Bakan Dönmez: 'Amacımız dışa bağımlılığı azaltmak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Amacımız enerjide olduğu gibi, enerji ürünlerinde olduğu gibi madencilik ürünlerinde de ham madde ürünlerinde de dışa bağımlılığı azaltmak. Bunun için de gece-gündüz çalışıyoruz" dedi.

GÜNDEM, 17 Haziran 2021 Perşembe, 16:04
Bakan Dönmez: 'Amacımız dışa bağımlılığı azaltmak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sinop ziyaretine Boyabat ilçesinde başladı. Bakan Dönmez'in ilk durağı Boyabat Belediye Başkanlığı oldu. Dönmez burada Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile makamında görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası belediye önünde toplanan vatandaşlara hitaben konuşmalar yapıldı. Başkan Şefik Çakıcı Boyabat'a doğal gazın gelişi nedeniyle Bakan Dönmez'e teşekkürlerini sundu.

Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, "Bakanımıza 'abat şehir Boyabat'ımıza hoşgeldiniz' dedik. Abat bir yere gittiğiniz zaman mutlu olmak huzur bulmak demek. 'Dünyada 4 abat şehir var' dedik biz. İslamabad, Aşkabat, Sadabat, Türkiye'de de Boyabat. Boyabat Belediyesi'nin projeleri değerli Boyabatlılar şuna inanınki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin projelerinden daha değerli daha kıymetli daha güçlü. Meydan projemizle, doğal gazımızla, cam terasımızla, kültür merkezimizle, caddemizle sokağımızla hem sizin gönlünüzü hem de bu şehrin sokaklarını caddelerini nakış gibi işleyeceğiz inşallah. Ne zaman ki bu millet devletiyle milletiyle el ele olduğu zaman başı devamlı göklerde olmuş. Lideriyle milletiyle güçlü olmuş. İşte Boyabat bunun avantajını yaşıyor" diye konuştu.

İlçeye doğal gazın gelişi ile ilgili neden daha önce bir tören yapılamadığını anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, "Sevgili Boyabatlılar hepinizi selamlıyor, Cumhurbaşkanımızın da selamını iletiyorum. Aslında Sinop'a ve Boyabat'a bizim geçtiğimiz yıl bir sözümüz vardı. Bu doğal gaz verme töreninin burada bizzat yaparak bu mutluluğu sizlerle birlikte yaşama arzusundaydık. Birkaç defa da tarih belirlememize rağmen salgın ve elimizde olmayan nedenlerle ertelemek durumunda kaldık. 'Bizi beklemesinler yoksa Boyabat soğukta kalacak' dedim. 'Boyabat'ın soğukta kalmasına gönlümüz razı değil, bir an önce kullanmaya başlayın biz geliriz, bir çayımızı içeriz, hayırlı olsun der gideriz' dedim" şeklinde konuştu.

"DOĞAYA SAYGILI OLMAK KAYDIYLA YERİN ALTINDAKİ EKONOMİK VARLIKLARI YERİN ÜSTÜNE ÇIKARACAĞIZ"

Enerji ve maden yatırımlarına değinen, karşı duruşlar olsa da doğaya saygılı biçimde bu çalışmaların devam edeceğini belirten Bakan Dönmez, "Boyabat madencilikle ilgili önemli merkezlerimizden birisi. Neredeyse bu bölgedeki tuğla üretiminin tamamına yakını, Türkiye geneline de baktığımızda yüzde 15 oranında bir tuğla üretimini yapan kaliteli bu işi yapan gelişmiş bir sektör var burada. Burada ciddi bir istihdam oluşturuyor. Biz madenciliğin gelişmiş olduğu şehirlere gittiğimizde hep şu taleple karşılaşıyoruz: 'Bakanım izin verin ruhsatları hızlandırın biz buraya daha çok yatırım yapalım daha çok insanımıza iş kapısı oluşturalım iş verelim aş verelim'. Biz de 'eyvallah' diyoruz. Boynumuzun borcu. Ama maalesef bazı yerlere de gidiyoruz; 'biz maden faaliyetini istemiyoruz burada' diyorlar. Bir takım protestolarla karşı duruşlarla karşımıza çıkıyorlar. Maalesef burada da birtakım marjinal gruplar bazı muhalif gruplarında bu işe öncülük ettiğinin de farkındayız. Hatta öyle tezat durumlarla karşılaşıyoruz ki madenciliğin gelişmiş olduğu bir şehirde muhalefet milletvekili bile 'aman burada madencilik gelişsin istihdam artsın' talebiyle bize gelirken aynı partinin bir başka ilinde o milletvekili de 'biz burada madencilik faaliyeti istemiyoruz' diye o karşı duruşların muhalif söylemlerin sözcülüğünü yapıyor. Çifte standart. Maden de bizim doğa da bizim. Doğaya insana çevreye saygılı olmak kaydıyla yerin altındaki bu ekonomik varlıkları yerin üstüne çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

"DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

Amacın dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu dile getiren Fatih Dönmez, "Madeni sadece taş topraktan ibaret görmeyin. Bindiğiniz araba, şu kullandığınız binalardaki çimentosundan, çakılına, demirine varıncaya kadar, tuğlasına, kiremitine varıncaya kadar bunların hepsi madencilik sektörünün faaliyetlerinin bir sonucu. Türkiye hamdolsun her yıl bu konudaki üretimini artırarak devam ediyor. Bir takım karşı duruşlar olsa da biz doğru bildiğimiz yoldan sapmayacağız inşallah. Her yıl ortalama 4 ile 5 milyar dolar civarında madencilik ürünü ihracatımız var. Buna karşılık neredeyse bunun iki katı kadar da ithalatımız var. Amacımız enerjide olduğu gibi, enerji ürünlerinde olduğu gibi madencilik ürünlerinde de ham madde ürünlerinde de dışa bağımlılığı azaltmak. Bunun içinde gece-gündüz çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de bulunan kaynakları 2023'te karaya çıkartacaklarını söyleyen Dönmez, "Doğal gazı biz size getirdik ama maalesef bugüne kadar doğal gazı kendi kaynaklarımızdan yeteri kadar üretmedik. Bunca çabamıza aramamıza ve araştırmamıza rağmen. Toplam talebin yalnızca yüzde bir ile ikisini karşılayabiliyoruz. Petrolde de yüzde 8 civarında. Geri kalan açığı ithal ediyoruz. Ama hamdolsun Rabb'im nasip etti. Fazla uzakta değil. Siz Karadeniz evlatlarısınız. Sinop'a doğru da geliyoruz. Vekilim de ifade etti. O bölgede geçtiğimiz yıl önemli bir keşif yakaladık. Sizler de herhalde duydunuz seyrettiniz. Son birkaç hafta önce yine Zonguldak Filyos'ta yaklaşık 130 milyar metreküplük bir ilave keşifle birlikte 540 milyar metreküpün keşfini yaptık. Bunu inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında sisteme entegre edeceğiz. Yani karaya çıkartacağız denizin altından. Boru hatları çekeceğiz sonra da sizin kullanımınıza sunacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Dönmez Camiikebir Mahallesi'nde Zeliha ve Bayram Daldal çiftinin evlerine konuk oldu. Evin önünde toplanan mahalleli Bakan Dönmez'i karşıladı. Çocuklar Dönmez için tezahüratlar etti. Evin arkasındaki çardağa geçen Dönmez'e aile doğal gaz ocağında yapılmış çay ikram etti. Dönmez çocuklar ve aile ile samimi pozlar verdi.

BURSA
Bursa'da Eylül'e kadar sürecek! Sokaklar Bir NeFestival'le renkleniyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yerel sanatçıları desteklemek amacıyla başlattığı 'Bir NeFestival...
ASAYİŞ
Şehitlerimizin kanı yer kalmadı: 3 terörist etkisiz
Fırat Kalkanı Bölgesinde 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
ASAYİŞ
Teröristlerin hain planı ortaya çıktı: Çocukları böyle kandırıyorlar
Suriye'nin Haseke kentinde terör örgütünün elinden kaçan çocukların, kültürel ve sosyal etkinlikl...
ASAYİŞ
Arkadaşının sosyal medya hesabından gelen linke tıkladı hayatının şokunu yaşadı
Dolandırıcılar bu kez doktorları hedef aldı. Bir arkadaşının sosyal medya hesabını hackleyen dola...
ASAYİŞ
Gemi malzemeleri alev aldı
Gaziantep'te gemi yapımında kullanılan malzemelerin bulunduğu depoda çıkan yangına ekiplerin müda...
DÜNYA
Tokyo'da son 6 ayın en yüksek Kovid-19 vakası
2020 Olimpiyatlarının açılışı sonrasında Tokyo'da, son 6 ayın en yüksek günlük Kovid-19 vakası gö...
Park halindeki aracın lastiğini söküp kendi aracına taktı
Filistinli Yusuf dünyaya seslendi: 'Toprağımızı canımızı vererek koruyacağız'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da balık tutmak için girdiği derede ha...

Bursa'da arkadaşıyla balık tutmak için dereye giren ...

Bursa'nın dünyaca ünlü meyvesi! Endişelendir...

Bursa'nın dünyaca ünlü meyvesi siyah incir tam olgun...

Bursa'da silahlı kavga

Bursa'da iki grup arasında çıkan kavgada silahlar ko...

Bursalılar dikkat! Meteoroloji uyardı

Bursalılar bugün aşırı sıcak ile boğuşacak. Meteorol...

Bakan Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan, Yunanistan'a s...

Yazın ortasında buz tüneli

Uludağ'da dağcılar temmuz ortasında 50 metrelik buz ...

Uzmanlar yanıtladı! 22 milyon neden aşı olmu...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın henüz ilk doz aşısı...

Gemlik emniyetinin acı günü

Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memur...

Bakan Koca iki ildeki yeni gelişmeyi duyurdu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adıyaman ve Kahramanma...

Kurbanlık koyunu ararken kaybolup vefat eden...

Ankara'da kaçan kurbanlık koyunun peşinden gittikten...

Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda takım sporlarındaki tek...

Azerbaycanlı öğrenciler Karabağ toprağına Bu...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,...

14 yaşındaki gencin feci ölümü!

Sakarya'da 14 yaşındaki genç, traktörün altında kala...

Bilal Hancı ile Esin Çepni evlendi

Ünlü YouTuber Bilal Hancı, sevgilisi Esin Çepni ile...

Türk Yıldızları Osmanlının ilk başşehrinde uçtu

 Koyunhisar zaferinin 719. yıldönümü, Türk Yıld...