3 asırlık bayram geleneği! Köylerinde kesilen kurbanların...

Artvin'de, merkeze bağlı 250 haneli Yanıklı köyünde, kurban kesen vatandaşların en az üçte birini getirdiği etler, cami meydanında toplanıp muhtarlıkça eşit paylara bölünerek, ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

ASAYİŞ, 01 Ağustos 2020 Cumartesi, 11:59
3 asırlık bayram geleneği! Köylerinde kesilen kurbanların...

Artvin'in Yanıklı köyü sakinleri, Kurban Bayramı'nda birlik, beraberlik ve paylaşma geleneğini yaklaşık 3 asırdır sürdürüyor.

Merkeze bağlı 250 haneli Yanıklı köyünde, kurban kesen vatandaşların en az üçte birini getirdiği etler, cami meydanında toplanıp muhtarlıkça eşit paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Bu sayede köyde her eve kurban eti girmesi sağlanırken, Kurban Bayramı'nın birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu yaşatılıyor.

Köy muhtarı Cemal Genç, gazetecilere, kent merkezine 70 kilometre uzaklıkta, 13 mahalle ve 250 haneden oluşan Yanıklı'nın, Artvin'in en büyük köylerinden biri olduğunu söyledi.

Köylerinde kesilen kurbanların en az üçte bir hissesinin, cami meydanına getirildiğini belirten Genç, "Fakir fukaranın nüfusuna göre toplanan eti eşit şekilde dağıtıyoruz. Dedelerimizden kalan en az 300 yıllık bir gelenek. Biz de dedelerimizin geleneğini sürdürmeye devam ediyoruz." dedi.

76 yaşındaki Casım Durmuş da bu gelenek sayesinde bayramın manevi ruhunun çok daha iyi yaşandığını ifade ederek, "Burada toplanan etler, cami hocası ve muhtarlık tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine eşit şekilde dağıtılır. Dedelerimizden gördüğümüz adeti sürdürüyoruz. Bizden sonra da devam edecektir." diye konuştu.

Artvin Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mikail Yılmaz da köylerindeki kurban geleneğinin çok anlamlı, bayramının ruhuna yakışan bir adet olduğunu vurguladı.

Çok eskilere dayanan bu gelenekle köyde misafir olarak bulunan kişiye dahi kurban etlerinin pay edildiğini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

"Artvin merkezde yaşamama rağmen bu geleneğin içinde yer almak için kurbanlarımı hep köyde kesiyorum. Eğer kurbanımı köyde kesemezsem bir yanım eksik oluyor. Kesmemiş gibi hissediyorum. Benim gibi pek çok kişi bu geleneğimizi yaşatmak için il dışından gelerek kurbanlarını köyde kesiyor. Bu geleneği bu güne kadar yaşatan herkesten Allah razı olsun."

DÜNYA
Beyrut Limanı'ndaki patlamada ağır bilanço: 154 ölü, 6 bin yaralı
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük yıkıma yol açan patlamanın bilançosu ağırlaşıyor. Lübnan Sağlı...
BURSA
Bursa'da iş yerinde hırsızlık!
İnegöl'de bir telefon dükkanında meydana gelen hırsızlık anı güvenlik kamerasınca kaydedildi.
GÜNDEM
Türkiye'nin korona virüs ile mücadelesinde 24 saatte neler yaşandı?
Türkiye'de son 24 saatte 1185 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 15 kişi haya...
DÜNYA
Beyrut'taki patlamada gözaltı sayısı yükseldi!
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan patlama sonrasında toplam gözaltı sayısı 19'a yükseldi.
ASAYİŞ
Kastamonu'daki orman yangını 6 saatte söndürüldü!
Kastamonu'nun Cide ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın, ekipler tarafından yapılan çalışma ile...
ASAYİŞ
Köpeğe tecavüz eden adam serbest kaldı
Kocaeli'nde baktığı köpeğe tecavüz eden bir kadının çığlığının ardından gözaltına alınan şahıs, ...
Korona virüs olan ünlü isimler
Ümitleri yerle bir eden korona virüs açıklaması: "Dilim varmıyor ama..."

En Çok Okunan Haberler