Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Libya'da Türk kararlılık gösterisi

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 03.01.2020 06:50

Doğu Akdeniz'de Libya mutabakatıyla ezber bozan Türkiye'nin başarısı bölgeden haksız çıkar sağlama peşine düşen ülkeleri dumura uğrattı.

Günlerdir Avrupa basınında gündem oluşturan mutabakat hamlesi Erdoğan, Osmanlının güç politikalarını devam ettiriyor şeklinde yorumlandı.

Türkiye'nin de desteklediği ve uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (U.M.H) ile Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri Bingazi doğumlu General Halife Hafter'e bağlı paralı askerlerin karşı karşıya geldiği toprakların, aslında Aşiretler Konfederasyonu olması çok ince bir nüans.

Libya'da çok sayıdaki silahlı aşiret, çok geniş toprak hakimiyetine sahip.

Hafter'in ise en büyük artısı bu aşiretleri kontrol edebiliyor olmasıdır. Bu miras Kaddafi dönemi yaverliğinde edinilmiş bir tecrübedir.

Hafter toprak olarak ülkenin yüzde 90'ına sahip olsa da, bu topraklar boş çöllerden ibaret. Dolayısıyla insan nüfusunun yarısı Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin kontrol ettiği şehirlerde yaşıyor. Bu da demek oluyor ki, 6,5 milyon nüfusun 2,5-3 milyonu Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin sınırları dahilinde.

Ulusal Mutabakat Hükümeti Katar, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından destekleniyor.

Hafter ise, Mısır ve Rusya'dan geniş çaplı destek alırken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Fransa doğrudan silah sevkiyatıyla besleniyor.

Suudi Arabistan maddi destek verirken, Sudan ve Rus bileşeni Wagner Grubu belâsı da Hafter'e katıldı.

ABD ise seçilmişliğinin, varlığının oluş sebebi.

Çad'da geçen 4 yıllık esaretten sonra ona sığınma hakkı veren ve Virginia Eyaletinde CIA tarafından 20 küsur yıl kullanılan bir asker eskisi.

Libya'da iktidarı silah zoruyla ele geçirmeye çalışan, ülkesini şiddet sarmalına sürükleyen, girdiği seçimlerden hüsranla çıkan, darbe teşebbüsleriyle kötü bir nam salan Hafter, sözde laik anlayışlı bir göz boyacısından başka bir şey değil. İslamcılara karşı savaşıyoruz diyerek, 'İslamafobi'yi kullanıp Batı'nın desteğini alan bir hadsiz.

Amacı, 2014'te yarım kalan darbe girişimini tamamlamak. Hedefi açık. Kendisini dünyaya pazarlamaya çalışıyor. Bu şekilde de ciddi bir potansiyeli de himayesine aldı. Hafter'e sağlanan askeri envantere bir göz atalım;

30 bin asker, 63 eğitim uçağı, 20 savaş uçağı, 20 saldırı uçağı, 20 askeri helikopter, 7 saldırı helikopteri, 5 kargo uçağı, 530 zırhlı araç, 300 tank, 155 obüs, 75 mobil fırlatıcı, 1 firkateyn ve 4 devriye gemisi.

Şuan ki güç dengesi bu şekilde.

Fakat, Türkiye'nin sahaya inmesiyle, dengeler değişebilir. Türkiye, Libya'ya asker gönderme kararıyla, bölgede belirleyici aktör olma yoluna girdi.

Peki, Türkiye neden Libya'da?

Ülkemizin Libya ile Kaddafi döneminden kalma alışkanlıkları var. Libya'nın 1974'te Kıbrıs'ta ülkemize verdiği destek ve Türk İş İnsanlarının Libya'nın kalkınmasındaki iş gücü emeği gibi geçmişten günümüze hem hâl olunan olumlu ilişkiler bu coğrafyaya yüz çevirmememiz için en masum neden.  Ticari birlikteliklerin öne çıktığı eski dost ile Türkiye, yıllara dayanan yatırımlarına sahip çıkmak zorunda.

27 Kasım 2019'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (U.M.H) ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası bölgedeki paradigmanın değişmesine, hatta ilgili ülkelerde de tedirginliğe yol açtı.

Burada değişmeyecek ve kabullenilmesi gereken tek gerçek, mevcut hükümet (U.M.H) başta kaldığı sürece bu antlaşmanın iptalinin söz konusu olmadığıdır.

Antlaşma yapıldı. Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirildi. Onaylanmama gibi bir durum söz konusu değil. Hatta onaylanmasına da ihtiyaç yok. Prosedür gereği. Sadece bildirmek kâfi.

Bu yüzden, bu stratejik hamle önemli bir kazancımızdır.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (U.M.H) Türk Askerini Libya topraklarına davet etmesi ise, sahada fiilen çatışmamız anlamını taşımıyor. Orada dolaylı olarak bir eğitim ve donatım mekanizması olarak hizmet etmek amaçlanıyor. Mesela, İHA ve SİHA'lar gönderilebilir. Bu tip çalışmalardır masada olan.

Bölgeye Mısırın tank göndermesini değerlendirecek olursak eğer,

Mısır her şeyden önce Libya ile 1115 km'lik bir sınıra sahip.

Yakın geçmişte ülkelerindeki İhvancıları (Müslüman Kardeşler) temizleyip iktidar değişikliği yaşadılar. İhvancıların tamamı şuan itibariyle Mısırda terörist kategorisine alındı. Karşılarındaki, yani Libya'daki İhvan hükümetini de (Ulusal Mutabakat Hükümeti) ortadan kaldırmak istiyorlar. Tehdit görüyorlar. Mısır'ın birinci önceliği bu. Bu bir iç güvenlik uyuşmazlığı onlar için.

Geçmişte İhvanın merkezi Libya değildi.

Mısır'dı.

Ve bundan büyük zarar gördüler.

Buradaki refleksleri şimdilik katı olsa da, Sisi'nin Türkiye ile paralel bir ortak payda da anlaşacağını ummak yanılgı olmaz.

Sisi ikna edilemeyecek bir lider değil. Yalnız şu var. Bizim Libya ile olan Deniz Yetki Antlaşmamızda Mısır'ın büyük kaybı oldu Doğu Akdeniz'de.

Sisi aynı antlaşma plânıyla zamanında Yunanistan'a gitti görüştü. Ama kayıpta olduğu gerçeği ortaya çıkınca masadan kalkmak zorunda kaldı.

Yeni bir oturumda bu defa İsrail'i muhatap aldı.

Gazze meselesinden dolayı ikinci defa direkten döndü. Yani, bir türlü istenilen şartlar oluşturulamadı ve eve eli boş dönüldü.

Mısır o coğrafyanın en kadem ülkesi.

Türkiye ise imparatorluk geleneğinden geliyor.

Her ne kadar şuan sesler parazitli çıksa da, iki ülkenin gönül birliği olmadan aynı masa etrafında mutabık kalacağı kesin.

Çünkü iki ülkenin de yeni bir siyasi cephe açmak gibi yanılgıya düşme lüksü yok.

Libya'da, Mısır-Türkiye restleşmesi diğer ülkelerin hanesine yazar.

Fısıltı gazetesine göre, iki eski Türk General Libya'da Halife Hafter ile bu konu ve diğer gündemlerle ilgili oturumlara başlamışlar bile.

