Değişim Uzmanı Neval Kütük 23 Kasım 2020 Pazartesi, 07:30

Suçluluk, bir kişinin bilerek veya bilmeyerek "yanlış" olduğuna inandığı bir şeyi yaptıktan sonra hissettiği duygudur. Suçluluk, pişmanlık duygusuna neden olmaktadır. 

Suçluluk duygusu, kişiyi duygusal olarak çökertmekte ve kötü hissettirmektedir. Bazen kişi "suçluluk" duygusu sayesinde hatalarını düzeltebilir, yanlış olduğunu düşündüğü eylemleri üzerinde düşünebilir. 

Suçluluk duygusu, özgüveni olumsuz yönde etkiler. Kişi, kendisine dayatılmış koşullanmalar yüzünden kendisini suçlu hisseder. Bu koşullanmalar çocukluk döneminde dayatılır. Böylece çocuğun psikolojik yapısında suçluluk kompleksi oluşur. Günümüzde herkes suçluluk hisseder. İnsana çocukluktan beri dayatılan yasaklamalar yüzünden suçluluk hissi artar. 

Suçluluk psikolojisi mükemmel olma arzusundan da kaynaklanabilir. Eğer bir kişi bir konuda mükemmel olmak istiyorsa yetersizliklerini görünce ardından suçluluk duygusu oluşur çünkü kimse mükemmel değildir. Hata yaptığında da kişi suçluluk duyar. Kişi, yaptıklarının sonucunda istenmeyen sonuçlara vardığında da suçluluk duyar. Bilerek veya bilmeyerek başka birine zarar verdiğinde de suçluluk duygusu yaşanır. 

Değersizlik hissi, mükemmel olma isteği, olumsuz tutumlar suçluluk psikolojisini tetikler. Bu duygudan özgürleşmek için kişi öncelikle kendisini olduğu gibi kabul etmelidir. Doğrusuyla yanlışıyla, her yönüyle kendini affetmelidir. Hatalarını görmeli, onlarla yüzleşmelidir. 

"Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Değişim Programı" sayesinde kendinizi olduğu gibi kabul edeceksiniz. Suçluluk duygusu ortaya çıktığında görmezden gelmek, kaçmak yerine onu fark edeceksiniz. Bu farkındalık, sizi bu duygudan özgürleştirecek. Suçluluk duygusuna neden olan davranışı gözden geçireceksiniz ve bu davranışın dinamiklerini göreceksiniz.

Öncelikle hatalı davranışı kabullenin ve aynı hatanın tekrar yapılmaması için önlemler alın ve hayatınıza hiçbir şey olmamış gibi devam edin. Geçmişte takılı kalmayın.

"Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Değişim Programı" sayesinde suçluluk duygusunu tanıyacaksınız. Böylece bu duygu olgunlaşmanızı sağlayacak. Suçluluk duygusunu hissettiğinizde bağımlılıklarınızı da gözden geçirin ve böylece davranışlarınız yeniden şekillenecektir. 

"Suçluluk Duygusundan Özgürleşme Değişim Programı"nın işleyişinden biraz bahsedelim. Bu program 8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırkbeş dakika sürüyor.  Her çalışmada teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Her çalışmada "suçluluktan özgürleşme" ile ilgili aydınlatıcı bilgilere yer veriliyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.   

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

Suçluluk duygusuna kapıldığınızda kendinize kızmak, öfkelenmek yerine hatalarınızı kabul edin. Kendinizi affedin.

Unutmayın ki geçmişinizi değiştiremezsiniz ama geçmişte yaşanmış olayın şimdiki etkilerini değiştirebilirsiniz. Bu yüzden değişim çok önemlidir çünkü siz değişince bakış açınız da değişecek. Suçluluk duygusu buharlaşarak kabullenmeye dönüşecek.