Değişim Uzmanı Neval Kütük 16 Kasım 2020 Pazartesi, 06:30

Hayaller, istekler, arzular, beklentiler karşılanmayınca acı ortaya çıkar. Eğer ki insan bunlara tutunmaya devam ederse, acı artarak devam eder.

Zevk arayışı kişiyi acılara sürükler. Zevk ve acı ayrı olarak düşünülemez. Acıdan sonra zevk, zevkten sonra acı gelir. Acıyı istemeyen zevkten de vazgeçmelidir.

Acı, hatalı davranışlarla ilgili uyarıdır. Acı, bir şeylerin ters gittiği uyarısı verir. Eğer kişi bu uyarıdan kaçmaya çalışırsa acı da katlanarak artmaya devam eder.

Acının dinmesinin çözümü, acıyla yüzleşmektir. Acıyı kabul edin ve onun içine dalın. Ondan kaçmayın. O, size bir mesaj veriyor. Mesajı anlamak için duygularınızın, düşüncelerinizin farkında olun. Acıyı kabul ettiğinizde acı çekilmeye ve dinmeye başlar.

Acı, sizi güçlendiren bir araçtır. Ondan korkmayın ve size ne demek istediğine kulak verin. Eğer korkmak yerine onunla baş etmeyi öğrenirseniz, kendinizi kesinlikle daha güçlü hissedeceksiniz.

Çektiğiniz acı, en çok kimi ve neyi umursadığınızı size gösterir. "Acı Yönetimi Değişim Programı" sayesinde acıların nedenini fark ederek onunla yüzleşmeyi öğreneceksiniz. Acının nedenini anlayınca yaşam tarzınızı da değiştirebilme gücüne sahip olacaksınız. Acıyı yöneterek, onu zevke dönüştürebileceksiniz. Acı, hayatınıza kökten bir değişim getirecek.

"Acı Yönetimi Değişim Programı" ile davranışlarınızın ve hayatınızın sorumluluğunu üstleneceksiniz. Acıdan kaçmayı bırakarak, onun gözlerinin içine bakacaksınız. Bu da size cesaret, güç ve özgürlük verecek.

Unutmayın ki, acı psikolojik bir bozukluk değildir. Düzen ve dengenin sağlanmasıdır. Yaşamda ikilikler vardır. Zevk alan acı çeker ve acı çeken zevk alır. Bu, yaşamın gerçeğidir.  Acının giderilmesi, sizin iç dünyanızın yeniden yapılandırılmasıyla ilgilidir.

"Acı Yönetimi Değişim Programı" ile acı psikolojik rahatsızlığa dönüşmeyecek. Değişim Sanatı sizin çektiğiniz acı ile barışık olmanızı sağlayacak. Değişim Teknikleri acıyı hızla giderir ve sizin hayattan zevk almanızı sağlar.

"Acı Yönetimi Sanatı Değişim Programı"nın işleyişinden biraz bahsedelim. Bu program 8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırkbeş dakika sürüyor.  Her çalışmada teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Her çalışmada "acı ve zevk" ikiliği ile ilgili aydınlatıcı bilgilere yer veriliyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.  

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

Acı duygusu sonuna kadar yaşanmalı ve acı sindirilmelidir. Ancak bu şekilde acılara "elveda" denebilir. Acıyla baş etmenin en etkili yolu, onu zevke dönüştürmektir. İnsanı esas yıpratan, acı verici olay değil, o olayı unutmamaktır.

Acılara son vermek, acı verici anlardan kurtulmak için geçmişe tutunmayı bırakın. O acıyı bırakın, içinizde büyümesine fırsat vermeyin. Durun ve acıyla yüzleşin. O zaman acı da sizi bırakacak.

Hayatta "gerçekçi" olduğunuzda acılar son bulacak ve içinizde huzur, tatminlik ve sevgi çiçekleri açacak.