Ünlü doktor uyardı... Felaket kapıda!

Hastaneleri dolup taşan ve sağlık sistemi çökme noktasına gelen ABD'de vatandaşların ise uyarıları yeterince ciddiye almadığı ve felaketin eşiğine gelindiği uyarıları yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü de bir açıklama yaparak hemen rahatlanılmaması gerektiğini vurguladı.

DÜNYA, 05 Aralık 2020 Cumartesi, 00:29
Ünlü doktor uyardı... Felaket kapıda!

ABD'de Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış sayısı 100 bini aştı. Hastanedeki insan sayısı, Kasım ayı başlarında, 60 bin olan önceki rekor seviyeyi geçti ve o zamandan beri artmaya devam ediyor.

Newsweek'e konuşan Dr. Anthony Fauci, salgının şimdiye kadarki en kötü seviyesine ulaşmasının beklendiğini söyleyerek, "Ocak korkunç olacak" uyarısında bulundu.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün (NIAID) yöneticisi ve Beyaz Saray Kovid-19 görev gücü üyesi şöyle açıkladı: "Ocak ayı korkunç olacak çünkü Şükran Günü dalgalanmasının Noel'e etki ettiğini göreceğiz. Dolayısıyla Ocak ayının en kötüsü olabileceği düşünülebilir. "

Fauci, "Yolculuğun [Şükran Günü için] başladığı andan itibaren 2 ile 2.5, hatta belki 3 hafta içinde zirveleri göreceksiniz" dedi.

Fauci Newsweek'e Şükran Günü sonrası vakaların, ölümlerin ve hastaneye kaldırılmaların kötü olacağını tahmin edip etmediği sorulduğunda, "Maalesef öyle. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama gerçek bu. Bunun olacağını görebiliyorum."

Fauci'nin uyarısının geldiği sırada, ABD'de toplam teyit edilen vaka sayısı 14,2 milyona yaklaşmış ve en az 276 bin 401 ölüm bildirilmiş durumdaydı.

Kovid-19 bağlantılı hastanelere kaldırılmaları takip eden Kovid Takip Projesi adlı siteye göre, son bir günde 100 bin 200'den fazla kişinin hastanelerde Kovid-19 nedeniyle tedavi altına alındığı belirtildi.

CNBC'ye konuşan Brown-Lifespan Merkezi yöneticisi Dr. Megan Ranney, hastanelerde yatak ve sağlık çalışanı sayısının yetersiz hale gelmeye başladığını belirterek, "Normal zamanlarda bile dolu olan sağlık sistemimizin yükünün üzerine şimdi fazladan 100 bin hasta eklemek neredeyse akıl almaz bir durum." ifadelerini kullandı.

Öte yandan sağlık yetkilileri, rakamların son birkaç gündür bu kadar artış göstermesinde, geçen hafta kutlanan Şükran günü (Thanksgiving) tatili nedeniyle raporlamaların ertelenmiş olabileceğini, normal raporlamaya dönüldüğünde sayıların azalma eğilimi göstermesini ümit ettiklerini kaydetti.

Ancak tüm uyraılara rağmen, StreetLight veri merkezinin Associated Press'e sağladığı bilgilere göre, 2019'daki Şükran Günü'ne kıyasla Amerikalıların bu yıl Şükran Günü'nde sadece yüzde 5 daha az araç kullandığı tespit edildi. 

StreetLight kurucusu Laura Schewel, kasım başında araç kullanma oranının geçen seneye kıyasa yüzde 20 daha az olmasına rağmen Şükran Günü'ndeki artışla ilgili "İnsanlar pandemi sırasında tatil için diğer günlere göre davranışlarını değiştirmeye daha az istekli." ifadelerini kullandı. 

Şükran Günü haftasında Ulaştırma Güvenliği İdaresinin (TSA) de havalimanlarında 4 günde 1 milyondan fazla yolcuyu taradığı ve bunun salgının başladığı marttan bu yana en yüksek yolcu seviyesi olduğu bildirildi.

Cep telefonu verilerini görselleştiren Tectonix adlı firmaya göre de Şükran Günü öncesi, birçoğu Kovid-19 salgını dalgasının merkezi olan üniversite kampüslerinden dışarıya tatil için hızlı bir öğrenci akınını görüldü. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgını birinci yılına yaklaşırken dünyanın tünelin sonunda ışık gördüğünü ancak yoksulluk ve açlığın aşısı olmadığı için pandemiden sonra daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, BM Genel Kurulunda düzenlenen Kovid-19 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ''Zengin ve güçlü ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyiz.'' dedi.