Formasa’nın ayak sesleri

31.12.2021 07:30
  Çin ana karasına yaklaşık 200 km mesafede bulunan ve eskiden cephanelik olarak kullanılan ve yengeç dönencesi üzerindekibir toprak parçasıdırTayvan. 400 km uzunluğu ve 150 km genişliğinin yanında dünyanın en çok silahlanan ülkesi olarakda dikkat çeker yüz ölçümüne muhalefet edercesine. Ta

SİNO-HİNT

24.12.2021 06:30
  Dönüşen dünyanın yaklaşık 9’unu ilgilendiren çözümden uzak pürüzlüilişkilerdirÇin-Hint ilişkileri. Çin’in Uzakdoğu’daki en büyük rakibi eskinin İngiliz, bugünün ise Amerikan mandasındaki Hindistan’a karşı her daim Pakistan’ı desteklemesi ve silahlandırmasıyla

Hipersonik bir bela

17.12.2021 06:30
Alışıldık, geleneksel Hava Savunma Sistemlerinin yerini artık HipersonikSeyir Füzeleri aldı. Günümüzde, üstün savunma teknolojisiyle çalışanülkeler bu konuda kıyasıya bir yarış içindeler. Başta Çin olmak üzere; Rusya, Birleşik Devletler, Japonya ve şimdilik Kuzey Kore bu alanda yoğun çalışmala

Ayrıcalıklılar sınıfı

10.12.2021 06:30
Arap yarımadasının doğusunda bulunan zenginliği neredeyse paçalarından akan bir Basra ülkesidir Katar. Persler, Araplar, Osmanlılar ve İngilizler tarafından yıllarca yönetilen bu küçük ülke,19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren El-Sani ailesinin davetiyle Osmanlı idaresine geçer ve bölge hâ

Türkiye'nin el freni bürokrasi

03.12.2021 07:30
Küreselleşmeye açık, hızlı teknolojik ve sürekli yenilenebilen değişimin yaşandığı çağımızda hantal ve iş görmez bir pozisyona demir atan kamu bürokrasisi, neredeyse her sektörde iş dünyasının hızını kesmeye devam ediyor. Bu karmaşalar dizini, devlet anlayışıyla vücut bulan ve özellikle sosyal bi

Demografik felakete bir adım

26.11.2021 06:30
Pakistan eğer demokrasi ve hükümete karşı hayal kırıklığı yaşayan genç kuşağın ihtiyaçlarına yanıt veremezse, "demografik bir felaket" ile yüzleşmek zorunda kalacak. Geçmiş yıllarda demografi (nüfus bilimi) güç nüfus büyüklüğü ve genç nüfus oranıyla ölçülürdü. Çünkü kol gücüne dayalı işlerde çalı

Önlenemeyen küresel hegemonik istekler

19.11.2021 07:30
Çin ile Birleşik Amerika arasındaki küresel rekabetin dozajı her alanda restleşiyor. Bir buçuk asırdır beş ülke (Portekiz-Hollanda-Fransa-İngiltere-ABD) dönemsel bir sırayla baskın bir rol oynayarak dünyayı sırayla yönetti. Günümüzde ise dengelerin değişmesi ile patronluğun en önemli adayı tar

Siyonizm'in yönettiği tek dünya devleti hedefte

12.11.2021 07:30
Yakın döneme kadar İsrailli savunma planlamacılarının gözünde donanma gücü daima ikinci planda kalmıştı. Güvenliğe yönelik ana tehditlerin karadan ve havadan geldiği yönündeki değerlendirmelerin sonucunda şekillenen bu durum ile uzun yıllar tâli yollarda seyir yapılsa da; Musevi beyin takım

İçimi hüzne boğan ülke Afganistan'dan selam var

05.11.2021 07:30
Dönemsel olarak Rusya ve Birleşik Amerika'nın başı çektiği Batı koalisyonunun işgali sonucunda etnik ve bölgesel iç çatışmalarla madden ve manen harap edilen Afganistan İslam Cumhuriyeti kurtarıcı bir ele hasret. Halkın %75'inin ağır depresyon içinde olması, ülkedeki durumun vahametini ortaya

Yemen Türküsü

29.10.2021 06:30
Yemende mezhep savaşları hız kesmiyor. Yaşanan son çatışmada 814 kişinin kıyıma uğraması ülkeyi kan gölüne çevirdi. Husilerin askeri sözcüsü Yahya es Seri düzenlediği basın toplantısında Husi güçlerinin 550 kişiyi öldürdüğünü, 1200 kişiyi yaraladığını ve 90 kişiyi de esir aldığını gerine gerine s

Irak klişesi

22.10.2021 07:30
Irak Genel seçimleri 10 Ekim'de beklenenin altında bir katılımla sona erdi. Yüksek Seçim Komiserliği katılım oranını %41 olarak açıklarken, bazı anket firmaları bu oranı %30 olarak telaffuz etti. Oy kullanım oranının %20 ile %25 seviyesinde kalması, 2018 seçimlerini (%44,52) arattı. Türkiye'de

Düşman toplanıyor sebat edelim

15.10.2021 07:30
Borç batağından çıkamayan, ekonomik krizlerin ardı sıra geldiği Yunanistan, halkının tüm feryatlarına rağmen kendini silah deposuna dönüştürmekte kararlı. Fransa ile gerçekleştirilen "Askeri ve Siyasi Himaye" antlaşmasıyla hükümet ülke tapusunun yarısını Fransa'ya verdi. Paris Antlaşması gereği Y

Ege Denizi soğuktur akıllı ol Miço

08.10.2021 06:30
Yunanistan Uluslararası hukukun önemli bir kısmını esaslı bir şekilde ihlal ederken; bu durumun karşı tarafa mevcut sözleşmeyi sona erdirme hakkını verdiğini galiba es geçiyor.   Nitekim Ege adalarının askerden arındırılmış ve silahsız olma koşulu yeni bir antlaşmanın masaya gelmesini sağlay

Trafik lambası koalisyonu

01.10.2021 06:30
Almanya'da bir dönem 26 Eylül'de sona erdi. 16 yıldır Almanya'yı sallayan Şansölye Angela Merkel, aday olmadığı seçimlerde koltuğu koalisyon güçlerine bırakmak üzere. Ülkede 60 milyon 400 bin seçmen sandık başına giderken; yaklaşık 2,8 milyon gençte bu seçimlerde ilk defa oy kullanma hakkı elde e

Mecburen mecburiyetten

24.09.2021 07:30
Atomun parçalanmasıylabatıdan başlayan nükleer akım 1950'lilerden itibaren dünyanın dengesini değiştirdi. Bugün yeryüzünde 30'dan fazla ülke de 500'e yakın nükleer reaktör var. Nükleer Santrallerin yarıdan fazlası Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunurken; uzak doğudaki reaktör sayısında da artış

Nükleer mecburiyet

17.09.2021 06:30
Nükleerin gerekliliğine dair konuşacak olursak öncelikle oluşturulan yanlış algıyı yıkmak gerek ki; doğru bilgiye ulaşalım. Nükleeri Atom bombasının kontrollü ve daha yavaş patlayan hali olarak tanımlayabiliriz. Teorik olarak düşündüğümüzde 3 gramlık bir uranyum radyoaktifinden bir ülkenin yak

İnsani gücü devre dışı bırakan proje: 'Endüstriyel devrim'

10.09.2021 07:30
İlk olarak İngiltere'de 1720'den itibaren bir dizi buluşun çeşitli iş kollarında insan yaşamına etki etmesiyle başlar Dünya Sanayi Devrimi. Çocukluğumuzda seyrettiğimiz Charlie Chaplin filmlerinin geçtiği zamanlardır o yıllar.   Yönetici ve emekçi kavramının yeni yeni oturtulmaya başlandı

Taliban'a ilk can suyu Çin'den

03.09.2021 06:30
Arap dilinde daha çok telaffuz edilen Talib kelimesi "an" eki alınca genişleyen yapısıyla Taliban oluyor ve "Öğrenciler" anlamına geliyor. 1994'te 50 Medrese öğrencisinin bir araya gelerek kurdukları örgütün adı Taliban'da bu şekilde vücut bulmuş.  Kurucusuysa aslen olan Kandahar'lı Molla

Yerli Kalaşnikof (SAR-308)

