Prof. Dr. Oğuztürk anlattı: "Covid-19 mu bahar alerjisi mi?"

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Kişinin ağır bir şekilde öksürüğü varsa, hastanın baş ağrısı varsa, vücutta genel bir halsizlik, kırgınlık durumu söz konusu ise tat ve koku almada sorun varsa, ishali varsa ve bunlardan daha önemlisi ateş durumu var ise bu hastanın Kovid-19 hastalığı açısından ciddi bir şekilde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekiyor" dedi.

SAĞLIK, 14 Mayıs 2021 Cuma, 10:30
Prof. Dr. Oğuztürk anlattı: "Covid-19 mu bahar alerjisi mi?"

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, özellikle mayıs ayı ile beraber polenlerin daha fazla yayıldığı bir zaman diliminde, polen alerjisi, bahar alerjisi ve alerjik astım gibi rahatsızlıkların Kovid-19 ile farklarını açıkladı. Bazı şikayetlerin benzer olması nedeniyle alerjik reaksiyonları olan, alerjisi nükseden vatandaşların 'acaba Kovid mi oldum' şeklinde sorular ile kendilerine başvurduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, bu şikayetler ile kendilerine başvuran hastaların öykülerini dinledikten sonra gerekli tetkiklerin yanı sıra PCR testi yaparak kesin sonuca varıldığını söyledi. Prof. Dr. Oğuztürk özellikle alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında ağır öksürük olmadığını, alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumunun söz konusu olmadığının altını çizdi.

Özellikle tam kapanma döneminde hastanelerin ana giriş kapısının acil servisler olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Hastanelerin ana giriş kapısı acil servisler. Bizim acil servise de özellikle Mayıs ayında havaların ısındığı şu günlerde polenlerin havada dolaşmasının pik yaptığı, en yüksek seviyeye ulaştığı şu günlerde bazı kişiler acil servisimize 'bende bazı şikâyetler var acaba Kovid oldum mu diye' geliyorlar. Kişilerin bahar alerjisi (Alerjik rinit), polen alerjisi hatta alerjik astım gibi şikâyetlerinin olması neticesinde biz onların öykülerini inceleyerek Kovid olup olmadıkları konusunda onları tespit edecek tarzda bir yaklaşım sergiliyoruz" ifadelerini kullandı.

'POLENLER MAYIS AYINDA PİK DÜZEYE ULAŞABİLECEK ŞEKİLDE HAVADA DOLAŞMAYA BAŞLADILAR'

Bahar alerjisi olarak bilinen alerjik rinitin, alerjik astımın ve polen alerjisinin bazı etkilerinin Kovid-19 belirtileri ile benzer olduğunu ancak belirgin farkların da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, "Şimdi polenler Mayıs ayında pik düzeye ulaşabilecek şekilde havada dolaşmaya başladılar ve bu anlamda alerjik rinit ve alerjik astım şikayetlerini oluşturabilecek bir sürece maalesef sebebiyet veriyorlar. Bu özelliklerdeki kişilerde bazı şikayetler oluyor. Eğer polen burun bölgesini etkileyecek bir durum oluşturmuşsa burun akıntısı, burunda kızarıklık, hapşırma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkıyor. Gözde etkilenme olabiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkabiliyor. Polenler akciğere kadar da ilerleyebiliyorlar. Bir hışırtılı solunum da öksürük de bu anlamda bu hastalarda oluşabiliyor" şeklinde konuştu.

'ALERJİK ASTIMDA ATEŞ DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL'

Kişide alerjik bir durum mu yoksa Kovid-19 mu olduğunun kesin kararının PCR testi ile verildiğini belirten Oğuztürk, "Bu şikayetlerle gelen kişilerde bizim ilk sorguladığımız durum, buna benzer şikayetleriniz önceki yıllarda da var mıydı diye soruyoruz. Eğer önceki yıllarda da benzer şikayetleri varsa sonuç itibariyle polen alerjisi şeklindeki bir sürecin yeniden aktive olduğu düşünülebilir. Ama bu şikayetlere ek olarak veya bu şikayetlerden daha ağır bir şekilde öksürüğü varsa, hastanın baş ağrısı varsa, vücutta genel bir halsizlik, kırgınlık durumu söz konusu ise tat ve koku almada sorun varsa, ishali varsa ve bunlardan daha önemlisi ateş durumu var ise bu hastanın Kovid-19 hastalığı açısından ciddi bir şekilde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekiyor. Hiçbir zaman alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında bu şikayetler olmaz, öksürük ağır değildir. Artı alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumu söz konusu değildir. Kişinin bu ayrımını yapması konusundaki desteğimizle ve PCR testiyle Kovid-19 olup olmadığı ile ilgili kesin sonuca ulaşabiliyoruz" diye konuştu. (İHA)

BURSA
Şampiyonların sayısı bu teknoloji ile artacak
 Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ona...
BURSA
Ali Bozkurt güven tazeledi
Bursa Malatya Darende Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurulda mev...
BURSA
Bursa'da eğlence mekanına baskın
Bursa'da sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen açık olan eğlence mekanında baskın düzenlendi. Eğlence...
BURSA
Bursa'da polise yakalandı, ben yapmadım diye ağladı
 Bursa'nın İnegöl ilçesinde inşaattan demir çalan hırsızlık şüphelisi, "Ben yapmadım" diyere...
BURSA
Bursa'da mahallelinin korku dolu anları
 Bursa'da itfaiye ekipleri yanan çöpleri söndürmek için su sıktığı sırada, çuvallardan patla...
YAŞAM
Türkiye'nin ilk cam seyir terası! Misafirlerini ağırlamaya başladı
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde İncekaya Kanyonu üzerine yapılan cam seyir terası, kademeli norma...
Filistinli Yusuf dünyaya seslendi: 'Toprağımızı canımızı vererek koruyacağız'
Tunceli'nin saklı cenneti "Gemici Vadisi"nden eşsiz manzaralar

En Çok Okunan Haberler