ABD'li milyardere şok suçlama! 20 yılı aşkın zamandır...

ABD'de otomotiv sektörüne yönelik yazılımlar üreten Reynolds & Reynolds'un üst yöneticisi Robert Brockman, ülke tarihinin en büyük vergi kaçırma iddiasıyla suçlanıyor.

DÜNYA, 16 Ekim 2020 Cuma, 22:08
ABD'li milyardere şok suçlama! 20 yılı aşkın zamandır...

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Ohio merkezli şirketin yöneticisi Brockman'ın vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi suçlamalarla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

San Francisco federal mahkemesince yürütülen soruşturmada, Brockman'ın 20 yılı aşkın süreçte, Bermuda ve Nevis adalarındaki off-shore şirketleri kullanarak, özel sermaye fonlarına yaptığı yatırımlardan elde ettiği yaklaşık 2 milyar dolarlık geliri vergiden kaçırdığı iddia edildi.

Brockman'ın vergilendirilmemiş sermaye kazançlarını Bermuda ve İsviçre'deki gizli banka hesaplarına yönlendirdiği belirtilen açıklamada, Brockman'ın 1999 ve 2019 yılları arasında ise dolandırıcılığı gerçekleştirmek için şifreli iletişim kurma ve kod kelimeler belirlediği aktarıldı.

Açıklamada, davanın Adalet Bakanlığının ABD'nin en büyük ve en karmaşık vergi suçlarını bulma ve soruşturma kararlılığını yansıttığı aktarıldı.

Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi Avukatı David Anderson, konuya ilişkin açıklamasında, "2 milyar dolarlık vergi kaçakçılığı iddiası, ABD'de bugüne kadar bir kişiye karşı yöneltilen en büyük vergi suçlamasıdır." ifadesini kullandı.

Anderson, Brockman'a yöneltilen suçların, yatırım yaptığı özel sermaye fonu yöneticisi Vista Equity Partners'ın kurucusu Robert Smith'in federal yetkililerle iş birliği yapmayı kabul etmesinin ardından ortaya çıktığını anlattı.

Robert Smith'in 2005'ten 2014'e kadar olan süreçte 43 milyon dolarlık vergiyi ödemekten kaçındığını itiraf ettiğini bildiren Anderson, Smith'in 139 milyon dolarlık vergi ve ceza ödemesi yapmayı kabul ettiğini bildirdi.

ASAYİŞ
Yanlış ameliyat sonucu doktoru intihar eden kadın konuştu
Yalova'da 7 yıl önce yanlış ameliyat sonucu vicdan azabından intihar eden doktorun, böbreklerini ...
DÜNYA
Avusturya'da Müslüman kadına ırkçı saldırı
Avusturya'nın başkenti Viyana'da başörtüsü taktığı için ırkçı saldırıya maruz kalan Baraa Bolat, ...
SPOR
Ankaragücü maçı hazırlıklarını tamamlayan Bursaspor kampa girdi
 Ankaragücü maçı hazırlıklarını akşam saatlerinde yaptığı antrenmanla tamamlayan Bursas...
GÜNDEM
Türkiye'de virüsten 193 can kaybı, 26 bin 145 yeni vaka
Türkiye'nin 25 Eylül 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı.
GÜNDEM
Samandağ sahilini kaplayan su canavarları için temizlik çalışması başlatıldı
Hatay'da Suriye'den gelen Asi Nehri'nin sürüklediği su sümbülleri, Hatay'ın Samandağı sahilini ka...
BURSA
AK Parti Bursa İl Başkanlığı 51. Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı gerçekleşti
AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, "Vaktimizi ve enerjimizi kendi çalışmalarımızı ...