Hava Durumu

Kelimelerle büyülü bir dünya kurmak mümkün: Yaratıcı yazarlık teknikleri

Yazmak bazı insanlar için âdeta bir tutkudur. Öyle ki bu insanlar için yazı yazma eylemi hayatlarının olmazsa olmazı ve her gün muhakkak yaptıkları bir eylem haline gelmiştir. Zira bir insan yazmaya başlayınca bu dünyanın ne kadar büyülü bir alan olduğunu keşfeder ve artık yazma eyleminden asla vazgeçemez.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2023 14:58
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2023 14:58
Kaynak: Fethiye AKIN
Kelimelerle büyülü bir dünya kurmak mümkün: Yaratıcı yazarlık teknikleri

Hikâye, roman, deneme, makale ve çeşitli fikir yazıları gibi düz yazının pek çok alanında kalem oynatmak mümkündür. Ancak bu noktada roman ve hikâyede yaratıcılık ön plana çıkar. Zira bu tarz metinleri ortaya çıkarmak için sadece duygular ve düşünceler yeterli değildir. Yaratıcı yazma teknikleri kurguya dayalı olan bu metinleri yazarken başvurulması gereken bir adrestir.

Hikâye ve kitap yazmak için ihtiyacın olan yaratıcı yazma tekniklerini eçanta ekibi olarak senin için bu içeriğimizde detaylı bir şekilde anlatacağız. Sen de kurgusal metinler yazarak kelimelerle büyülü bir dünya kurmak istiyor ve kendine bir yol haritası arıyorsan bu içeriğimizden yararlanabilirsin. Hazırsan başlayalım!

YARATICI YAZARLIK NEDİR?

Yaratıcı yazarlık yapabilmek için gerekenlere geçmeden önce yaratıcı yazarlık nedir sorusuna cevap verelim. Yaratıcı yazarlığı en basit haliyle kurmaca metinler yazmak isteyenlerin, var olan duygu ve düşüncelerine kurmacanın büyülü dünyası için gerekli olanları eklemesi olarak tanımlamak mümkündür.

  • Eğer yazarlığa isteğin ve ilgin varsa, bir süredir kendince çeşitli denemeler yapıyorsan yaratıcı yazarlık teknikleri ile bu ilgini genişletebilir, yeteneğini keşfedebilir ve kendini daha da geliştirerek başarılı kurmaca metinler yazabilirsin. 
  • Yaratıcı yazarlık daha önce meydana gelmemiş bir olayı, daha önce yaşamamış bir insanı ve belki de daha önce hiç var olmamış bir yeri kelimelerle okuyucunun gözlerinde canlandırmak olarak da ifade edilebilir.
  • Ancak her işte olduğu gibi bu işte de çok fazla çalışman gerektiğini unutmamalısın. Zira kelimelerle büyülü bir dünya kurmak, burada anlattığımız kadar kolay bir eylem değildir. Bir kitap ortaya çıkana kadar yazarlar çok sancılı süreçlerden geçebilir.
  • Yaratıcı yazarlık konusunda bazı düşünürler ve yazarlar yazma eyleminin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu savunurken bazıları ise yeterli çalışma ile bu yeteneğin sonradan kazanılabileceğini savunur. 
  • Bir kişide düşünce ve duyguların ön planda olduğu alanlara bir yatkınlık varsa çok çalışarak ilgi duyan herkesin yazar olabileceğini savunan ikinci fikir, yaratıcı yazarlık tekniklerinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur diyebiliriz. Peki, nedir bu yaratıcı yazarlık teknikleri?
  • Günümüzde yaratıcı yazarlık tekniklerini öğrenebileceğin pek çok kurs, seminer ve sertifika programı bulunur. Bu kurslar sayesinde ilgi ve yeteneğini bu işin ustalarından edineceğin bilgilerle daha üst seviyelere taşıyabilirsin.
  • Yaratıcı Yazarlık Teknikleri ile Hikaye ve Kitap Yazma
  • Yaratıcı yazarlık uzun ve zorlu bir süreçtir. Basit bir hikâye yazmakla sınırlı değildir. Okuyucunun duygu ve düşünce dünyasını harekete geçiren, okuma hevesini artıran ve onu her seferinde bir adım öteye taşıyan öyküler yazmak için çok fazla zaman harcamak, özetle çok çalışmak gerekir.

Yaratıcı yazarlık ile ilgili öğrenmen gereken teknik detayları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:

Edebiyat ve Yazma Süreçlerini Anlamak

Edebiyat nedir, nasıl yapılır, bu alanda yaratıcı düşünmenin yolu nedir, edebi dil nasıl oluşturulur gibi soruların cevaplarını öğrenmek yaratıcı yazarlığın ilk adımı olarak sayılabilir. Zira basit gibi görünen ama derinliği ve ayrıntısı çok olan bu soruların cevaplarını öğrenmek, yaratıcı yazarlıkla ilgili temellerin sağlam atılması adına önemlidir.

Sonrasında ise yazma aşamasında kullanacağın yazınsal anlatının ögeleri olan konu, tema, anlatıcı, bakış açısı, dil, ileti kavramlarını etraflıca öğrenmelisin. Yazılarda kullanacağın anlatım biçimlerini de araştırarak teorik açıdan eksiksiz bir şekilde yaratıcı yazarlığa adım atmalısın. Çeşitli kitaplarda ya da yaratıcı yazarlık dersi alabileceğin online yazarlık eğitimi gibi etkinliklerde bu bilgilere ulaşabilirsin.

