiyotik (iyi) bakteriler ise, bağışıklık fonksiyonunda çok önemli bir rol oynar:

• Gıdaların tamamen sindirilmesine yardımcı olur ve besin emilimini artırma

• B vitaminleri ve K vitamini gibi temel besinleri üretme

• Bağışıklık hücresi işlevini düzenlemeye yardımcı olan kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretmek

• Antiinflamatuar bileşikler oluşturmak

• Patojenlere karşı koruma

• Güçlü bir bağırsak bariyerini korumak

Kötü bakteriler iş başında olduğunda, bağışıklık sisteminiz tüm bu desteği kaybeder.

Çözüm: Bağırsak mikrobiyomunu yeniden dengeleyin, böylece yararlı bakteriler gelişebilir ve bağışıklık sisteminizi tekrar düzene sokabilir.