Hava Durumu

İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir?

İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir? soruları arama motorlarında merak edilerek araştırılıyor. Peki, İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir? İşte Yanıtı!

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 15:26
Kaynak: Onur KIZILKAYA
İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir?

İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir? soruları arama motorları üzerinden araştırılan konular arasında yer almaktadır. Yapılan kısa bir araştırmanın ardından, İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir? sorularına yanıt bulundu. Peki, İtiraz Davası nasıl açılır? Hangi evraklar gereklidir? İşte yanıtı...

İTİRAZ DAVASI NASIL AÇILIR?

İtiraz davası, icra takibi başlatılan bir borçlunun, ödeme emrine itiraz etmesi üzerine, alacaklının itirazın iptali için açtığı davadır. İtiraz davası, icra takibinin devam etmesi için açılan bir davadır.

İtiraz Davası Açma Süresi

İtiraz davası, ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde açılmalıdır. Bu süre, hak düşürücü süredir. Bu süre içinde dava açılmazsa, itiraz kesinleşir ve icra takibi devam eder.

İtiraz Davası Açma Yetkisi

İtiraz davası, ödeme emrine itiraz eden borçluya karşı, alacaklı tarafından açılır. Alacaklının, avukatla temsil edilmesi zorunlu değildir. Ancak, davayı avukatla temsil etmek isteyen alacaklı, avukata vekâletname vermelidir.

İtiraz Davası Açma Yeri

İtiraz davası, ödeme emrinin tebliğ edildiği icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesinde açılır.

İtiraz Davası Açma Evrakları

İtiraz davası açılırken, aşağıdaki evraklar icra dairesine ibraz edilmelidir:

Dava dilekçesiÖdeme emriİtiraz dilekçesiAlacaklı ve borçlunun kimlik belgeleriAlacaklının, itirazın iptali için gerekli olduğunu iddia ettiği belgeler

Dava Dilekçesi

Dava dilekçesinde, aşağıdaki hususlar belirtilmelidir:

Davacı ve davalı bilgileriİtirazın tarih ve sayısıİtirazın iptali için talep edilen hususlarİtirazın iptali için gerekli olduğunu iddia edilen belgeler

Ödeme Emri

Ödeme emri, icra takibine başlayan icra dairesinin tarafından borçluya tebliğ edilen belgedir. Ödeme emrinde, borçluya, borcunu belirli bir süre içinde ödemesi veya borcunu taksitle ödemesi gerektiği bildirilir.

İtiraz Dilekçesi

İtiraz dilekçesi, borçlunun, ödeme emrine itiraz ettiğini bildirdiği belgedir. İtiraz dilekçesinde, borçlu, borcun tamamını veya bir kısmını kabul etmediğini veya borcun sebebini veya miktarını bilmediğini belirtebilir.

Alacaklı ve Borçlunun Kimlik Belgeleri

Alacaklı ve borçlunun kimlik belgeleri, davacı ve davalının kimlik bilgilerini gösteren belgelerdir.

Alacaklının, İtirazın İptali İçin Gerekli Olduğunu İddia Ettiği Belgeler

Alacaklının, itirazın iptali için gerekli olduğunu iddia ettiği belgeler, borcun varlığını veya miktarını ispat eden belgelerdir. Bu belgeler, fatura, senet, sözleşme gibi belgeler olabilir.

İtiraz Davası Süreci

İtiraz davası, icra mahkemesinde görülür. Davanın ilk duruşması, davanın açılmasından itibaren en geç 3 ay içinde yapılır. Duruşmada, taraflar, iddialarını ve delillerini sunar. Mahkeme, yapılan yargılama sonucunda, itirazın kabulü veya reddine karar verir.

İtirazın Kabulü

İtirazın kabulü halinde, icra takibi durur. Alacaklı, itirazın kaldırılması için yeni bir dava açabilir.

İtirazın Reddi

İtirazın reddi halinde, icra takibi devam eder. Alacaklı, borcun tahsili için gereken işlemleri yapabilir.

Sonuç

İtiraz davası, icra takibi başlatılan bir borçlunun, ödeme emrine itiraz etmesi üzerine, alacaklının itirazın iptali için açtığı davadır. İtiraz davası, icra takibinin devam etmesi için açılan bir davadır. İtiraz davası, icra mahkemesinde görülür ve davanın ilk duruşması, davanın açılmasından itibaren en geç 3 ay içinde yapılır.

Kaynak: Onur KIZILKAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.