Otomotiv ihracatı şubatta 2,5 milyar dolar oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı şubat ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0,7 artışla 2,5 milyar dolar oldu. 

EKONOMİ, 04 Mart 2021 Perşembe, 12:49
Otomotiv ihracatı şubatta  2,5 milyar dolar oldu

Türkiye ihracatının üst üste 15 yıldır lider sektörü olan otomotiv endüstrisi, şubat ayında Covid-19 salgını öncesindeki aylık ihracat ortalamasını yakalamayı başardı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı şubat ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0,7 artışla 2,5 milyar dolar oldu.  Tedarik endüstrisi ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı çift haneli artarken, Birleşik Krallık'a yüzde 37, Fas'a yüzde 65 artış kaydedildi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Doğrudan 300 bin kişiye istihdam sağlayan ve son 15 yılın üst üste ihracat şampiyonu olan sektörümüzle bu yıl 30 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Geçen ay gerçekleştirdiğimiz 2,5 milyar dolar ihracatla pandemi öncesindeki aylık ihracat ortalamasını yakalamamız, hedefimize ulaşma yolunda bizlere moral oldu" dedi.

Geçen yıl pandemiye rağmen sektörel bazda üst üste 15.ihracat şampiyonluğuna ulaşan otomotiv endüstrisi, şubat ayında da Covid-19 salgını öncesindeki aylık ihracat ortalamasını yakaladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı şubat ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0,7 artışla 2,5 milyar dolar oldu. Türkiye'nin toplam ihracatında ilk sırada yer alan sektörün payı da yüzde 17,4 oldu. Endüstrinin 2021 yılının ilk iki aylık ihracatı ise geçen seneye kıyasla yüzde 2 azalarak 4 milyar 802  milyon dolar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Doğrudan 300 bin kişiye istihdam sağlayan ve son 15 yılın üst üste ihracat şampiyonu olan sektörümüzle bu yıl 30 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Geçen ay gerçekleştirdiğimiz 2,5 milyar dolar ihracatla pandemi öncesindeki aylık ihracat ortalamasını yakalamamız, hedefimize ulaşma yolunda bizlere moral oldu. Şubatta tedarik endüstrisi ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatımız çift haneli artarken, Birleşik Krallık'a yüzde 37, Slovenya'ya yüzde 20, Fas'a yüzde 65 artış kaydettik" diye konuştu.

TEDARİK ENDÜSTRİSİ İHRACATI YÜZDE 13 ARTTI

Şubatta yüzde 13 artışla 957 milyon dolar ihracat gerçekleştiren tedarik endüstrisi, en büyük ürün grubunu oluşturdu. Binek otomobil ihracatı şubatta yüzde 19 azalarak 876 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 45,5 artarak 527 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 53 azalarak 68 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya'ya yüzde 24 artış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya'ya yüzde 28, Fransa'ya yüzde 14, ABD'ye yüzde 18, Rusya'ya yüzde 52, İspanya'ya yüzde 37, Polonya'ya yüzde 22 artış, Romanya'ya ise yüzde 47 ve Slovenya'ya yüzde 46 ihracat düşüşü oldu.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa'ya yüzde 6, İtalya'ya yüzde 20, Birleşik Krallık'a yüzde 22, Almanya'ya yüzde 34, Belçika'ya yüzde 39 ihracat düşüşü görülürken, Slovenya'ya yüzde 55, Fas'a da yüzde 125 ihracat artışı yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatında ise Birleşik Krallık'a yüzde 253, Fransa'ya yüzde 65, Belçika'ya yüzde 75, Slovenya'ya yüzde 69 artış, ABD'ye yüzde 36 ve Hollanda'ya da yüzde 79 ihracat düşüşü yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya'ya yüzde 32, yine önemli pazarlardan Fransa'ya yüzde 63, İtalya'ya da yüzde 33 düşüş görüldü.

Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı ise şubatta yüzde 80 artarak 80 milyon dolar oldu.

