Hava Durumu

JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir?

"JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir?" sorusu hastalıkların artmasının ardından araştırılmaya başlandı. Peki, JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 09:11
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 09:48
Kaynak: Haber Merkezi
JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir?

"JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir?" sorusu hastalıkların artmasının ardından arama motorları üzerinden araştırılmaya başlandı. Yapılan araştırmanın ardından, "JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir?" sorusuna yanıt bulundu. Peki, JN1 Varyantının (JN1 Virüsü) belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

JN1 VARYANTI NEDİR?

JN1 varyantı, omicron’un BA.2.86 varyantının spike proteininde türeyen, covid-19’un mutasyona uğramış, bulaşıcılığı daha fazla olduğu düşünülen ve sinsi bir şekilde ilerleyen yeni varyantıdır. İlk olarak ABD’de görülmeye başlanan JN1 virüsü, belirtileri açısından covid-19’un omicron ve eris varyantlarıyla benzerlik gösterir. ABD’nin yanı sıra İzlanda, Portekiz, İspanya ve Hollanda'nın da bulunduğu birçok ülkede JN1 varyantı görüldüğü tespit edildi.

Ateş, öksürük, titreme, nefes darlığı ve kas ağrılarıyla karakterize olan JN1 varyantı da genel olarak bu belirtilerle ortaya çıkar ve diğer covid varyantlarıyla benzer bulgular gösterir. Genellikle yaşlı bireyleri, kronik hastalığı olanları ve yaşlı bireyleri etkileyen covid-19 virüsü, JN1 varyantında da aynı duruma sahiptir.

Güncellenen aşıların, JN1 varyantına karşı koruyuculuk sağladığı yönünde henüz yapılan bir çalışma olmamasına rağmen, omicron, eris ve pirola varyantında olduğu gibi aşıların varyantlara göre güncellenmesiyle birlikte koruyuculuk ve antikor sağlayabileceği değerlendiriliyor.

İŞTE JN1 VARYANTI BELİRTİLERİ

Pirola varyantının mutasyona uğramış hali olan JN1 varyantı, belirtileri itibarıyla pirola varyantıyla benzerlik göstermektedir. Öksürük, kas ağrıları, titreme, boğaz ağrısı ve nefes darlığı JN1 varyantı görülen kişilerde meydana gelen yaygın semptomlardandır. Benzer semptomların dışında karın ağrısı, kusma ve ishal, JN1 varyantının ayırt edici belirtileridir.

JN1 varyantı belirtileri şunlardır:

  • Ateş ve titreme
  • Öksürük
  • Kas ve vücut ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Tat ve koku kaybı
  • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Kusma
  • İshal

JN1 VARYANTI BULAŞICI MI?

Covid-19’un mutasyona uğramış yeni versiyonu olan JN1 varyantı, daha fazla bulaşıcılığa sahip olduğu düşünülen bir varyanttır. Omicron, eris ve pirola varyantının belirtileriyle benzerlik gösteren JN1 varyantının daha bulaşıcı olduğu düşünülse de bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum yoktur.

HIZLA YAYILIYOR 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın birçok ülkesinde görülen koronavirüsün bir alt varyantı JN.1'i, hızla yayılması nedeniyle “dikkate alınması gereken varyant” kategorisine aldı.

Covid varyantı Omicron’un alt varyantı JN.1, dünyada nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Hindistan, Çin ve ABD’de de görüldü.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.