Hava Durumu

Bursa dahil 12 ilde 73 elektrik tesisi ve arazisi özelleştirilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, mülkiyeti Maliye Hazinesi, TEDAŞ ve TEİAŞ'a kayıtlı olan Bursa dahil 12 ilde bulunan 73 elektrik tesisi ve arazisi özelleştirilecek.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 14:05
Kaynak: İHA
Bursa dahil 12 ilde 73 elektrik tesisi ve arazisi özelleştirilecek

Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne kayıtlı olan 12 ildeki 73 taşınmazın özelleştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı KararıResmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, mülkiyeti Maliye Hazinesi Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’ne (TEİAŞ) kayıtlı olan 12 ildeki 73 taşınmaz, özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Kararda, özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2027 tarihine kadar tamamlanması gerektiği belirtildi. Alınan karar, 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3. maddesi ile 703 sayılı Kanun Hükmünden Kararnamenin geçici 8. maddesi gereğince alındı.

Özelleştirilecek taşınmazlar arasında, otoparklar, akaryakıt istasyonları, ticari binalar, konutlar, araziler bulunuyor.

Taşınmazlar, ihale yoluyla özelleştirilecek.

Taşınmazların özelleştirilmesiyle, kamuya gelir sağlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

ÖZELLEŞTİRİLECEK TAŞINMAZLAR

  • İstanbul'da 19 taşınmaz
  • Ankara'da 14 taşınmaz
  • İzmir'de 10 taşınmaz
  • Adana'da 7 taşınmaz
  • Bursa'da 6 taşınmaz
  • Antalya'da 5 taşınmaz
  • Erzurum'da 4 taşınmaz
  • Kayseri'de 4 taşınmaz
  • Samsun'da 3 taşınmaz
  • Gaziantep'te 3 taşınmaz

TAŞINMAZLARIN ÖZELLİKLERİ

Otoparklar: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Gaziantep illerinde bulunan otoparklar, farklı büyüklüklere ve kapasitelere sahip.

Akaryakıt istasyonları: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Gaziantep illerinde bulunan akaryakıt istasyonları, farklı büyüklüklere ve kapasitelere sahip.

Ticari binalar: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Gaziantep illerinde bulunan ticari binalar, farklı büyüklüklere ve kullanım alanlarına sahip.

Konutlar: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Gaziantep illerinde bulunan konutlar, farklı büyüklüklere ve kullanım alanlarına sahip.

Araziler: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Gaziantep illerinde bulunan araziler, farklı büyüklüklere ve kullanım alanlarına sahip.

İHALE SÜRECİ

Taşınmazların özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci, ÖİB tarafından yürütülecek. İhaleler, açık artırma yoluyla gerçekleştirilecek.

İhalelere katılmak isteyenler, ihale şartnamesini ÖİB'nin internet sitesinden temin edebilir.

İhale tarihleri, ihale şartnamesinde yer alacak.

Kamuya Gelir Sağlanması Hedefleniyor

Taşınmazların özelleştirilmesiyle, kamuya gelir sağlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan açıklamada, "Taşınmazların özelleştirilmesiyle, kamuya gelir sağlanmasının yanı sıra, taşınmazların daha verimli ve etkin kullanılmasının da sağlanacağı öngörülüyor." denildi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.