27.08.2021 07:30
Dünya'nın en çok talep gören tüfeği AK-47 (Kalaşnikof) en fazla insan öldüren silahı olsa da;özellikle vekâlet savaşlarının vazgeçilmezi durumunda. İlk olarak 1949'da sadece 1500 tane üretilen buotomatik silahın şuan da yeryüzündeki çatışmalarda kullanım sayısının 100 milyonu aştığını belir

Afganistan'ın selameti için

20.08.2021 06:30
Afganistan'ın temelleri İran Şahı Nadir Afşar'ın 1747'de öldürülmesiyle bağımsızlığını ilan eden Afgan aşiretleri tarafından Durraniler Abdali aşiretinden Ahmet Han'ın şah seçilmesiyle atılmıştır. Ahmet Şah; Gazne, Herat, Peşaver, Kabil ve Kandahar'da bağımsız yaşayan aşiretleri tek çatı altında

Türk Savunma Teknolojisi Hindistan'a denizaltı inşa edecek

13.08.2021 07:30
Savunma sanayiinde yaptığı ataklarla tüm dünyanın dikkatiniçeken Türkiye, ürettiği yerli malı Teknolojik harikalarlayeni sipariş takvimleri belirliyor. Güney Asya'nın sessiz ve derinden büyüyen devi Hindistan, Deniz Kuvvetlerine destek almak amacıyla kapımızı aşındırıyor. Bir devlet şirketi ol

Kervan yürür

06.08.2021 07:30
Türk Savunma Sanayii'nin yeniden yapılanması dosta güven düşmana korku veriyor. Üretim teknolojilerimiz sürekli mesafe kat ederek yenilere en yenileriniekleyerek kendini aştı. Ülkemizde son dönemdeteknolojik piyade tüfeği üretmek av tüfeği yapma seviyesine indi. Bir yandan yeni şeyler üretm

Ayağa kalkma çabası

30.07.2021 07:30
Suriye'deki seçimlerinin Batı dünyasındabir karşılığı olmasa da, Arap Yarımada'sındaönemli bir etkisi var. Suudi istihbaratçıların rejime yanaşma isteklerinin sonucunda ilk diplomatik temas gerçekleşti. Suudi temsilciler bu diyaloğu kamuoyuna açıklamaktan kaçınsa da; rejimle olan ilişkilerini bel

Dönüşen Dünya'nın demodeleri "uçak gemileri"

23.07.2021 06:00
Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın verdiği müjde ile ülkemizin yeni elit bir statüye kavuşacak olmasıyla heyecanlansak da; durum enine boyuna araştırıldığında zamanlamanın uygunluğu konusundaki çelişkilerinde masaya yatırılması gerek. Büyük takdir kazanan savunma sanayiindeki çıkışımızla birlikte gündem

Veliaht

16.07.2021 06:30
Vladimir Vladimiroviç Putin'in çeyrek asırlık Rusya Devlet Başkanlığı süreci sona mı eriyor? Gençlik yıllarında tutkunu olduğu casus filmlerinin etkisiyle KGB ajanlığına özenen Baş Ayı'nın bu arzusuna kavuşmasıyla başladı her şey. Petersburg Devlet Üniversitesi Hukuk eğitiminin ardından hayall

Sistem adamı İbrahim Reisi

09.07.2021 06:30
İran'ın dini lideri Ali Hamaney, İran'da seçimleri hür iradenin kazandığını söyledi. Ülkede 59,3 milyon seçmenin %48'inin katıldığı seçimler, batı bölücülüğüne karşı çok yerinde bir yanıt olarak nitelendirildi. Ayetullah Hamaney'e yakın bir çizgide olan eski Tahran Başsavcısı ve İran İslam Cumhur

Kenevir'e iade-i itibar pranga çözer

02.07.2021 07:30
İnsanlık tarihinin en eski ve en gözde bitkilerindendir.Kullanım alanlarıoldukça geniş bir yelpazeyi kapsar. Günlük ihtiyaçların karşılanması anlamında hiçbir bitki türününkenevir kadar sağlıklı olmadığı neredeyse bütün bilim adamlarınca kabul edilmiştir. Öte yandan petrokimya ürünlerinin kenevir

İmam Humeyni'yi Bursa'da misafir eden ev müze olsun

25.06.2021 06:30
Merhum İran lideri İmam Humeyni'nin 1964'te Bursa'da sürgün olarak kaldığı ev satışa çıkarılmış hem de vefatının 32.yılında. Haberi gazetemde okuyunca yıllar öncesinin anılarına daldım. İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin kendine tehdit gördüğü İmam Humeyni'yi 1964'te tutuklatarak sürgüne gönd

Yeni itici güç lityum

18.06.2021 07:30
Türkiye'de dış siyasete müdahil olmak isteyen fakat eğriyi doğruyu henüz sindiremeyen bir zümre var. Bu anlamda da "Libya'da ne işimiz var" diyerek büyük dertleniyorlar. (!) "Yeni milli ve yerli otomobilimiz TOGG" üzerinden de sürekli hükümete yükleniyorlar. Ama anlamak istemiyorlar ki mad

Yeni yüzyılın paylaşılamayanı "Arktik"

11.06.2021 07:30
Kuzey Kutup Dairesinin 27 milyon km2'lik alanlı üst bölgesidir Arktik.  Adını antik Yunancadan almış ve "Ayı" anlamını içeren bir ifadeyle bütünleşmiştir. Arktik Bölgesi için Birleşik Amerika, Rusya, Kanada, Norveç, İzlanda, Danimarka, Finlandiya ve İsveç hak iddia etmektedir. Bu denl

Beşar'ın nargile keyfi

04.06.2021 07:30
1970'lerden bu yana Suriye'yi yöneten HafızEsed'in büyük oğluBasil'in devlet başkanlığına hazırlandığı sırada İngiliz komplosuna kurban gitmesi,BeşarEsed'in önünü açtı. O dönem Suriye yasalarına göre devlet başkanı olma şartlarından biride 40 yaşını doldurmuş olmak olsa da;  bu yasa özel

German Angst (Korku antolojisi)

28.05.2021 06:30
Almanya ekonomisi neredeyse her yıl dünya ölçeğinde büyüme oranlarında bir istikrara kilitlenmiş ve Avrupa'nın lokomotifi pozisyonuna ulaşmış durumdayken, Alman orta sınıf vatandaşları gelecekte ekonomilerinin dibe vuracağı endişesiyle huzursuzluk yaşıyor. Çalışma disipliniyle ün yapmış olan Alma

Abbas yolcu mu?

21.05.2021 06:30
Siyonizmin eli kanlı temsilcileri ağızları açık bırakacak cinsten bir skandala daha imza attı.   Netanyahu'ya yakın durmasıyla tanınan İsrail/Hayom gazetesi Filistin yönetiminin Filistinlilere olması gereken hizmeti veremediği (!) gerekçesiyle Mahmud Abbas'ı kendi maşaları Muhammed Dahlan il

Kült örgütlenmeler (Karanlıklar Cemaati)

14.05.2021 07:30
Dünya üzerinde Sabetaycı nüfusun en yoğun yerleştiği kentler Selanik ve İzmir'dir. 350 yıldır yönetim kadrolarının vazgeçilmez unsurları olarak çeşitli makamlarda türlü hesaplara girişti bu karanlık yüzler. Irkçılığın acısını en çok Museviler yaşasa da, Filistin davasının kendiler

Suriye'de amaçlar araçları meşru kılar

07.05.2021 07:30
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ay sonunda yapılacak seçimler için adaylık başvurusunu yaptı. Ülkedeki muhalif kesim ise dikte edilen seçim tarihinin meşru olmadığı görüşünde. Suriye Parlamentosu'nun seçim tarihini 26 Mayıs olarak açıklaması, dünyadan da tepki aldı. Başkan Bidenin ve BM'in

Mekanın gerçek sahibi

30.04.2021 07:30
Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasıyla ortaya ilginç bulgular çıktı. 1993'te işgal edilen Azerbaycan'ın 7 reyonundan biri olan Laçın bölgesine altın madeni işletme ocağı açanşer güçlerin Azerbaycan'a ait 180 milyon dolarlık altını çaldıkları anlaşıldı. Ülke Başsavcılığının bö

Celladına aşık olan ülke: Japonya

23.04.2021 07:30
İrtifa kaybeden yaşlılar kulübüne dönüşen Japonya, ülkede konuşlu bulunan Amerikan üsleriiçin Joe Biden ile masaya oturdu ve süreyi uzattı. Japon Savunma Bakanlığı yaptığıaçıklamada Birleşik Amerika'ya 2021 yılı için 1,9 milyar $ödeme yapılacağını açıkladı. Tokyo yönetimi güvenlik anlaşmasının

Pil bitti

16.04.2021 06:30
Yarım asır öncesine dayanan Afganistan iç savaşının sona erdirilmesine yönelik ciddi uluslararası siyasi adımlar ve görüşler yeniden gündemde. Eski Başkan Trump'ın birliklerini Afganistan'dan almak istemesine o dönem çatlak sesler çıksa da; bugün artık çareler tükendi. Çünkü pil bitti.  

