Hava Durumu

Saklı cennet: Mersin Kız Kalesi

Mersin Kız Kalesi, Mersin ilinin Silifke ilçesinde, ilçe merkezinin yaklaşık 3 kilometre güneyinde, Silifke Körfezi'nin girişinde yer alan bir adacık üzerinde yer almaktadır. Kale, kıyıdan yaklaşık 600 metre uzaklıktadır.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 20:28
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 20:29
Kaynak: Fethiye AKIN
Saklı cennet: Mersin Kız Kalesi

Kale'nin tarihi, kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, kalenin inşasının 12. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kale, ilk olarak Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra, sırasıyla, Selçuklular, Kilikya Ermeni Krallığı ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Kale, savunma amaçlı olarak inşa edilmiştir. Kalenin etrafı, yüksek bir sur ile çevrilidir. Surların içinde, bir kilise, bir şapel ve diğer bölümler bulunmaktadır.

Kale, 1982 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. Kale, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

KALE'NİN ÖZELLİKLERİ

12. yüzyılda inşa edilmiştir.

Bizanslılar, Selçuklular, Kilikya Ermeni Krallığı ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Savunma amaçlı inşa edilmiştir.

Etrafı, yüksek bir sur ile çevrilidir.

İçinde, bir kilise, bir şapel ve diğer bölümler bulunmaktadır.

1982 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

KALE'NİN EFSANESİ

Kız Kalesi'nin bir de efsanesi bulunmaktadır. Efsaneye göre, bir kralın çok sevdiği bir kızı varmış. Kızının bir yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenen kral, kızını korumak için bir kale yaptırmış. Kaleyi yaptırırken, kalenin kapısını sadece kıza açacak şekilde yaptırmış. Kız, kalede yaşarken, bir gün bir yılan tarafından sokulmuş. Kız, yılan tarafından sokulmadan önce, kalenin kapısını kilitlemiş. Kız öldükten sonra, kaleye kimse girememiş. Kale, o günden beri "Kız Kalesi" olarak anılmaktadır.

MERSİN KIZ KALESİ MİMARİSİ

Mersin Kız Kalesi, kare planlı bir kaledir. Kalenin çevre uzunluğu 192 metredir. Kalenin etrafı, 10 metre yüksekliğinde bir sur ile çevrilidir. Surların içinde, üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçimlerde 8 burç bulunmaktadır.

Kale'nin ana giriş kapısı, batı yönündedir. Kapı, kemerli bir yapıdır. Kapının üzerinde, bir kitabe bulunmaktadır. Kitabede, kalenin yapım tarihi ve yapımcısı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kale'nin içinde, bir kilise, bir şapel ve diğer bölümler bulunmaktadır. Kilise, kalenin en büyük bölümüdür. Kilisenin içinde, bir apsis ve bir narteks bulunmaktadır. Kilise'nin duvarlarında, fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Kale, Bizans mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Kalenin surları, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kalenin içinde bulunan bölümler, Bizans dönemindeki dini ve askeri yapıların özelliklerini taşımaktadır.

Mersin Kız Kalesi, tarihi ve mimari önemi ile Türkiye'nin önemli tarihi yapılarından biridir. Kale, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kale'nin mimari özellikleri şunlardır:

Kare planlı bir yapıdır.

Çevre uzunluğu 192 metredir.

Etrafı, 10 metre yüksekliğinde bir sur ile çevrilidir.

Surların içinde, üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçimlerde 8 burç bulunmaktadır.

Ana giriş kapısı, batı yönündedir.

Kapının üzerinde, bir kitabe bulunmaktadır.

İçinde, bir kilise, bir şapel ve diğer bölümler bulunmaktadır.

Bizans mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Kaynak: Fethiye AKIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.