Vazgeçilmez ihtiyaç; "su"...

Dr. Feza Şen 20 Haziran 2018 Çarşamba, 05:53

Sağlıklı bir yaşam geçirmek ve fit kalmak isterseniz; unutmayın en önemli madde "SU'dur..."

Vücudun yaşamsal en küçük temel birimi hücre olup yaşam için gerekli olan metabolik ve biyokimyasal tepkimeler hücre içinde ve su dengesi ile gerçekleşir. Bu dengeye de "hidrasyon" denir.

 • "Su" ve vücudumuz:
 1. Hayatımız, sağlığımız ve su ilişkine bir baktığımızda yeni doğanda vücudun % 75'i, yetişkinlerde vücudun % 60-70'ı ve yaşlılarda vücudun %50-55'i sudan oluşmakta...
 2. Yaklaşık vücut ağırlığımız içinde 38-45kg kadar su var. Ayrıca vücudumuz da kanın % 83-90'nı, kemiklerin %22'si, beynin ve kasların %75'i sudan oluşmaktadır.
 • "Su"vücudumuzda ne işe yarar...
 1. Hücrelerin, dokuların, organ ve sistemlerin çalışması,
 2. Vücut ısısının 37 derecede kalması,
 3. Yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ile bağırsak ve hücrelere taşınması,
 4. Hücrelerde yaşam ve sağlık için gerekli biyokimyasal tepkimelerin oluşması,
 5. Gözlerin, ağız, burun ve derinin nemli olmasını,
 6. Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddeler ile ilaçların taşınması ve atılması,
 7. Eklemlerin kayganlığının sağlanması ise yaşamım vazgeçilmezi Su ile mümkündür.

Ayrıca:

 1. Doygunluk hissine çok daha çabuk ulaşmamızı sağlar, iştahı keser ve zayıflamayı hızlandırır.
 2. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler.
 3. Vücudumuz; biriken toksinleri atmak, ısı dengesini sağlamak için terleyerek, idrarla, dışkı ve solunum yoluyla su kaybeder.
 • Vücudumuzda "Su" eksikliğinde neler olur...
 1. Vücudumuzdaki su yoğunluğunun % 1 azalması ile vücudun su ihtiyacı başlar ve susarız ki bu da vücutta sadece 0,5 - 1 kilogramlık su kaybıdır. 
 2. Vücut suyunu % 3 gibi kaybettiğinde fiziksel performans da azalma, % 5 gibi azaldığında konsantrasyon da azalma olur. % 8 civarı kayıplarda baş dönmesi, % 10 ve üzeri kayıplarda kas spazmı, dolaşım ve böbrek yetmezliği yapabilir.
 3. Yetişkinlerde su kaybı günlük 1,5-2,5 litre gibidir. Yaklaşık bu miktarın 1000-1500 cc kadarı idrar ile atılır. Spor, hastalık durumu, iklim koşulları da su ihtiyacında belirleyicidir.
 4. Vücutta % 1 kadar su kaybı günlük olarak yerine rahatlıkla konulabilirken; % 10'dan fazla olan su kaybı hayatı tehdit eder ve su kaybı %20'lere ulaşıldığında ölümle sonuçlanan durumlar oluşabilir...
 5. Her birey; 1 kalorilik yiyeceğe karşılık yaklaşık 1 gr su almalıdır.
 6. Tıbbi olarak günlük kilo başına 30 ml su alınmasını öneriyoruz. Ayrıca tükettiğimiz sebze ve meyvelerle de ihtiyacımız olan sıvının bir kısmını alıyoruz.
 7. Günlük su ihtiyacının % 80'i; su içilerek alınır. Günde yaklaşık 3 litre su içiniz.

 • Yaz aylarında "Su" ihtiyacı:
 1. Sıcakların etkisiyle artan terlemeyle birlikte, sıvı ve mineral kaybı olur.
 2. Yaz döneminde alınması gereken sıvı miktarı kadınlarda 3, erkeklerde 4 litre civarındadır.
 3. Özellikle sıcak hava ve yüzme gibi aktiviteler nedeniyle vücutta sıvı ihtiyacı artar.
 4. Öncelikle saat başı bir bardak su için. Bu şekilde oluşacak sıvı açığı giderilebilir.
 5. Ayrıca gün boyu içilen hazır limonata, alkol, asitli içecekler, soğuk kremalı kahveler ve kokteylli içecekler de içerilerinde yüksek düzeyde basit şeker içerirler. Kısa süre doyma hissinin ardından acıkma hissi verirler ve karın bölgesini yağlandırırlar. Bu sebeple su dışındaki içecekler günlük 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.
 6. Sıvı ihtiyacını karşılanmasına yardımcı olmak için tercihinizi hazır meyve suları veya meşrubatlar yerine ev yapımı meyve suları, ayran, cacık, sade maden suyu gibi sağlıklı içecekler tüketin. 
 7. Eğer sürekli olarak meyve suyu, asitli ve şekerli meşrubatlar, bolca hazır limonata gibi masum görünümlü ama yüksek kalorili içeceklerle sıvı ihtiyacınızı desteklemeye çalışıyorsanız bu alışkanlığını hemen bir kenara bırakarak yağlanma riskinizi azaltmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın "Suyun güzelliği, insanın güzelliğidir" derken ne kadar haklı olduğumuzu...