Matlı'dan su tasarrufu çağrısı

Ülkemizde yanlış ve aşırı sulama yöntemlerinin hem su israfına, hem de toprak kayıplarına yol açtığına dikkat çeken Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, "Küresel ısınmayla stratejik önemi çok daha iyi anlaşılan suyumuza ve toprağımıza çok geç olmadan sahip çıkalım, ziraî sulamada tasarruf sağlayacak teknolojilerin kullanımını ülke geneline yayalım" dedi.

BURSA, 17 Haziran 2021 Perşembe, 12:53
Matlı'dan su tasarrufu çağrısı

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarım sektörü başta olmak üzere herkesi tasarrufa, suyuna ve toprağına sahip çıkmaya davet etti. Türkiye'nin tabiat varlıkları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Özer Matlı, "Maalesef son yıllarda küresel iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık, insanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan yeşil bitki örtüsüne ciddi boyutta zarar vermektedir. Kuraklık ve çölleşmeyle mücadelenin en önemli yolu, sahip olduğumuz kaynakların en iyi şekilde korunması ve bu kaynakların mümkün olduğunca tasarruflu kullanılmasından geçmektedir" dedi.

AŞIRI SULAMA YARARDAN ÇOK ZARAR VERİYOR

Türkiye'nin sanıldığının aksine su zengini olmadığını dile getiren Başkan Özer Matlı, "Ülkemiz, kişi başına düşen 1339 metreküplük su miktarıyla hızla su fakiri olma yolunda ilerlemektedir. Küresel ölçekte giderek artan su talebi ve kuraklıkla birlikte su kaynaklarımız, nehirlerimiz, göllerimiz üzerindeki baskı her geçen gün şiddetlenirken, ülkemizde suyun yüzde 77'si tarımda kullanılmaktadır. Hâlbuki sulanabilecek arazilerin büyük bölümü sulanamıyor. Modern sulama sistemlerinin kullanımına yönelik yapılan tüm çalışmalara rağmen hala vahşi sulama yöntemlerinin tercih edilmesi üreticilerimize yarardan çok zarar getirmekte, bu durum ürün veriminin ve toprak kalitesinin de düşmesine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

MODERN SULAMA TEKNİKLERİ ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞMALI

Tüm dünyada dengeleri alt üst eden korona virüs salgınının suyun, tarımın, gıda ve beslenmenin önemini çok daha net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Özer Matlı, su tasarrufunun sadece kurumların değil, 84 milyonun yani her bireyingörevi olduğunu söyledi.Tarım ve Orman Bakanlığı'nın suyun etkili ve verimli kullanılması noktasında baraj yatırımlarını sürdürdüğünü, 'Kırsal Kalkınma Destekleri' kapsamında damla sulama yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği olmak üzere önemli destekler vermesine rağmen bunlarınyeterli gelmediğini söyleyenBaşkan Özer Matlı, "Kalkınmada sürdürülebilirliği sağlamak, verimli toprak katmanlarının yıldan yıla yok olmasını önlemek için kuraklık, toprak kaybı ve bilinçsiz su kullanımı gibi sorunlara toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlamalıyız. Özellikle tarım alanlarında doğru planlama yapmalı, aşırı su kullanımının azaltılması için damla ve toprak altı damla sulama gibi sulamada en son teknolojiler ile bilinçli gübre kullanımını ülkemizin tamamında yaygınlaştırmalıyız" dedi.

Çölleşme ve kuraklıkla mücadelede önerilerini sıralamaya devam eden Başkan Matlı, "Su kaynaklarının kısıtlı olduğu yerlerde su ihtiyacıfazla olan bitkilerin yerine daha az su isteyen ürünlerin yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, tarımla uğraşan bütün vatandaşlarımızın ekim, toprak işleme, sulama konularında bilinçlendirilmesi, çevreyi koruma şuurunun küçük yaşlardan başlayarak insanlara kazandırılması, gelecek kuşaklara kaygılardan uzak, daha yeşil ve yaşanabilir bir Türkiye bırakılmasını sağlayacaktır. Bu noktada Bursa Ticaret Borsası olarak üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"ÇOK GEÇ OLMADAN TEDBİR ALALIM"