Papa Francis Irak'ı 4'e bölmek istiyor

09.04.2021 07:30
Öncelikle şunu iyi anlayalım ki; papalar genellikle bu tip riskli bölgeleri hedeflerler. Çünkü onlar için bu tip geziler bir cesaret örneği demektir. Joe Biden tarafından düzenlenip Vatikan tarafından paylaşılan program doğrultusunda Ruhani lider Bağdat temaslarının ardından ünlü Necef ve Kum şehir

Profesyonel eleştirmen (Rusya'dan sevgilerle)

02.04.2021 06:30
Rusya'da, gerçek anlamda ülke muhalefetine yeni anlamlar yükleyen batı güdümlü demokrasi havarisi bir figürdür Aleksei Navalny. Normal şartlarda hiçbir sivil toplum örgütünün savunmayacağı bir ırkçıyken; sadece Putin muhalifi olmasından ve iyi becerdiği ajitasyon yeteneğinden dolayı Avrupa'nın da

Ortadoğu'nun şerifi

29.01.2021 07:30
Amerika'nın en yaşlı ve ikinci katolik başkanı Joe Biden, tecrübesi ve söylemleriyle örtüşmeyen ilk hamlesini Ortadoğu'ya yaptı. IŞİD ile Mücadele (!) Özel Temsilcisi Brett McGurk'u yeniden Ortadoğu ve Kuzey Afrika koordinatörlüğünün başına getirerek coğrafyayı adeta yeniden ateşe attı.  

S-400 sorunsalının perde arkası

22.01.2021 06:30
Devir teslim ile birlikte resmen Birleşik Amerika Başkanı olan Joe Bidenin Türkiye ilişkilerinin nasıl bir seyirde ilerleyeceği merak konusu. Amerikan senatosundaki derin kutuplaşmaya rağmen ne yazık ki Demokratlar ve Cumhuriyetçileri birleştiren kırmızıçizgi konulardan biri de Türkiye. İki ü

Diplomasinin 'arka kanal'ı

15.01.2021 07:30
Kasım ayının galibi Joe Biden, şimdi oval ofisi devralmaya hazırlanıyor. Birleşik Devletlerin çiçeği burnunda başkanı arkasını kollayacak beyin takımını oluşturmaya başladı. Eski Diplomat William Burns'u da Merkez İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) başına getirdi. Biden, CIA Teşkilat Başkanını

Fransız kurgusu hayaller

08.01.2021 06:30
Fransa Cumhurbaşkanı olarak Elysee Sarayındaki görevine başladıktan sonra bir radyo programına konuşan Macron; "Avrupa kıtası gerçek bir haçlı ordusuna sahip olmadıkça kendini koruması zor" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Macron bu temenni de, Rusya'ya karşı daha egemen, Birleşik Devletlere karşı

Batı'nın üç asrına ket vuran proje

01.01.2021 07:30
İstanbul'dan kalkıp Çin'e ulaşan blok ticaret treninin tarihi Baharat Yolu'nu yeniden canlandırması hedefleniyor. Bu hat, Avrupa ve Asya arasında köprü vazifesini gören transit ülke Türkiye'mizin de önemini ikiye katlayacak. Bu proje, 17.yüzyıldan bu yana devam eden dünya düzeninin tersine işl

Süper güç olmak

25.12.2020 07:30
Ülkeler arası kutuplaşmanın arttığı, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığı, konvansiyonel silahlanmanın hızlandığı, en kötüsü de nükleer silahlanmanın yeniden hortladığı çok tehlikeli bir dönemece girildi. Askeri açıdan bakıldığında ülkelerin gücünü gösteren en önemli kıstasın silahlanmalar olduğu d

Batı cephesinde yeni bir şey yok

18.12.2020 07:30
Dünya siyaset bilimi göstermiştir ki; ekonomik yaptırımların devreye sokulması her zaman için büyük devletlerin, orta sınıftakileri baltalama ve önünü kesme gayreti olarak nitelenmiştir. Türkiye'nin, dünyanın her noktasın da belirleyici bir unsur olarak görev almasını hazmedemeyen dış mihraklar,

Bu adamın yüzü unutulmadı!

11.12.2020 07:30
İstihbarat Örgütlerinin "İran'ın Askeri Nükleer Proğramının babası olarak nitelediği fizikçi bilim adamı,27 Kasım 2020'de Tahran yakınlarındaki Absed bölgesinde patlayıcı yüklü bir kamyonetin infilak ettirilmesiyle otomotik silahlarla taranarak öldürüldü. Bu ölüm 2018'de İsrail Başbakanı Netenyah

A-normalleşme & sekülerizm

04.12.2020 07:30
İsrail ile Sudan arasındaki derin gelişmeler dünya gündemine bomba gibi düştü. Siyonizm ve onların tasmalı uşaklarıyla yapılan anlaşmalar "Normalleşme" adı altında gerçekleşiyor.   Birleşik Devletler ve İsrail, Sudan'ın adım atması halinde kendilerini terörü destekleyen ülkeler listes

Yara bandı

27.11.2020 06:30
Trump'un giderayak yaptığı atama furyası ülke gündemini salladı. Başkanlık seçiminde usulsüzlük yapıldığına dair iddialar henüz sonuçlanmasa da, Pentagon ve İstihbarat Kurumlarında yapılan görev değişiklikleri yeni başkan Bidenin önüne "taş koymak" olarak değerlendiriliyor. Trump'un görevi bır

Eksen kayması

20.11.2020 06:30
Amerika'nın 2.Dünya savaşından sonra kurduğu sistemi, Trump'la sorgulayan bir 4 yıla şahit olduk. Adeta eksen kayması yaşayan Birleşik Devletler dünya  gündeminden neredeyse hiç düşmedi. Biden, Trump'a karşı en iyi aday olmasa da; en fazla oyu alan başkan olarak tarihe geçti. Hatta Covid-19

Hesaplar

13.11.2020 06:30
Amerika'da seçilen başkanlar büyük planların birer enstrümanı olarak görev yaparlar. Bu kural 1789 itibariyle George Washington ile başlar. Fevri karakteriyle öne çıkan Trump dahi bu kuralı aşamamıştır. Örneğin derin Amerika'nın YPG ve PYD'li teröristlere aktardığı 3000 TIR'lık mühimmat filosunu

Başkomutan

06.11.2020 07:30
Demokrat Biden ile Cumhuriyetçi Trump arasındaki seçim finali önceki gün son buldu. 1942 Pensilvanya doğumlu Joe Biden bir ömre bedel siyasi yaşamının son perdesine Amerikan Başkanlığını da sıkıştırdı. Aylardır anketler Bideni 12 -13 puan önde gösterse de, yarış kora kor geçti. Müslümanlar ve

