Hava Durumu

'Sıfır Atık' projesi ödülle taçlandı

'Sıfır Atık' projesi, Avrupa-Akdeniz ve Körfez bölgelerinde, bölgenin barış ve refahına faaliyetleriyle katkıda bulunan projelere verilen AKDENİZ-PA Ödülü'ne layık görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 19:16
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 19:22
Kaynak: AA
'Sıfır Atık' projesi ödülle taçlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü, "Sıfır Atık" projesine verildi.

Ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan adına Bakan Mehmet Özhaseki, bugün Portekiz'de düzenlenen törenle aldı.

Forum Braga Konferans Salonu'ndaki törende, PAM Genel Sekreteri Sergio Piazzi'nin elinden ödülü alan Bakan Özhaseki, Türkiye olarak, Akdeniz Parlamenter Asamblesine taraf olmaktan ve katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Özhaseki, törende yaptığı konuşmada da Sıfır Atık Hareketi'nin bütün dünyanın örnek aldığı bir çevre hareketi ve ekonomik döngü modeli haline geldiğini ifade etti.

"TOPLANAN ATIKLAR SAYESİNDE 185 MİLYAR LİRA EKONOMİK KAZANÇ SAĞLANDI"

Sıfır Atık Hareketi'nin hem çevreyi koruduğunu hem de israfı önlediğini vurgulayan Özhaseki, hayatın her alanında ortaya çıkan atıkları dönüştürüp ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

Toplanan atıklar sayesinde 185 milyar lira ekonomik kazanç sağlandığını ve 498 milyon ağacın kurtarıldığını ifade eden Bakan Özhaseki, "Deniz kirliliğiyle mücadele için oluşturduğumuz Sıfır Atık Mavi hareketimizle de 7,8 milyon ton plastik atığın geri dönüşümünü sağladık." bilgisini verdi.

"TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAZANDIRDIĞI BİR MARKA OLDU"

Bakan Mehmet Özhaseki, 30 Mart'ın Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildiğini ve tüm dünyada kutlandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Sıfır Atık projesi, döngüsel ekonomiye katkıları dolayısıyla Türkiye'nin dünyaya kazandırdığı bir marka oldu. Bugün küresel iklimimizde yaşanan değişikliklerle ilgili nereye gittiğimizi sorgulamamız ve ortak evimiz dünyamızın geleceğini koruyarak, kurtarmamız şarttır. Aksi takdirde gelecek kuşaklara kötü bir miras bırakmış olacağız. Bugün aldığımız ödül, Türk milleti olarak bu gidişe 'dur' demek için attığımız güçlü bir adımın sonucudur."

"ŞU ANDA AKDENİZ'İN DOĞUSUNDA BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR VAHŞET İŞLENİYOR"

Bakan Mehmet Özhaseki, konuşmasının sonunda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkati çekti.

Dünyaya çağrıda bulunan Özhaseki, "Şu anda Akdeniz'in doğusunda bir soykırım yaşanıyor. Eşi benzeri hiç görülmemiş bir vahşet işleniyor. Kadınlar, çocuklar, gazeteciler öldürülüyor. Hastaneler bombalanıyor ve insanlık alemi basit çıkar hesaplarıyla sadece seyrediyor. Sizden tek istediğimiz, insani ve vicdani bir duruş. İnsanlık adına sadece 'ateşkes' deyin. 'İnsanlar, kadınlar, çocuklar yaşasın.' deyin ve dünya huzur bulsun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.