Diğer yandan yanlış sulamanın, su israfının yanında toprak kayıplarına ve çölleşmeye de neden olduğunu vurgulayan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, "Doğu Akdeniz Havzası'nda yer alan ülkemiz, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri yönünden yüksek risk grubu ülkeler arasında kabul edilmektedir. Öyle ki Türkiye Çölleşme Risk Haritası verilerine göre, mevcut arazilerimizin yüzde 12,7'si zayıf, yüzde 53,2'si orta, yüzde 25,5'i ise yüksek çölleşme risk sınıfında yer almaktadır. Dünyada ise karasal alanların yüzde 40'ından fazlası kurak alanlardan oluşmakta, dünya genelinde 2 milyar insan çölleşme riski olan kurak alanlarda yaşamaktadır. Ülkemizin neredeyse yüzde 80'inin kaygıya değer düzeyde çölleşme tehlikesi altında olması, kırsal nüfusun gelirinin azalması ve dolayısıyla geliri toprağa bağlı olan insanların göç etme riskini de artırmaktadır. Bu nedenle verimli tarım arazilerimizin çölleşme riskine karşı tedbir almakhem bugün için hem de yarınlarımız için hepimizin sorumluluğudur" şeklinde konuştu.

SPOR
Filenin Sultanları'ndan tarihi başarı
A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Arjantin'i 3-0 yenerek, olimpiya...
GÜNDEM
Orman yangınlarında son durum ne?
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28-31 Temmuz tarihleri arasında 98 orman yangının 88'inin...
SPOR
Mete Gazoz yarı finalde
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 8. gününde klasik yay bireysel kategorisinde mücadele eden mill...
BURSA
Bursa'da korku dolu anlar! İşçi servisi alev alev yandı
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde işçileri taşıyan minibüsün motor kısmı alev aldı. Servisteki işçiler ...
BURSA
Bursa'da şüphelenip durdurulan şahısların üzerinden bakın ne çıktı?
Bursa'da devriye gezen bekçiler, şüphelendikleri 2 kişiyi durdurdu. Şahısların üzerinde yapılan a...
YAŞAM
Köpek böyle dans etti
Denizli'nin Çameli ilçesinde bir köpek, düğünde çalan müziğe kapılarak dans etti.
Park halindeki aracın lastiğini söküp kendi aracına taktı
Bursa'da polisten kaçmak için tırmandığı kayalıkta mahsur kaldı

En Çok Okunan Haberler

Bir mahalle yangın nedeniyle tahliye edildi

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde dün çıkan orman yang...

Bursa'da 3 araç birbirine girdi: Ölü ve yara...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 3 aracın karıştığı zincir...

Orman yangınlarında son durum ne? Bakan Çavu...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, orman yangın...

Bursa'da toplu taşımada tam entegrasyon

Bursa Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım kullanımınd...

TIR alev alev yandı!

İstanbul'da seyir halindeki plastik ve kumaş yüklü T...

Trabzon'da yaşanan kan davasında yeni gelişme!

Trabzon'daki yaşanan kan davasında yeni bir gelişme ...

Can alan kaza!

Yozgat'ta koyun sürüsüne çarpan araca çarpmamak için...

Zuhal Topal'ın yeni adresi belli oldu!

FOX TV ile yollarını ayıran Zuhal Topal'ın yeni adre...

Bakan Varank, Bilecik'te bazı fabrikaları zi...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa&nbs...

Balaban Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperati...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde Balaban Kadınlar Tarıms...

Bursa'da korku dolu anlar! İşçi servisi alev...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde işçileri taşıyan minibüs...

Köpek böyle dans etti

Denizli'nin Çameli ilçesinde bir köpek, düğünde çala...

Bursa'da şüphelenip durdurulan şahısların üz...

Bursa'da devriye gezen bekçiler, şüphelendikleri 2 k...

Mete Gazoz yarı finalde

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 8. gününde klasik ...

Orman yangınlarında son durum ne?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28-31 Temmuz...