Avrupa İslamlaşmaya Fransa'dan başlayacak (Endişe)

30.10.2020 07:30
Kendine özgü laiklik anlayışıyla din ve devletin kesin hatlarla birbirinden ayrıldığı Fransa'da, 1950'lerde inşa edilen yapının çatırdama sesleri gelmeye başladı. Fransa'da İslam'a yönelik kabullenilmesi zor bir takım çatlak sesler Macron ağzı ile teraziye konuluyor. Fransa, gerek Avrupa'd

Kırgız isyan

23.10.2020 07:30
Bayrağına Ay-Yıldız işlenmemiş, iki Türki Cumhuriyeti'nden biri olan, dünyanın en uzun destanı Manas'ın vücut bulduğu bir coğrafyadır. Yeşil ve serin bir doğadan; sakin, yalın, mutedil bir yaşama el sallayışla gelen iç karışıklık. Geçmişin örnek dinginliği bugün içerde birbirini kırıyor.&n

Pis kokulu ağızları kapat Kıbrıslı

16.10.2020 07:30
Kıbrıs'ta geçtiğimiz Pazar yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin %50'nin üzerine çıkamaması, bir hafta sonraki yeni seçim startını da başlattı. İlk turda en fazla oyu hanesine yazdıran Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ikinci turda yeniden kapışacak.   Zamanında şehi

Kafkas trigonali

09.10.2020 07:30
İran, baskı oluşturamadığı Azerbaycan'a iyi yetiştirilmiş Proxy molla güçlerini siyasi figürler aracılığıyla enjekte etmeyi deniyor. Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecine kadar acemler Kafkasya ülkeleriyle olan ilişkilerini Rus torakları üzerinden yapıyorlardı.   Sovyetlerin dağ

Stalin'in mirası!

02.10.2020 06:30
Kafkasya'nın çözülemeyen müzmin sorunu Dağlık Karabağ'ın 30 yıllık işgali, azmettirilerek başka ülkelere maşa olmayı bırakamayan Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle yeniden hortlasa da; Türk'ün gücünü sınamaya kalkanlar yaptıkları hatanın bedelini ağır ödemeye devam edeceklerdir. Karabağ Osmanlı

Gerçek kesit

25.09.2020 06:30
Nükleer enerjinin hammaddeleri Uranyum ve Toryum olarak sıralanabilir. Toryum, dönem itibariyle Uranyumun gerisinde kalsa da safi nükleer bir yakıttır. Nükleer enerji hammaddeleri, nükleer reaktörde elektrik enerjisi elde etmek için kullanılırlar. Dolayısıyla tüketim hacmi, kurulu olan nükleer en

Zarardan kar

18.09.2020 06:30
Ülkelerin iktisadi gelişimleri ile birlikte enerji ihtiyaçları da artmaktadır. Dünyanın en eski petrol üreticisi olan İran, tarih boyunca birçok yaptırımlara maruz kaldı. Birleşik Devletler ile başlayan ambargolar zamanla daha da genişleyerek İran'ı köşeye sıkıştırdı. İran ekonomisinin belkemi

Doğu Akdeniz fırtınası

11.09.2020 06:30
Türkiye ile K.K.T.C'nin ortaklaşa düzenledikleri "Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı" dosta güven, düşmana korku salıyor. Tatbikat gereği eğitim ve işbirliği amaçlansa da; bu durumbölgede ki şer güçlerine karşı biraz da gövde gösterisi oldu. Bu tip tatbikatlar mevcut durum

Mayın eşeği

04.09.2020 06:30
Akdeniz'de art arda gelen Navteks'ler sonrası sular iyice ısındı. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji arayışlarını hazmedemeyen komşu, ağa babalarının verdiği cesaret hapıyla Meis Adası üzerinden gerilim pompalama telaşına düştü. Balkan ülkesi olan ve Doğu Akdeniz'de hiçbir hakka sahip olmaya

Rothschild'lerin memuru

28.08.2020 06:30
Emmanuel Macron, Fransa elitlerinin okulu olarak bilinen ve devlete yönetici yetiştirmesiyle ünlü ENA'dan mezun olduktan sonra, Maliye Müfettişi olarak hayata atılmıştı ki; Fransa siyasetinin gizemli gücü Cezayir asıllı ekonomist/yazar Jacques Attali ile tanıştı. Kendini ona ispatlamasıyla da bambaş

Lafügüzaf

21.08.2020 07:30
Okyanus ötesindeki başkanlık seçimlerinde Trump'un rakibi Demokrat Parti adayı Joe Biden'in aylar önce bir seçim toplantısında Cumhurbaşkanımızı hedef alan konuşmasına Türk Milletinden tepki yağdı. Demokratların Başkan adayı Joe Biden'in göreve gelir gelmez Türk siyasetini yeniden dizayn etme

Hedefteki Beyaz Karlar Ülkesi

14.08.2020 06:30
Beyrut Limanında gerçekleşen şiddetli patlamanın etkileri halen tüm dünyayı meşgul ediyor. Ülkede 2 haftalık olağan üstü hal edilirken, hükümet de istifasını açıkladı. Beyrut Valisi ise yaptığı açıklamada, "Hiroşima ile karşılaştırılabilir ulusal bir felaket yaşadık" dedi. Vali Mervan Abbud, l

Hamas'a ahlaksız teklif

07.08.2020 07:30
Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Filistin yapılanması olarak bilinen Hamas'ın (Harakat al-Muqawama al-Islamiya /İslami Direniş Hareketi) siyasi başkanlarından İsmail Heniyye'nin Katar'da yaptığı bir açıklama Ortadoğu gündemine bomba gibi düştü. Bazı etkin küresel güçlerin kendilerine Gazze Şerid

Nahda barajı

31.07.2020 07:30
Mısır, Sudan ve Etiyopya'yı  itilafa düşüren Nil Nehri üzerinde ki Nahda Barajı anlaşmazlığı her geçen gün daha da elektrikleniyor. Olayın uluslararası teknik çıkarlardan ziyade daha çok sümen altı edilmiş restleşmelerinin perde arkasına bakalım. Uzun yıllar Nil'in bereketinden bencilce v

Kod adı: Atilla

24.07.2020 07:30
Kıbrıs Barış Harekâtı yüce Türk ordusu tarafından 20 Temmuz 1974'teHava, Deniz ve Kara unsurlarının müşterek ve muazzam uyumu ile gerçekleşen dünya tarihinin en zor ve en başarılı deniz aşırı barışçıl harekâtlarından biridir. Kıbrıs'ın yakın tarihinde kara bir leke olarak iz bırak

Savaşın iki boyutu

17.07.2020 06:30
Hafta başında Ermenistan ordusu, Azerbaycan sınırında savaş içerikli bir saldırı düzenledi. Bilinçli ve emir komuta zinciri takip edilerek açılan ateş saldırı formatındaydı. Kısa sürede gardını alan Azerbaycan ise olası duruma misliyle karşılık verdi. Özellikle Ermenilerin büyük kayıplar ve

Diriliş

10.07.2020 07:30
Sarkozy ile birlikte Libya'da istikrarın ibresini bozan her daim Fransa olmuştur. Kaddafi'nin düşürülmesiyle Türkiye'nin meşru Sarrac hükümetine destek vermesi, Libya'daki sürece dahil olmamızı sağlamış, sömürgeler krallığı Fransa'nın bölgeye dair isteklerine de set çekmiştir. Sarrac güçle

Irkçılıkla savaş

03.07.2020 06:30
Coğrafi keşiflerin başlangıcı olan 15. yüzyıldan itibaren Avrupalılar sistemli bir şekilde dünyayı sömürmek için bu tip görevleri içlerindeki marjinal ve hırs abidesi karakterlere devrettiler. Sömürgecilik ekonomik tarafı ağır basan faaliyetlerden olup ilk olarak iki akraba ırk Portekiz ve İspany

Ucuz planların adamı!

