Tokyo Olimpiyatları'nda Kovid-19 tedbiri

Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi CEO'su Toshiro Muto, yaklaşan dev organizasyonu basitleştirme çabaları kapsamında oyunlara katılacak resmi görevlilerin sayısının 90 bin ve altına düşürüleceğini açıkladı. Sporcu sayısının ise değişmeyerek yaklaşık 15 bin olacağı öğrenildi.

SPOR, 14 Mayıs 2021 Cuma, 10:22
Tokyo Olimpiyatları'nda Kovid-19 tedbiri

Kovid-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları süren pandemi nedeniyle Japonya ve dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, geleceği merak konusu olan dev etkinlikle ilgili Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi'nden açıklama geldi. Komite CEO'su Toshiro Muto organizasyonu Kovid-19 salgını nedeniyle basitleştirme çabalarının bir parçası olarak bu yaz yapılacak oyunlara yurt dışından gelecek görevlilerin sayısını 90 bin veya altına düşüreceklerini açıkladı. Erteleme kararı öncesinde 180 bin dolayında görevli beklendiğinin altını çizen Muto, sporcu sayısının ise değişmeyerek 15 bin olacağını ifade etti. Yurt dışından gelecek ziyaretçilerin sayısına karar vermenin konaklama ve ulaşım ayağından dolayı planlama sürecinin en önemli parçalarından biri olduğunu kaydeden Muto, pandeminin duruma bağlı olarak ziyaretçi sayısında daha fazla kısıtlamaya gidilebileceğinin sinyalini verdi.

GELECEĞİ MERAK KONUSU

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sporcular, ulusal olimpiyat komiteleri ve dünya kamuoyunun Kovid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Tokyo Olimpiyatları'nın açılışına üç aydan az bir süre kala dev organizasyon Japonya ve dünya kamuoyunda yeniden tartışma konusu haline gelmiş, muhalif kesimler etkinliğin salgın nedeniyle iptal edilmesi gerektiği yönündeki taleplerini dile getirmişti. Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise (IOC) organizasyonun erteleme kararının ardından planlandığı şekilde gerçekleştirileceğine dair kararlılığını yinelemişti. (İHA)

YAŞAM
Türkiye'nin ilk cam seyir terası! Misafirlerini ağırlamaya başladı
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde İncekaya Kanyonu üzerine yapılan cam seyir terası, kademeli norma...
DÜNYA
Hollanda'dan maske kararı
Hollanda'da korona virüs salgınında normalleşme planında kapalı alanlarda maske zorunluluğunun da...
ASAYİŞ
Bir ilde vaka sayıları artışa geçti!
81 il için 7 günlük her 100 bin kişide Kovid-19 vaka sayıları açıklandı. Edirne'de geçen hafta he...
DÜNYA
Dünya rekoru kırmaya çalışırken hayatını kaybetti!
ABD'li motosikletçi 28 yaşındaki Alex Harvill, dünya rekoru kırmak isterken hayatını kaybetti.
ASAYİŞ
Korkunç kaza: Kamyonetle TIR kafa kafaya çarpıştı
Meksika'da bir kamyonet hatalı sollama sonucu karşı yönden gelen TIR ile kafa kafaya çarpıştı. Me...
ASAYİŞ
Baraj kıyısında korkutan görüntü! Ceset bulundu
 Ağrı'da Yazıcı Barajında kıyıya vurmuş erkek cesedi bulundu. Cesedin 24 yaşında olan H.B'ye...
Tunceli'nin saklı cenneti "Gemici Vadisi"nden eşsiz manzaralar
Bursa'da antika dükkanı küle döndü! Zarar gündüz ortaya çıktı

En Çok Okunan Haberler