TBMM Başkanı Şentop'tan siyasi cinayet iddialarıyla ilgili açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, siyasi cinayetler işlenebileceği iddialarıyla ilgili, "Doğru bilgi varsa, somut bilgi varsa bunun intikal ettirileceği yerler emniyet, güvenlik güçleri ve savcılıklardır. Onlar gerekeni yaparlar. Böyle bir ortam yok Türkiye'de ve böyle bir ortama müsaade edilmez." dedi.

GÜNDEM, 15 Ekim 2021 Cuma, 21:51
TBMM Başkanı Şentop'tan siyasi cinayet iddialarıyla ilgili açıklama

Çankırı'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Şentop, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un Çankırı'ya gelişinin 101'inci yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Mehmet Akif Ersoy'un, 15 Ekim 1920 Cuma günü Ulu Cami'de verdiği vaazın 101'inci yıl dönümünde camiyi ziyaret ederek cuma namazı kıldıklarını aktaran Şentop; hatırayı anmak, anlamak ve hatırlatmak için Çankırı'da olduğunu aktardı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şentop, "siyasi cinayetler işlenebileceği" iddialarıyla ilgili soruyu, "Siyasi cinayetler konusuyla ilgili bir bilgi, bir duyum varsa bunun intikal ettirileceği makamlar belli. Savcılıklara bildirilir. Eğer gerçekten savcılıklara bildirilecek düzeyde bir duyum varsa oraya bildirilir ama bunu kamuoyu önünde bir dedikodu kabilinden konuşmak, siyaset malzemesi olarak konuşmak çok tehlikelidir ve çok yanlıştır." şeklinde yanıtladı.

"TÜRKİYE'DE BÖYLE BİR ORTAMA MÜSAADE EDİLMEZ"

Şentop, bir güvensizlik ortamı, bir kargaşa ortamı oluşturmanın, terör örgütlerinin çok arzu ettiği işler olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, bakanlar, siyasi parti genel başkanları ve meclis başkanının devlet ve güvenlik güçleri tarafından korunduğunu vurgulayan Şentop, şöyle devam etti:

"Koruma sadece görüntüde bazı güvenlik mensuplarımızın, polislerimizin etrafımızda görülmesi şeklinde değil. Bu koruma aynı zamanda istihbari boyutları da olan, bu tür birtakım bilgiler geldiği takdirde bunları da değerlendiren ve ona göre gerekli tedbirleri alan bir çalışma içinde hepimizle ilgili bu tür şeyler bazen, bazı günler geliyor ama bunlar genelde bile bize intikali gerek olmayan hususlardır. Güvenlik güçleri bununla ilgili yapılması gerekenleri mutlaka yapıp değerlendirip sonuca ulaştırıyorlar. Dolayısıyla böyle şeyleri her gün küçük büyük bizim de şahit olduğumuz hususları kamuoyuna taşıyıp kamuoyunun gündemi içinde bir siyasi dedikodu kabilinde bir konuşmayı yanlış buluyorum. Türkiye'de bir güvensizlik, bir tedirginlik havası oluşturmaya sebebiyet verecek bir durumdur. Herkesi sorumluluk içinde hareket etmeye davet ediyorum. Doğru bilgi varsa, somut bilgi varsa bunun intikal ettirileceği yerler emniyet, güvenlik güçleri ve savcılıklardır. Onlar gerekeni yaparlar. Böyle bir ortam yok Türkiye'de ve böyle bir ortama müsaade edilmez. Böyle bir havanın oluşmasına katkı sunacak adımlar atmaktan çekinmemiz lazım. Sorumluluk bunu gerektirir."

Türkiye'nin uzun zamandır terörle mücadele ettiğine işaret eden Şentop, "Terörün en önemli kaynağı coğrafi olarak sınırları tam kontrol edemeyen komşularımızın bulunduğu topraklar. Suriye bu bakımdan çok önemli bir merkez haline geldi. Suriye, Irak'ın kuzeyinde konuşlanan terör örgütü mensupları sınırı geçerek Türkiye'ye gelip terör eylemleri gerçekleştiriyordu. Bununla ilgili uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Türkiye bir konsept değişikliğine gitti. Terör örgütlerinin sınırı geçip gelip eylem yapmasını beklemek yerine terör örgütlerinin bulunduğu yerlerde onları yok etmek, imha etmek, etkisiz hale getirmek, yeni konsept bu. Bununla ilgili bilgi alındığı, gerek görüldüğü zaman her türlü operasyonu Türkiye yapıyor yapmaya devam edecek." diye konuştu.

Meclis'in yeni yasama yılıyla ilgili ise Şentop, şunları aktardı:

"Yaz döneminde, tatil döneminde hazırlanan bazı kanun çalışmaları vardı onlar geldi. Birisi vergiyle ilgili düzenlemeleri içeren kanun bu hafta tamamlandı, Meclis'imizden geçti. İhracatçı birliklerimizi ilgilendiren bir çalışma vardı, başka bazı maddeler de vardı. Bugün itibariyle o geldi. Bu anlamda rutini devam edecek Meclis'imizin ama tabii esas bugün yine bütçe geldi bütçeyle ilgili bir takvim yavaş yavaş oluşuyor. Sanıyorum komisyon Ekimin 20'sinde toplanacak. O tarihten itibaren Plan ve Bütçe Komisyonumuzda bütçe görüşülmeye başlanacak. Daha sonra da Genel Kurulda görüşülecek. Bu önümüzdeki ayların en yoğun gündemi bütçe üzerinde görüşmeler olacak. Başka gündemlerde var tabii."