Salgının üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini ve ''tünelin sonundaki ışığın daha parlak hale geldiğini'' belirten Ghebreyesus, pandemiden sonra ise dünyayı daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

Ghebreyesus,''Yoksulluk ve açlığın aşısı yok, eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin aşısı yok." diye konuştu..

Ghebreyesus, virüsün bazı ülkelerde hızlı bir şeklide yayılmaya devam ettiğini ve bunun da sağlık çalışanları üzerinde "muazzam" bir yük oluşturduğunu vurguladı ve şu uyarıda bulundu:

Fransa'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte hastanelerde 284 kişi ve son 3 günde yaşlı bakımevlerinde 345 kişi yaşamını yitirdi. Toplam can kaybı 54 bin 767'ye çıktı.

Ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 11 bin 221 artışla, 2 milyon 268 bin 552'ye yükseldi.

"Ancak DSÖ, Kovid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor. Kovid-19 salgınının hala uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderler ve vatandaşlar tarafından alınan kararlar hem virüsün kısa vadede seyrini hem de bu salgının nihayetinde ne zaman sona ereceğini belirleyecek."

SAĞLIK
Bilim Kurulu Üyesi Kara açıkladı: Genel rahatlama ne zaman olacak?
Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, pandemi dönemi ve aşı ile ilgili değerlendir...
BURSA
Son küfeci belgesele konu oldu!
İznik Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen "Yaşayan İznik Hazineleri" belgeselle...
BURSA
Bursa'da kamyonet alt geçide sıkıştı!
İnegöl'de alt geçide sıkışan kamyonet uzun uğraşlar sonucunda çekici yardımıyla kurtarıldı.
BURSA
Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü!
İnegöl'de seyir halindeki servis aracı alevlere teslim oldu. Araçta işçilerin olmaması facianın ö...
DÜNYA
İngiltere'de rekor can kaybı!
İngiltere'de korona virüs nedeniyle son 24 saatte bin 610 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının...
ASAYİŞ
Denizden erkek cesedi çıkarıldı!
İstanbul'da akşam saatlerinde denizden erkek cesedi çıkarıldı. Yapılan incelemelerde cesedin 60 y...
Bursa'da kısıtlamada yakalandılar 'hastaneye gidiyoruz' dediler
İznik Gölü'nün içler acısı hali! Gözyaşlarına boğuldu

En Çok Okunan Haberler

Güney Kore şokta! Bu kez korona değil

Güney Kore'de tavuk çiftliklerinde yeni bir kuş grib...

Biden'ın yemin töreninde görevli 12 muhafız ...

Joe Biden'ın yarınki başkanlık yemin töreninde görev...

Fransa'da son 24 saatte 23 bin 608 vaka kayd...

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ...

Hastanede şiddet! Hasta yakınları, güvenlik ...

Karaman'da tartışan hasta yakınlarına müdahale eden ...

Salgında gizli tehlike! 'Katlanarak artmış d...

SU Gender raporuna göre, dünyada 243 milyon kadın şi...

Tüp faciası! 2 can kaybı

Şanlıurfa'da bir evde tüp patlaması sonucu uzman çav...

Daha 14 yaşında! 'Dur' ihtarına uymayınca...

İzmir'de polis ekiplerinin 'dur' ihtarına uymayan 14...

Firari FETÖ'cü eski emniyet müdürü yakalandı!

Ankara'da FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesi ile meslek...

Bugün hava durumu nasıl?

Meteoroloji tarafından yapılan hava durumu tahminler...

Bilim Kurulu toplanıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Ko...

Türkiye'de kaç kişi aşılandı?

Korona virüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uy...

Denizden erkek cesedi çıkarıldı!

İstanbul'da akşam saatlerinde denizden erkek cesedi ...

İngiltere'de rekor can kaybı!

İngiltere'de korona virüs nedeniyle son 24 saatte bi...

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü!

İnegöl'de seyir halindeki servis aracı alevlere tesl...

Bursa'da kamyonet alt geçide sıkıştı!

İnegöl'de alt geçide sıkışan kamyonet uzun uğraşlar ...