Dilin ve Üslubun Önemini Kavramak

Yazınsal anlatılarda dil hangi işlevlere sahiptir, yazarın dil ile ilişkisi nasıl olmalıdır, dil bilgisi yönünden doğru cümleler kurmak ne derece önemlidir, dili doğru kullanmak okurun ilgisini artırır mı gibi soruların cevapları sana yaratıcı yazarlığın nasıl yapılması gerektiği ile ilgili önemli ipuçları verir.

Metni Oluşturan Unsurları Belirlemek

Teorik bilgileri öğrendikten sonra yavaş yavaş pratiğe doğru adım atabilirsin. Bir metnin olayının, kurgusunun, karakterlerinin nasıl belirlenmesi gerektiğini basit pratikler yaparak kavramak burada atılması gereken doğru bir adım olabilir. Metni anlatanın kim olacağı da bu noktada önemlidir.

Bu aşamada basit örnekler yazarak, bu örnekleri başka yazarlarla veya yazmaya meraklı olan kişilerle paylaşarak farklı bir gözden ve bakış açısından yazdıklarının değerlendirilmesini sağlayabilirsin. Başkalarıyla paylaşmak eğer hata yapıyorsan bunları tekrarlamamanı ve daha iyi metinler ortaya çıkarmanı sağlar.

Çok Okumak!

On kere okuyup bir kere yazabiliriz, böyle bir dengesizlik bize çok yardımcı olur diyen yazar aslında bu başlığı özetliyor! Zira başarılı metinler oluşturabilmenin yolu çok okumaktan geçiyor. Bugün elimize aldığımız herhangi bir roman veya hikâye kitabını yazan kişi, o kitabı yazabilmek için belki de binlerce kitap okumuştur. 

Eğer sen de yazmak istiyorsan her okuduğun kitaba bir öğreti olarak bakmalı ve oradan yazma eylemine dair bir şeyler öğrenmelisin. Ne kadar çok kitap okursan gördüğün karakter, olay, anlatıcı, kurgu örneği o kadar çok olur ve kendi yazacağın kitapta bunların hepsi sana kaynak olur. Bu yüzden önce okuyarak heybeni doldurmalısın. 

Okuduğun her kitapta duygu ve düşünce dünyan biraz daha zenginleşir ve bu da senin daha iyi yaratıcı yazarlık örnekleri oluşturmana yardımcı olur.

Yeterince Pratik Yapmak

Öğrenmen gereken tüm teorik bilgileri öğrendikten, basit alıştırmalar yaptıktan ve çok fazla örnek okuduktan sonra sen de asıl metinlerini yazmaya başlayabilirsin. Yaratıcı yazarlık yolunda adım adım ilerlerken pratik yapmayı ve kitap okumayı asla bırakmamalısın. Bunları istikrarla yapmaya devam edersen yazdığın her metnin bir öncekinden daha başarılı olduğunu kendin bile fark edebilirsin!

YARATICI YAZARLIK İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN TÜM AYRINTILAR

Yaratıcı yazarlık çalışmaları, kitapları ve kursları son yıllarda ilgiyle karşılanıyor ve pek çok kişinin de aklında bu konuyla ilgili soru işaretleri oluşuyor. İşte bu konuda en çok merak edilen sorular ve cevapları:

Yaratıcı Yazı Ne Demek?

Duygu ve düşüncelere ek olarak kurgusal ögelerin de dahil olduğu yazılara yaratıcı yazı adı verilir. Bu yazılarda karakterler, olaylar yazanın hayal dünyasına bağlı olarak şekillenir. Yazarın hayal dünyasında şekillenen bu unsurlar öyle ustalıkla anlatılmalıdır ki okur hikâyeyi veya romanı okurken kendisini gerçek hayattan bir kesitle karşı karşıya kalmış gibi hissetmelidir. 

Yaratıcı yazıları yazabilmek bireysel gayretlerle de mümkün olurken bunları öğrenmek için kurslara da gitmek mümkündür. Hatta yaratıcı yazarlık kitap okuyarak da geliştirilebilir, zira hikâye ve roman yazmanın nasıl olması gerektiği ile ilgili kitaplar mevcuttur.

Yaratıcı Yazarlık Nasıl Yapılır?

Yaratıcı yazarlık ile ilgili gerekenleri öğrendikten ve yeterince alıştırma yaptıktan sonra sen de bir hikâye veya kitap yazarak yaratıcı yazarlık yapabilirsin. Ancak bunun çok uzun süren bir emek gerektirdiğini unutmamalısın. 

Yaratıcı Yazarlık Bölümü Nedir?

Bazı üniversitelerde yaratıcı yazarlık dersi veya bölümü olabilir. Genellikle seçmeli ders olarak öğrencilere sunulan bu derslerde yazma eyleminin incelikleri öğretilir ve teknik açısından yaratıcı yazarlık derinlemesine öğretilir. Çeşitli yazma pratikleriyle öğrencilerin konuyu daha iyi kavraması, yanlışlarını görebilmesi sağlanır.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesinde Neler Yapılır?

Yaratıcı yazarlık atölyelerinde veya sertifika programlarında öncelikle bu konuya ilişkin teorik bilgiler öğretilir. Sonra ise basit pratiklerle başlanarak bir hikayenin nasıl yazılması gerektiği katılımcılara öğretilir. Yazılan kurmaca metinler üzerinde konuşularak nelerin daha iyi yapılabileceği katılımcılara anlatılır. Her atölyenin ve kursun işleyişi birbirinden farklı olabilir ancak genel olarak yaratıcı yazarlık atölyesi çalışmaları bu şekilde ilerler.

Kaynak: Fethiye AKIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.