Bir basın mensubunun erken seçim iddialarına ilişkin sorusu üzerine Şentop, şunları kaydetti:

"Erken seçimle ilgili tartışmalar Türkiye'nin eski bir hastalığı, 16 Nisan 2017 öncesine dair bir hastalık. Parlamenter sistem döneminde parlamentoda alelade bir çoğunlukla seçim kararı almak mümkündü. Hukuken bu mümkündü ve kolaydı. Siyaseten de çoğu zaman hükümet kurma ve sürdürme konusunda sıkıntılar yaşandığı için seçim kararı alma yönünde bir siyasi zeminde ortaya çıkıyordu. Nitekim 1961'den 2002'ye kadar Türkiye'de hükümetlerin ortalama ömrü bir buçuk yıl. Dolayısıyla hem siyasi hem hukuki bakımdan parlamenter sistem dönemi erken seçim tartışmalarının olduğu, gündeme geldiği, konuşulduğu bir dönemdi. Zaten bundan rahatsızlık sebebiyle yeni anayasa değişikliği yapılırken, yeni hükümet sistemine geçilirken erken seçim kararını çok zaruri bir durum olduğu takdirde alabilecek şekilde bir düzenleme yapıldı."

"ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI PARLAMENTER SİSTEM DÖNEMİNDE KALMIŞ BİR ALGININ MESELESİDİR"

Seçim kararı almanın zorlaştığını ifade eden Şentop, "Meclis'te nitelikli çoğunlukla yani parlamentonun tam sayısının 5'te 3'ü ile 360 oyla ancak bir seçim kararı alınabiliyor Meclis'te veya Cumhurbaşkanı tarafından alınabiliyor. Ama biz sık sık seçim olmasın diye sistem değişikliğine gittik. Bir buçuk yıl ömrü olan hükümetler hiçbir zaman seçim dönemini tamamlayamayan bir parlamento yasama organı tablosundan kurtulmak için Türkiye anayasa değişikliğini yaptı ve kabul etti. Erken seçim tartışmaları tamamen parlamenter sistem döneminde kalmış bir algının bir zihin dünyasının meselesidir. Bu yeni sistem döneminde erken seçim mevzu bahis değil gerek hukuken gerek siyasi şartlar bakımından bunun bir mantığı da yok." değerlendirmesinde bulundu.

BURSA
Kapalı pazar yeri ihaleye çıkıyor
Mudanya Belediyesi'nin Halitpaşa Mahallesi'nde yapımını planladığı kapalı pazar yeri projesi 28 A...
EKONOMİ
Milyonları ilgilendiren düzenlemede son günler! Cezası 2 milyon 678 bin TL
Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında uyum sürecini tamamlamayan ve buna ek olara...
BURSA
Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Kol: 'Engelleri birlikte kaldıralım'
Bursa Memur-Sen Engelliler Komisyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı.
BURSA
Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Dünya Engelliler Gününü kutladı
Büyük Birlik Partisi (BBP) Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü k...
SPOR
İşte Bursaspor'un kupada yeni rakibi!
Bursaspor'un Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turu'ndaki rakibi belli oldu. Timsah bu turda Gaziant...
BURSA
Bursa'da kayalıklarda mahsur kalıp ölümü bekleyen köpeği ekipler kurtardı
Bursa'da 50 metrelik uçuruma yuvarlanarak orada mahsur kalan köpek, açlıktan ve susuzluktan ölmek...
Bergüzar Korel'den makyajsız pozlar: Bir hatırlatma yapmak istedim
Uluabat Gölü can çekişiyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da polis virüs nedeniyle hayatını kayb...

Bursa'da Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nde Covid-19 ...

Meteorolojiden Bursa'ya uyarı! Geri dönüyor

Türkiye'nin batı kesiminde iki gün önce etkili olan ...

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyon rakaml...

Bursalılar dikkat! Sular kesilecek

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde su kesintisi ya...

Bursa'da ekmeğe zam

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Çırakoğl...

Önce 100 tavukla başladı, şimdi bin tavuktan...

15 sene idarecilik yapan Eskişehirli Turgut Gün...

Evinin banyosunda kanlar içinde bulundu

Bartın'da 16 yaşındaki lise öğrencisi İ.K., evinin b...

Sahildeki kirlilik havadan görüntülendi

İstanbul'da etkili olan lodos sonrası Caddebostan sa...

Atıyla daireye çıktı: Görenler şaşkına döndü

İzmir'de düğünlerde cirit oynatılması ve atlıların h...

Doğalgazda aralık tarifesi belli oldu! Sanay...

Doğalgazdan elektrik üreten santrallerde ve sanayide...

Eski Bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski bakanlardan AKP...

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazet...

Ticaret Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığına il...

Türkiye'nin diğer ülkelere yardım limiti bel...

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına gö...

Japonya'da 5,4 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın güneybatısındaki Wakayama eyaletinde 5,4...

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi sözleşmeli p...

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 15 sözleşmeli person...