Hava Durumu

KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır?

KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır? soruları oldukça sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır? İşte detaylı cevabı!

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 19:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 15:32
Kaynak: İHA
KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır?

KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır? soruları vatandaşlar tarafından arama motorlarında oldukça sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, KOBİ nedir? KOBİ destek kredisi nasıl alınır? İşte detaylı cevabı!

KOBİ NEDİR? KOBİ DESTEK KREDİSİ NASIL ALINIR?

KOBİ, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kısaltmasıdır. Bu işletmeler, çalışan sayısı ve yıllık ciroları bakımından küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye'de KOBİ'ler, ekonominin önemli bir unsurudur. KOBİ'ler, Türkiye'deki toplam istihdamın %70'ini ve toplam katma değerin %50'sini oluşturmaktadır.

KOBİ destek kredisi, KOBİ'lere sağlanan finansman desteğidir. Bu krediler, KOBİ'lerin büyümelerine, yeni yatırımlar yapmalarına ve iş süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için verilmektedir.

KOBİ destek kredileri, devlet kurumları tarafından veya özel bankalar tarafından verilebilir. Devlet kurumları tarafından verilen KOBİ destek kredileri, genellikle faizsiz veya düşük faizli olarak verilmektedir. Özel bankalar tarafından verilen KOBİ destek kredileri ise, faiz oranları değişiklik göstermektedir.

KOBİ destek kredisi almak için, öncelikle KOBİ'nin gerekli şartları taşıması gerekir. KOBİ'nin, çalışan sayısı ve yıllık cirosu bakımından KOBİ kriterlerini karşılaması gerekmektedir.

KOBİ'nin gerekli şartları taşıması halinde, kredi başvurusu yapılabilir. Kredi başvurusu, genellikle KOBİ'nin bulunduğu ildeki Ticaret ve Sanayi Odası'na yapılır.

Kredi başvurusu sırasında, KOBİ'den aşağıdaki belgeler istenir:

Ticaret Sicil Gazetesi

Vergi Levhası

İmza Sirküleri

Faaliyet Belgesi

Banka Hesap Cüzdanı

İş Planı

Kredi başvurusu, ilgili kurum tarafından değerlendirilir. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde, kredi tahsis edilir.

KOBİ DESTEK KREDİSİ TÜRLERİ

KOBİ destek kredileri, farklı amaçlarla verilebilir. KOBİ destek kredilerinin bazı türleri şunlardır:

İş Yeri Açma Kredisi: Bu kredi, KOBİ'lerin yeni bir iş yeri açması için verilmektedir.

İş Yeri Genişletme Kredisi: Bu kredi, KOBİ'lerin mevcut iş yerlerini genişletmesi için verilmektedir.

İhracat Kredisi: Bu kredi, KOBİ'lerin ihracat yapması için verilmektedir.

Ar-Ge Kredisi: Bu kredi, KOBİ'lerin Ar-Ge faaliyetleri yapması için verilmektedir.

Girişimci Kredisi: Bu kredi, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere verilmektedir.

KOBİ destek kredileri, KOBİ'lerin büyümelerine ve gelişmesine yardımcı olmak için önemli bir araçtır. Bu krediler, KOBİ'lerin yeni yatırımlar yapmasına, iş süreçlerini geliştirmesine ve ihracat yapmasını artırmasına yardımcı olmaktadır.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.