Hava Durumu

Şahsiyet kalitesi!

Yazının Giriş Tarihi: 13.11.2023 07:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.11.2023 15:32

İnsan bu hayatta parayla her şeyi satın alabileceğini zanneder. Mal, mülk hatta şöhret! Ve hatta yapay bir güzellik bile satın alabilir. Pekii ya şahsiyet? İnsan elindeki imkânları kullanarak her şeyini değiştirebilir, birçok şeyi satın alabilir fakat bozuk bir kişiliğin yerine düzgün bir şahsiyet satın alamaz!

Ben bir kişisel gelişimci olarak insanların her zaman değişebileceğini ve gelişebileceğini savunan ve bunun doğruluğuna inanan bir insanım. Fakat tüm bu değişim ve gelişim düzgün karakterli insanlar için geçerlidir. Şahsi anlamda gerçekten karakteri bozulmuş, avamlık ruhuna işlemiş, ne yaparsa yapsın kalbini kötü duygulardan arındıramamış ve hatta kötülüğü besin kaynağı haline getirmiş insanlar için “gelişim” kelimesi çok uzak bir kavramdır. Şunu bilmelisiniz ki; bir unvanı ya da şöhreti taşıyan şey şahsiyettir! Kişinin şahsiyeti düzgün değilse; unvanı ona ego ve gösteriş hevesinden başka bir şey getirmez. Hiçbir şöhreti taşıyamaz çünkü ona en az dört beden büyük gelir. İstediği kıyafeti giysin, istediği estetiği yaptırsın, istediği arabaya binsin olmaz! Hiçbiri insanın gerçek kimliğini değiştiremez. Örneğin çekicilik insanın ruhundadır, giydiği kıyafetlerde değildir. Eğer ki taşıyamıyorsa, insanı hiçbir kıyafet çekici yapmaz. Taşımaya çalışmak için yaptığı hareketler de onu sadece komik yapar. Herkesin ruhunda çekicilik olamayabilir fakat hanımefendilik ve beyefendilik vardır. O yüzden en başında bunları beslemek ve korumak şahsiyetin düzgünlüğündendir. Çünkü çekicilik bile altında hanımefendilik ve beyefendilik varsa tam oturur. Yoksa insana sadece basitlik katar. Para kendini bilen, şahsiyeti düzgün ve olgun insanların elinde değerlidir. Yoksa diğer türlüsü; sonradan görme tavırlar, gösteriş için komik duruma düşmeler ve daha neler nelerle insanı olduğundan bile daha basit gösterir. Hele ki günümüzde insanların boş karakterlerini ve vasıfsızlıklarını en kolay kamufle etme şekli, yapay görsellik ve gösteriş yapma arzusudur. Başka bir vasfı ve donanımı olmayan insanların tek becerisi, yaşantısıyla ve görüntüsüyle ilgi çekme çabası olmuş. Zaten bu ilk bakışta fazlasıyla anlaşılıyor da kim tarafından? Aynı çizgide o kadar çok insan var ki onlar da bu durumu saçma bir hayranlıkla izliyor ve takip ediyorlar.

İnsanın hızla vasıflarını, erdemlerini ve şahsiyetini yitirdiği bir dönemde, bunları satın almaya parasının hükmü yetmeyen insanların, sahte saltanatını gözlerimiz kanayarak izliyoruz! Ve diyoruz ki; sayıları daha ne kadar artabilir? Bir avuç azınlıktan biri olarak söylüyorum ki; insanın şahsiyet kalitesini yitirdiği şu dünyada sakın kalitesiz eşyalardan şikâyet etmeyin!

Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.