26.06.2020 07:30
Libya'da yaşanan gövde gösterileri bölgenin en güçlü iki Müslüman ülkesini karşı karşıya getirmek üzere. Temmuz 2013'e kadarsaygınlıkla yürüyen Mısır-Türkiye ilişkileri seçilmiş ilkCumhurbaşkanı Muhammed  Mursi'nin Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Es Sisi tarafından  askeri darbe ile

Şok harekatlar

19.06.2020 06:30
Terör Örgütü PKK'nın bu defa da "Pençe Kartal Operasyonu" ile ini başına geçti.   Türk Silahlı Kuvvetleri 14 Haziran 23:47'de Kuzey Irak'ta PKK'yı hedef alan geniş kapsamlı bir hava operasyonuna imza attı. Onlarca hava aracının 58 dakikada tamamladığı başarılı görevin terör unsurlarınca b

Su uyur düşman asla!

12.06.2020 07:30
Sınır ötesinde başarı ile devam eden terör yuvalanmalarının imhası, sınırlarımız dahilinde de tam gaz devam ediyor. Gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonucu ülke sınırlarındaki terörist sayısı ilk kez 500'ün altına indi. İçişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamalarda ise yur

Ölçüsüz güç! (2)

06.06.2020 06:30
Yeni dünya Amerika'nın kuruluşuna ve zenginleşmesine katkı koyan yerliler ve kölelerin yanı sıra sistematik olarak katledilen her ırkın ülkenin bugünkü konuma gelmesinde hakkı var. Araplardan Japonlara, Yahudilerden İran Acemlerine ve Hintlilere kadar sömüren düzen, her defasında bugünkü Afro Ame

Ölçüsüz güç! (1)

05.06.2020 06:30
Birleşik Devletleri altüst eden olay 20$'lık sahte bir banknotun kullanılmak istenmesiyle başladı. George Floyd, memleketi Teksas'tan yıllar önce ayrılıp Minneapolis'e yerleşen Afro Amerikan siyahi bir vatandaştı. Gece kulübünde koruma olarak çalışıyordu. Fakat pandemi sonrası o da milyonla

Toplumsal travma

29.05.2020 07:30
Cumhuriyet tarihinin ilk darbesi. Türk siyasal hayatının dönüm noktası. Sözde demokrasi için yapılan askeri bir müdahale. Milletin iradesine silah çekilen talihsiz gün. Yaşım gereği o dönemi daha iyi anlayabilmem için Ortaokul yıllarımdan itibaren elime geçen birkaç kitap ile vâ

Ruanda katliamı

22.05.2020 06:30
Soykırımından 26 yıl sonra şüpheli Félicien Kabuga sahte bir kimlikle yaşadığı Paris'te ki evinde geçen hafta yakalandı. Kabuga, 1994'de 800 bin kişiyi öldüren etnik Hutuların baş finansörüydü. Yakın zamanda da Uluslararası Mahkeme'de hesap verecek. Temmuz 1994'te İsviçre'ye kaçan ve

Komşu! (2)

16.05.2020 07:30
Yeni Türkiye'nin Deniz Gücü'nün millileştiğini ve bu güce dayalı milli donanmamızın olduğu gerçeğini kabullenmek son gündem itibariyle elbette kolay olmasa gerek. Yalnız, geçtiğimiz aylarda Yunanistan Doğu Akdeniz'de ister istemez Türkiye realitesi ile yüzleşmek zorunda kaldı. Mavi Vatan deni

Komşu! (1)

15.05.2020 07:30
Zamanında medeniyetlerin beşiği olmuş birçok adacıktan meydana gelen, demokrasiden krallığa, sonra yeniden demokrasiye evrilen bir devlettir komşu Yunanistan. Topraklarının üçte birini savaşmadan anlaşmalar ile bünyesine kattığından, hiçbir dönem kendi ağırlığı olmadı. Bu  yüzden Avrup

İngiliz oyunu

08.05.2020 06:30
Geçtiğimiz günlerde ülke gündemini meşgul eden LGBT çıkışı, yeni bir tartışmanın önünü açtı. 20'nci asrın ortalarından itibaren toplumsal algının kendini aşması ve özgürlükçü düşünce mantalitesinin yaşam tarzına bir serbesti getirmesiyle, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde bir yönelim olarak

İkinci İsrail yerleşkesi

01.05.2020 07:30
Dünya'nın endişe ile gözlemlediği konulardan biri de İsrail-Suudi Arabistan yakınlaşmasıdır. Tarafların resmi temastan şimdilik kaçınmasına rağmen aynı gayelere hizmet etmesi durumu daha da bir ilgi çekici kılıyor. İki ülke yönetiminin ABD ile olan ilişkileri malum. Ortak düşman İran ol

Sözde soykırım 24 Nisan (2)

25.04.2020 06:30
Anadolu'da Ermeni sorunlarının 1800'lü yıllarda Rusların Anadolu'yu ele geçirmek için bu bölgede bulunan Ermenileri kullanabileceklerini düşünmesi olaylara aksi yönde bir ivme kazandırmıştır. Bugün dahi Rus-Ermeni ilişkileri incelendiğinde aralarındaki yakınlaşmanın nereden beslendiği gün yüzüne

Sözde soykırım 24 Nisan (1)

24.04.2020 06:40
Türkler ve Ermeniler çağlar boyu aynı coğrafyada huzur ve barış içinde yaşamışlar. Hatta Ermeniler, Osmanlılarca Millet-i Sâdıka (Sadık Millet) olarak dahi  adlandırılmış. 19. Yüzyıl'ın sonlarında ise imparatorluk bünyesinde Ermenilerden pek çok üst düzey bürokrat çeşitli kademele

Değişen dengeler (2)

18.04.2020 07:30
Eskiden herkes Amerika'ya bakardı, şimdi Amerika'nın gözü Rusya ve Çin'de.  Öncelikle de Çin'in hamlelerini takip ediyor.  Şu anda Çin'in savunma sanayinde ulaştığı seviye Amerika'nın en güçlü olduğu dönemin 2-3 kat üstünde. Neredeyse ayda bir firkateyn imal edecek seviyedeler.

Değişen dengeler (1)

17.04.2020 07:30
ABD Ortadoğu'daki otoritesini her geçen gün kaybediyor. Bölgedeki  nüfuzu tartışmaya açılmak üzere. Etki gücündeki bölge devletlerinden ıslıklar yükselmeye başladı. Bu yerinde sayma Birleşik Devletler adına adeta bir duraklama dönemi. Türkiye, İran ve Irak başı çeken ilk yüksele

Düşen petrolde olası kazanımlar

10.04.2020 06:30
Çin'den sıçrayan virüs, küresel petrol dengelerini de alt üst etti. Covid-19 salgınının neden olduğu talep şoku, en az 6 ay daha alt seviyeden seyredecek gibi. Suudi Arabistan ile Rusya'nın arz talep kesintisinde gündem oluşturan fiyat restleşmesi, tüm dünya gündemini salladı. Petrol İhraç

Küresel imtihan

03.04.2020 07:30
Dünyada biyolojik ve psikolojik etki oluşturan, Tıp Termonolojisi'nde ki adı ile 2019 nCov kamuoyundaki ismi ile korona virüs yeryüzünde insanlarda korku ve tehdit oluşturdu.   İlacı bulan ülke yada ülkeler itibar, prestij ve mali getirinin sağlayacağı sinerjinin avantajını kullanacağından,

Evrensel coronavirüs vakası

27.03.2020 06:00
Elektron mikroskobu kullanılarak görüntülendiğinde taç veya güneş benzeri bir şekil alır. Bu, Yunan dilinde taç anlamına gelen Corona adından türetilmiştir.    Dünya'da dönem itibariyle en çok yaygınlaşan virüs türüdür. Bilinen 7 çeşidi insanlarda hastalık yapma yetisine sahiptir. Hafif

