Ödünç: 'Türkiye'nin deprem teminatı yapı denetimdir'

Yapı Denetimciler Birliği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen "sektörel sorunlar ve çözümleri" başlıklı toplantının konuğu, AK Parti Bursa Milletvekili İnşaat Yüksek Mühendisi Atilla Ödünç oldu. İnşaat sektörünün önemli dinamiklerinden olan yapı denetim sektörünün sorunlarının görüşüldüğü programa, sektör temsilcileri ve basın mensupları katılım gösterdi.

BURSA, 26 Ekim 2020 Pazartesi, 12:09
Ödünç: 'Türkiye'nin deprem  teminatı yapı denetimdir'

Sektörün en temel sorunun maliyetler olduğunu ifade eden Yapı Denetimciler Birliği Bursa Şube Başkanı Oktay Altun; "inşaat firmalarının beklentilerini ve kamu hizmetinin gerekliliklerini değerlendirdiğimizde, aldığımız hizmet bedellerimizin çok düşük olduğunu görüyoruz. Sektörümüzde 10 yılı aşan ömürlü firma sayısı çok az. Sektörün devamı için hizmet bedellerinin 1,43 oranından 3,0 oranına çekilmesini hükümetimizden bekliyoruz" dedi.

IŞIK:  "ÇÖZÜMÜN YOL HARİTASINI BİRLİKTE HAZIRLAYALIM"

Türkiye'nin deprem gerçeği olan bir ülke olduğunu ve Bursa'nın da bu minvalde önemli bir risk bölgesi olduğunu ifade eden Yapı Denetimciler Birliği Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Işık; "hükümetimizin katkıları ile inşaat sektörünün denetim yapılandırılması kuruldu. 1999 depreminden bugüne sektörümüzün büyük emek ve fedakârlıkları ile yürütülen çalışmalar sayesinde güvenli konut, işyeri ve binalarda yaşıyoruz. Hizmet bedellerimiz başta olmak üzere sosyal haklar ve can güvenliğimizde değerlendirildiğinde ortaya çıkan en önemli gerçek, bizlerinde kamu hizmeti verdiği hususudur. Biz istiyoruz ki, sektörümüzün sorunlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çözelim. Yol haritasını birlikte hazırlayalım. Bu minvalde çevre, şehircilik ve belediyecilik anlamında Bursa'nın tek yetkin Milletvekili olarak sizi aramıza çağırdık. İstedik ki; Milletvekilimiz Atilla Ödünç bizim Ankara'da ki temsilcimiz olsun. Bizlerin sorunlarını Sayın Bakanımıza, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sektörü bilen kişi olarak aktarsın. Sizin aramızda olmanız ile bizler artık daha rahat bir uyku uyabiliriz" dedi. "GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ BİRLİKTE İNŞA EDİYORUZ"

Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında çevre ve şehircilik geldiğini belirten AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, "Anadolu'nun yoğun bir göç aldığını hepimiz kabul etmeliyiz. Irak savaşından bugüne yaşanan olaylar ve son olarak Suriye'den gelen göç dalgaları ile Türkiye büyük göçler aldı. Mazlumların garantisi Türkiye'nin insanlık için milleti ve devleti ile birlikte ödediği büyük bedellere rağmen, halen daha dimdik durması ve üstün teknolojiler üretmesi birçok ülkeyi rahatsız ediyor. Aldığımız göçler ile özellikle Marmara bölgesi aşırı kentleşmenin ve nüfus yoğunluğunun merkezi konumuna geldi. Marmara'nın iş üretimi, istihdam ve ticaret kapasitesi ile üretim gücünü değerlendirdiğimizde, Türkiye'nin bütün yükünün yüzde 60'ını omuzladığını görüyoruz. Bu minvalde yeni şehircilik uygulamalarına ve çevre modellerine ihtiyacımız olduğu gerçeğini Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sürekli olarak ifade ediyor. Güçlü Türkiye'nin inşa sürecinde birlikte yol alacağız. Güçlü Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz, edeceğiz. Hizmet bedelinde 1,43 oranının üzerinde ama 2,0 oranının altında kalmayacak bir çalışmayı birlikte planlayalım. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile Bakan Yardımcılarımız inşaat sektörünün ayağa kalkması için tüm güçleri ile çalışıyorlar. Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye'nin deprem teminatı yapı denetim sektörüdür. Hem inşaat sektörünü hem de denetim mekanizması olan yapı denetim sektörünü önemsiyoruz. Teknik olarak çözümü mümkün arada kalmış sorunları da aşarak, inşaat sektörünü yeniden ayağa kaldıracağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli olarak ifade ettiği gibi, 'yeter ki gönüller bir olsun biz her engeli aşarız' sözünü şiar edindik. Bizde bu ilkeden yola çıkarak diyoruz ki, birlik olduktan sonra çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. Bursa'nın Türkiye'nin en büyük kentlerindendir. Bursa'da bir sorun varsa bu sorun tüm Türkiye'de vardır. Ankara'ya sunacağımız öneriler ve beklentiler dosyamıza Sayın Bakanımızın yoğun ilgisi ve desteği olacağından şüpheniz olmasın. Bursa'da ki her sorun gibi inşaat sektörünün sorunlarının çözümü de hükümetimizin öncelikleri arasında yer almaktadır" dedi.

Yapı Denetimciler Birliği Bursa Şube Başkanı Oktay Altun ve üyeler sektörel sorunların çözümünde verdiği mücadeleden ötürü AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç'e teşekkür plaketi takdim ettiler.

BURSA
Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Dünya Engelliler Gününü kutladı
Büyük Birlik Partisi (BBP) Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü k...
SPOR
İşte Bursaspor'un kupada yeni rakibi!
Bursaspor'un Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turu'ndaki rakibi belli oldu. Timsah bu turda Gaziant...
BURSA
Bursa'da kayalıklarda mahsur kalıp ölümü bekleyen köpeği ekipler kurtardı
Bursa'da 50 metrelik uçuruma yuvarlanarak orada mahsur kalan köpek, açlıktan ve susuzluktan ölmek...
BURSA
Gemlik'te engeller aşılıyor
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, engellilere yönelik çalışmalarını anlattı.
BURSA
Başarılı akademisyenlere ödül
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), başarılı akademik ve idarî personeli taltif etti.
BURSA
UİB'İN kasım ihracatı 2,66 milyar dolar
Türkiye'nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı...
Bergüzar Korel'den makyajsız pozlar: Bir hatırlatma yapmak istedim
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni formül!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da polis virüs nedeniyle hayatını kayb...

Bursa'da Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nde Covid-19 ...

Meteorolojiden Bursa'ya uyarı! Geri dönüyor

Türkiye'nin batı kesiminde iki gün önce etkili olan ...

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyon rakaml...

Bursalılar dikkat! Sular kesilecek

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde su kesintisi ya...

Önce 100 tavukla başladı, şimdi bin tavuktan...

15 sene idarecilik yapan Eskişehirli Turgut Gün...

Evinin banyosunda kanlar içinde bulundu

Bartın'da 16 yaşındaki lise öğrencisi İ.K., evinin b...

Atıyla daireye çıktı: Görenler şaşkına döndü

İzmir'de düğünlerde cirit oynatılması ve atlıların h...

Sahildeki kirlilik havadan görüntülendi

İstanbul'da etkili olan lodos sonrası Caddebostan sa...

Doğalgazda aralık tarifesi belli oldu! Sanay...

Doğalgazdan elektrik üreten santrallerde ve sanayide...

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazet...

Ticaret Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığına il...

Bursa'da ekmeğe zam

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Çırakoğl...

Eski Bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski bakanlardan AKP...

Türkiye'nin diğer ülkelere yardım limiti bel...

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına gö...

Japonya'da 5,4 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın güneybatısındaki Wakayama eyaletinde 5,4...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sözleşme...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 37 sözleşmeli pe...