Yabancı gözler BUSMEK'in üzerinde

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BUSMEK, yaptığı çalışmalarla yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

BURSA, 16 Ekim 2021 Cumartesi, 15:55
Yabancı gözler BUSMEK'in üzerinde

Bursa'da uzman eğitmenler eşliğinde birçok insanı meslek sahibi yapan BUSMEK, bünyesindeki sanatçıların ortaya koyduğu eserlerle yurtiçinde ve yurt dışında da adından söz ettiriyor. Çalışmalarıyla yerli ve yabancı konukların ilgisini çeken BUSMEK, son olarak uzun yıllar Japonya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası'ndan sorumlu Baş Müsteşar, Türkiye Japonya Başkonsolosluğu 2. Konsolos ve Türkmenistan Maslahatgüzarı olarak görev yapmış Mitsuru Horiguchi'yi ağırladı. Uluyama Türk Japon Kültür Derneği'nin organize ettiği Bursa programı kapsamında BUSMEK Sanat Galerisi'ni gezen Mitsuru Horiguchi ve beraberindeki heyet, özel hüsnühat, tezhip ve Bursa minyatürlerinden oluşan tabloları yakından inceledi. Proje Koordinatörü Aslan Şahin tarafından bilgilendirilen heyet, Hüsnühat Atölyesi'nde sanatın tarihçesi, yazı çeşitleri, tashih aşaması, teknik detaylar ve kullanılan doğal malzemeler hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Muallimzade Kültür Merkezi'ne geçen heyet, özel atölye çalışmalarını izledi. Hüsnühat, tezhip, ebru, çeyiz ürünleri ve sedef atölyelerini gezen Horiguchi, eski çeyiz ürünlerinin onarılma, sedef ve tesbih atölyesinde takı ve kutularının üretim sürecini takip etti.

Son olarak Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi'nde ipek halı ve kumaşlarının kozadan başlayan serüvenleri Mehmet Ünal tarafından anlatıldı. İpek böceği, koza ve ipek iplerinin özellikleri, sağlık sektöründen savunma sanayisine uzanan birçok sektörde nasıl kullanıldığı konuklara aktarıldı. Misafirlere, ipek halı desenleri ve desen temalarının nasıl ortaya çıkarıldığı da aşamalarıyla gösterildi.

Yapılan çalışmaları yakından inceleyen Horiguchi, "Türk kültürünün ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda BUSMEK'in ne denli özverili çalışmalara imza attığını gördüm. Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de
Ticaret Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımla...
YAŞAM
Atıyla daireye çıktı: Görenler şaşkına döndü
İzmir'de düğünlerde cirit oynatılması ve atlıların hediyelerini düğün sahibinin evinde alması gel...
ASAYİŞ
Evinin banyosunda kanlar içinde bulundu
Bartın'da 16 yaşındaki lise öğrencisi İ.K., evinin banyosunda kanlar içinde bulundu.
ASAYİŞ
Sahildeki kirlilik havadan görüntülendi
İstanbul'da etkili olan lodos sonrası Caddebostan sahiline denizin dibindeki atıklar ve çöpler vu...
YAŞAM
Önce 100 tavukla başladı, şimdi bin tavuktan günde 750 yumurta alıyor
15 sene idarecilik yapan Eskişehirli Turgut Günay, emekli olduktan sonra şehirden uzaktaki a...
BURSA
"Başarılarıyla Tarihe İmza Atan Kadınlar" fotoğraf sergisi açıldı
5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Başarılarıyla Tarihe İmza A...