Şii Hilali hinterlandı

20.03.2020 06:00
Ortadoğu ülkelerinde Şii nüfusun yer aldığı bölgeleri tanımlamak için kullanılan jeopolitik bir terimdir. İran, 1979 devriminden beri Ortadoğu ülkelerindeki Şii nüfus üzerinde farklı bir etkileşim kurmak istiyor. Bu durum, İran açısından gayet stratejik ve makul bir politika olarak yorumlansa

Umuda yolculuk

13.03.2020 07:30
Yeni bir hayata adım atmak için sınırlara dayanan göçmenlerin mücadelesi dur durak bilmiyor.  Türkiye'nin Suriyeli mültecilere Avrupa kapılarını aralamasının ardından binlerce düzensiz sığınmacı Yunan ve Bulgar sınırlarına akın etti. Yunanistan hükümetinin mültecilere karşı bilindik çirki

Meşru müdafaa

06.03.2020 06:00
Türkiye sınırını ihlal eden Rus savaş uçağının 24 Kasım 2015'de düşürülmesi ve Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikast sonrası bile, yeniden düzlüğe çıkan Türk-Rus ilişkileri bu defa İdlib'te çıkmaza girdi. Rusya'nın ticari ve askeri iş birliği kurduğu tek NATO üyesi ol

Sünni tasviyesi

28.02.2020 06:00
İdlib'te hedef sünniler. Yerleşim alanları imha edilerek, bölgeden sünni nüfusun tasfiye edilmesi asıl amaç. Suriye'de devrime bağlılık gösteren sünniler ve silahlı unsurlar halihazırda İdlib'te toplanmış durumdalar. Bu bağlamda İdlib, Halep batısı ve çevre yerleşim yerlerinin yoğun bombard

Şam Kurtuluş Heyeti (H.T.Ş)

21.02.2020 07:30
Heyet-ülTahrir el-Şam (Hay'at Tahrir al-Shâm) Suriye iç savaşında İdlib'i kontrol eden aktif selefi sözde cihatçılarıdır. El Nusra'nın en güncel hâlidir. İdlib'te yüzde 60 hakimiyete sahip. Suriye'yi İslami bir emirlik haline getirme hedefi olduğu iddiası vardır.  Ru

Savunma sanayileri

14.02.2020 06:00
Rusya gerçekten olağan üstü bir kuvvet midir? Yoksa perde arkasını iyi oynayan bir hikâye derleyicisi mi? Zor bir soru. Fakat ortalama bir yanıt bulmak mümkün olsa gerek. Asıl konu "Nükleer Silahlar" başlığında düğümleniyor. Devasa bir nükleer silah envanterine sahip Gri Kardina

Arapsaçı bir kent

07.02.2020 07:30
İdlib, dağlık alandan ibaret yitik bir Suriye kenti. Asi nehri, mavi adına görebileceğiniz yegâne şey. Her an düşebilir. Düştüğüne dair haberler geliyor, ancak haberlerin güvenilir kaynağı henüz yok. Birleşmiş Milletler burada son yılların en büyük insanlık dramının yaşanabileceği kon

Saddam sonrası Irak

31.01.2020 06:50
Irak'ta iç karışıklık durulmuyor. Ayrıştırılma misyonu Kürt bölgesine taşınarak vücut bulma çabasında. Bu kargaşa etnik değil ama din odaklı bölünme ve daha bir işlevsel. Olaylar Necef Ulemasının Kum Ulemasına baş kaldırmasından ibaret. Necef'li Şii liderlerin son yıllardaki Suud Hanedan

Dengeleri bozan hain siyasi figür (2)

25.01.2020 07:30
2006'daki seçimi Hamas'ın kazanmasıyla, Ortadoğu'daki İsrail merkezli plânlar başka bahara kalsa da, artık Muhammed Dahlan ve Hamas için yeni bir dönem başlıyordu. 2007 yılında Hamas ile El-Fetih arasında çatışmalar ve anlaşmalar devam ederken, Dahlan bu süreçte Hamas ile mücadelenin b

Dengeleri bozan hain siyasi figür (1)

24.01.2020 07:30
Muhammed Dahlan, 29 Eylül 1961'de Han Yunus'ta bir mülteci kampında doğdu. Gençlik yıllarında Filistin Kurtuluş Örgütü (F.K.Ö)'ne katılıp, içindeki sözde İsrail nefreti ile büyüdü. Fetih Şahinleri adlı, El-Fetih'e bağlı bir gençlik örgütlenmesinin lideri oldu. Gençlik ateşinin gözünü budakt

Deşifre

17.01.2020 06:50
Ortadoğu'da dengelere yeni bir ayar vermek için piyonları kronolojik bir tarihle ortadan kaldırmaya başlayan A.B.D, Bağdadi'den sonra İran Özel Kuvvetler Komutanı Kasım Süleymani'yi de ortadan kaldırdı. Öldürülen Kasım Süleymani sıradan bir isim değildi. Zamanında, yatak odasına astığı Humeyni po

LİBYA ikinci dikta rejimine kapalı (2)

11.01.2020 07:30
Esir olduğu dönemde, dönemin Çad Cumhurbaşkanı Hüseyin Hıbri ile görüşme fırsatı yakaladı. Görüşmede, Hafter, kendi ülkesinin lideri Muammer Kaddafi'nin  muhaliflerinden  olduğunu, Çad Cumhurbaşkanı'na açıkladı. Bu, durum hem Hafter'in hem de diğer Libyalı esirlerin salıverilmesinin

LİBYA ikinci dikta rejimine kapalı (1)

10.01.2020 07:30
Milenyum ile birlikte A.B.D Kaddafi'nin ipliğini pazara çıkarmıştı. Kaddafi'nin Libya'sındaki 48 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervi ile  54.6 trilyon m3 kanıtlanmış doğalgaz rezervi toplamı, enerji kaynaklarının değeri tam 6 trilyon USD olan Libya için kumpas çoktan kurulmuştu. Fakat, Avru

Sinsi planlar

27.12.2019 07:30
Dünya'da yaşanan karışıklıkları fırsat bilen Ermenistan içten içe, gizliden gizliye bir savaş psikolojisi eğiliminde. Bu durumun rastlantıdan ibaret olabileceğini düşünenler ise, fazlaca iyimserler.  Ermenistan, dünyadaki gerginliği kullanarak zaman kazanma gayretinde. İşgâl etti

Artan Çin hacminin sorunlu arka mahallesi

20.12.2019 06:50
Yaklaşık 40 yıldır kamuoyuna açıklanan istatistikler ve göstergelerin önümüze koyduğu tablo şudur ki; Çin gerçeği kapıları kırdı geçti, evlere kadar girdi. Çin, yarım asırdır yürürlüğe aldığı ekonomi politikaları ile yarı yoksul ülke konumundan, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumuna terfi e

İstanbul beyefendisi Selim Baba ile Boğaziçi sohbetleri

15.12.2019 06:50
İstanbul... Uzun yahut kısa süreli, içinde barındırdığı her misafire sonsuz nimetlerini sunan ve toprağını çiğnemiş her insanı bir yönüyle kendisine hayran bırakmış büyüleyici bir şehir. Tadına ise doyum olmaz. Boğaz kenarında içilen bir bardak çayı bile biz Anadolu eşrafı için yıllarca zih

Proxy örgütler hibrit savaşlar

13.12.2019 07:30
Savaş ile barış döneminin belirsizleştiği, savaş ahlâkı kavramının kalmadığı, sivil, asker, paralı asker ya da karışıklığın tavan yaptığı, içinde gayri meşru tüm kirlilikleri barındıran hukuksuz, asimetrik, yarı askeri ve sivil gayretler bütününe yeni moda tabir ile Hibrit/Proxy deniyor.