FRANSA'YA İHRACAT YÜZDE 7 ARTTI

Endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya'ya şubatta 348 milyon dolar ihracat yapılırken, yüzde 7 oranında artışla 302 milyon dolar ihracat yapılan Fransa ikinci büyük pazar oldu. Üçüncü büyük pazar Birleşik Krallık'a ihracat yüzde 37 artışla 277 milyon dolar olurken, bu ülkeye olan artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzde 253 artış etkili oldu. Yine şubatta Slovenya'ya ihracat yüzde 20,  Fas'a yüzde 65, Rusya'ya yüzde 12 artarken, ABD'ye ise yüzde 14, Romanya'ya yüzde 37, Hollanda'ya yüzde 32 ve İsrail'e yüzde 32 düşüş yaşandı. Fas'a olan artışta binek otomobiller ihracatındaki yüzde 125 artış etkili olurken, ABD'ye yönelik azalışta ise binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatındaki düşüş etki yaptı.

AB'YE İHRACAT YÜZDE 2 DÜŞTÜ
Ülke grubu bazında Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat şubatta yüzde 2 düşüşle 1 milyar 670 milyon dolar olurken, AB ülkeleri ihracattan yüzde 66 pay aldı. Birleşik Krallık'ın Diğer Avrupa Ülkeler arasında yer alması ile bu ülke grubunun payı yüzde 12'ye yükseldi. Diğer Avrupa Ülkelerine yönelik ihracat ise yüzde 23, Afrika Ülkelerine de yüzde 13 arttı.

GÜNDEM
Koronavirüse karşı kısmi kapanma başladı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ramazanda uygulanacak yeni koronavirüs kısıtlamalarını dün duyurdu. ...
GÜNDEM
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
CHP'den ayrılarak yeni parti kurma çalışmaları kapsamında "Memleket Hareketi"ni kuran Muharrem İn...
GÜNDEM
AYD'den kısmi kapanmaya ilişkin tavsiye kararları
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), çalışanların ve misafirlerin sağlığını en üs...
DÜNYA
Dünyanın gözü bu açıklamada!
ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün Afganistan'dan asker çekme konusunda yapacağı konuşmada, "20 yıl ö...
BURSA
BUTTİM'e Türk-İslam sanatlarına özgü mimariyle yeni cami yapılacak
BUTTİM'de Türk-İslam sanatlarına uygun mimari ile yeni bir cami inşa edilecek. Başkan Sadık Şengü...
BURSA
Polis uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor
Bursa'nın Karacabey ilçesinde polis ekipleri yaptıkları operasyonlarda gözaltına alınan 11 kişide...
Bursa'da feci kaza! Tekerliği fırlayan araç taklalar attı
Avrasya Tüneli'nde eşi doğum yapan Deniz Giray o anları anlattı

En Çok Okunan Haberler

Bursa Valiliği yeni kararları duyurdu! Tüm i...

Bursa Valiliği, yeni alınan İl Hıfzıssıhha Kurul Kar...

İçişleri Bakanlığı'ndan "Kısmi Kapanma" gene...

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Kısmi Kapanma" ...

Özel araçla seyahat yasak mı?

İçişleri Bakanlığı, kısmi kapanma genelgesini yayınl...

Bursa'daki TIR kazasının nedeni belli oldu!

Bursa-Ankara kara yolunun Kestel ilçesi mevkisinde 4...

Emine Erdoğan, Van Gölü'nü ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdo...

Kamuda mesai saatleri değişti!

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamınd...

Kısıtlamadan kimler muaf olacak? Valilik açı...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Osmanlı Devleti'nden miras: Bursa'da bir bir...

Bursa'da son iki ayda Osmanlı Devleti'nden miras Top...

425 bin 430 öğretmen aşı randevusuna dahil e...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk öğretmenlerin aşılanması ...

Bursa'da mobilya fabrikasında yangın

Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilya fabrikasında sahu...

Ramazan'ın ilk orucunu yeşil sahada açtılar

TFF 1´inci Lig'de 30'uncu haftada deplasmanda ...

79 ilde vaka artışı! Aralarında Bursa da var

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan'ı kaps...

Bursa İl Sağlık Müdürü'nden uyarı: İhmal etm...

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, birinc...

Ülke kabusu yaşıyor! 3 bin 800'den fazla kiş...

Brezilya'da korona virüs nedeniyle son 24 saatte 3 b...

Yük treni raydan çıktı: 2 makinist...

Adana'da yük treni raydan çıktı. Kazada iki makinist...