Komünist işkence

06.12.2019 06:50
Doğu Türkistan denilen yer Orta Asya'daki Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin olduğu vadiyi tarif eder. 1 milyon 660 bin m2'lik yüzölçümü ile Çin coğrafyasının yüzde 17'sini kaplar. 19. Yüzyıl'da Rusların, Batı Türkistan'ı işgal etmesiyle iki parçaya bölünmüştür. Bir taraf, Rusya Türkistan'ı olar

Bağdat dönemeci (2)

30.11.2019 07:30
Etnik yapılanmanın üç makama paylaştırılmasından ziyade, koltuktakilerin tercihlerindeki bencillikler Iraklının gözünden kaçmadı. Siyasi oluşumların kamu yararı yerine kendi grup çıkarlarını öncelemesi, halk arasında homurdanmalara neden oldu. Yolsuzluk aldı başını gitti. Gelir dağılımındaki dengesi

Bağdat dönemeci (1)

29.11.2019 07:30
Irak'ta Başkent Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kesimlerinde başlayan halk hareketi ikinci ayını dolduruyor. Babil, Basra, Meysan, Nasrıye, Necef, Kadisiye ve Kerbelâkentlerinde başlayan hareketlilik sonucu bugüne kadar 350'den fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki gösteric

Acem güzellemesi

22.11.2019 06:52
İran, nükleer programı nedeniyle cezalandırılıyor. Ambargolardan dolayı petrol satışı yüzde 40 oranında geriledi. 2,5 milyon varil olan günlük petrol satışı 300-400 bin varil civarlarına indi. Hükümet tarafından 15 Kasım'da iki kademeli olarak yüzde 50 ve yüzde 300 uygulamayla hayata geçiri

Cumhuriyet muhafızı

15.11.2019 07:30
Dönem itibariyle kendini tartışılır kılan bir örgütlenme haline dönüştü artık NATO. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü.  (North Atlantic Treaty Organization) Bizi bu işlevsiz haçlı kulübüne iten yegâne sebep ise, yıllar öncesinin Sovyet tehdidinden başka bir şey değildi. 2. Dünya S

Kurşuni renkler

08.11.2019 07:00
El-Kaide'ye bağlılığını 1999'da bildirip türevi olarak yol haritasına devam eden DAEŞ, ABD-Almanya-Fransa ve İngiltere'nin 2003 Irak işgaline tepki olarak doğmuştu. Ortak maksatları, emperyalizmin Irak ve Ortadoğu petrolünü kontrol etmesine engel olmaktı. DAEŞ 'in o dönemdeki adı, Cemaat El

Zirve'nin düşündürdükleri

01.11.2019 07:30
Afrika kıtası 30 milyon km2 büyüklüğüyle dünya karalarının yüzde 23'ünü oluşturuyor. Bu kıta üzerindeki 54 ülke de yaklaşık 1,3 milyar insan yaşıyor. Zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla dünya ekonomisinin hammadde deposu niteliğinde. Jeostratejik konumu itibariyle oldukça önem arz eden

Güvenlik dengeleyici

25.10.2019 07:00
Türkiye'nin güney sınır bölgesinde; barış huzur ve istikrarın en belirgin tehdit unsurları terör örgütleridir. Bu şer şebekelerinin iç savaş sürecindeki Suriye'den toprak kapma iştahları ile bölgede yuvalanma gayretleri Barış Pınarı Harekâtı ile bir kez daha bozguna uğratıldı. Barış Pınarı

Barış pınarlarını akıtırken

18.10.2019 07:30
Sadece Ortadoğu da değil, küresel düzeyde de güç denge taşlarını yerinden oynatacak Barış Pınarı Harekâtı Başkomutan Erdoğan'ın emriyle start aldı. Allah Mehmetçiğimizi korusun. Devleti ve milleti inşallah feraset ve gerçekçilik çizgisinde muhafaza etsin. A.B.D istikrarlı bir şekilde mal

Aba altında beyzbol

11.10.2019 06:54
Irak'ta 1 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Eylemciler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar ülkenin güneydoğusundaki Nasiriye şehrinden yayılım gösterdi. Aslında protestolar 2011 itibariyle başlamış olup geçtiğimiz yıl Basra

Sayın her şey

04.10.2019 07:30
Ortadoğu'da ezber bozan gelişmeler yaşanıyor. Fakat yapılan kirli hesaplar hiçbir dönem de ümmet adına bu kadar kaygı verici olmamıştı. Bu coğrafyayı bataklık olmaktan çıkarmanın yolu, bataklık üzerinde pazarlık yapmak olmamalıydı esasında. İslam âlemi için Ortadoğu dünyanın ortasını

S-400 Türkiye konuşlandırılması

27.09.2019 07:00
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun insansız hava araçları tarafından (18 SİHA-7 Cruise) vurulması ülkede bunalım oluştururken, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren savunma sistemlerinin alımları ve konumlandırılmaları gündeme farklı bir boyut kattı. Türkiye, Rusya'dan satın a

Güven sorunu

20.09.2019 07:30
Türkiye küresel silah endüstrisinde atağa geçti. Geçen yıllara oranla iş hacmini hatırı sayılır seviyelere taşıyarak tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti. ASELSAN ve Türk Havacılık dünya listelerinde ilk 100 arasında. Uzmanlar Türkiye'nin bu başarısını yabancı tedarikçilere daha az bağımlı

Kantarın topuzu

13.09.2019 07:00
Suriye'nin Tartous limanı Rusya için inanılmaz önem arz ediyor. Çünkü S.S.C.B döneminden bu yana kendi toprakları dışındaki tek askeri üs yapılanması burasıdır. Bu liman şehri, Ruslar için yıllarca sabırla beklenmiş bir fırsatın ilk ayağı. Rusya uluslararası siyasette etkisini arttırmak ist

Akdeniz oyunları

06.09.2019 07:30
Rusya'nın Suriye ile soğuk savaş yıllarına dayanan bir müttefik ilişkisi vardır. Geçmişte de destek gören Suriye çareyi Rusya ile yakınlaşmakta buldu.  Bölgede birçok Ortadoğu ordusu Rusya tarafından modernize edilmiş silahlarla savunmalarını yapıyordu. Bu gövde gösterisinin Suriye için a

B planı

30.08.2019 07:00
Amerika Birleşik Devletlerinin yeryüzünde 150 ülkeye konuşlanmış binden fazla üssü var. Bu üslerde 350 binden fazla resmi asker görev başında. (Paralı askerler hariç) Dikkat edin, böyle bir dünya hakimiyetine rağmen ateşi eliyle tutmuyor. Gayri resmi olarak beslediği terör unsurlarından sad

Yumuşak güç stratejileri ve lobicilik

23.08.2019 07:30
Lobilerin dünya üzerindeki etkin yaptırım güçlerinin hepimiz farkındayız.  Ama buna rağmen ülke olarak hala bu konuda oldukça eksiğiz. Türkiye'nin kendisini uluslararası arenada kalıcı bir şekilde ifade edebilmesi için; lobi çalışmalarının profesyonel bir plan dahilinde, sadece bu işe yoğunl

Doğu Akdeniz'de İsrail blöfü kazanamaz

16.08.2019 07:00
Dünyadaki hidrokarbon yakıt rezervleri belli bir süre için hala yeterli bir miktarda olup 60 -70 yıl daha dünya tüketimini karşılayacağı tahmin ediliyor. Bugün dünya enerji tüketiminin % 81 i fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Yeryüzündeki rezervlerin % 70'i Rusya'dadır. Kalanı ise; Ortadoğu, Kuze

Çift başlı Libya'da siyasetin kirli döngüsü

09.08.2019 07:00
Kaddafi döneminin kendine yeten Libya'sı bugün artık yerini meydanı boş bulan bazı irili ufaklı silahlı grupların cirit attığı, çift başlı bir yönetim anlayışının hakim olduğu zor bir döneme bıraktı. Kimlikleri halen belirsizliklerini koruyan eli silahlı bu iki grup tarafından bölünen ülke, iki p