Hava Durumu

KOBİ'ler ödüllendirildi!

KOSGEB, veri tabanına kayıtlı işletmeler arasında başarı gösteren 39 işletmeyi belirleyerek ödüllendirdi. Bu başarılı işletmeler, farklı sektörlerde 4 ana kategoride ödüllendirildi ve ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın elinden aldı.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 12:47
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 13:31
Kaynak: KOSGEB-Bülten
KOBİ'ler ödüllendirildi!

KOSGEB, “KOBİ Ödülleri Töreni” düzenledi.  Tören, KOSGEB’in Başkanlık binasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

KOSGEB veri tabanında yer alan KOBİ'ler arasında gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda 4 ana kategoride düzenlenen ödül töreninde sıralamaya girenler ödüllendirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ödüle layık görülen 39 KOBİ temsilcisine ödüllerini takdim etti.

Ödül alan işletmeler, KOSGEB'in KOBİ Bilgi Sistemi'nden alınan son üç yıllık mali yıl içindeki verilerinin aritmetik ortalamasına göre, 2022 KOBİ beyannamesinde belirtilen KOBİ vasfına dayanarak kategorilerine göre belirlendi.

KOBİ'ler ödüllendirildi! Bursa Hayat Gazetesi -2

BURSALI FİRMAYA ÖDÜL

2010 yılında Bursa'da kurulan yerli olan Trend Şirketler Grubu, yaptığı büyüme ile, KOBİ statüsünden çıkarak büyük firma kategorisine yükselen ve Türkiye’de en çok istihdam sağlayan firma ödülünü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fatih Mehmet Kacır’ın elinden aldı.

KOBİ'ler ödüllendirildi! Bursa Hayat Gazetesi -3

Firma sahibi Abdullah Bayram, ödül töreninde yaptığı açıkalmada, “Kıvançlıyız, onurluyuz. Mutluluğumuzu anlatmaya kelimeler yetmez. Bu başarıda emeği geçen tüm TREND ekibini ve çalışanlarını yürekten kutluyoruz ve bu ödülü 3.000 TREND çalışanına armağan ediyoruz. Bugüne kadar bize verdiği desteği esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkürü borç biliriz. Başarılarımızı taçlandıran bu ödül , bizi daha çok kamçılayacak. Ülkemiz ve insanımız için üretmeye ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KOBİ'ler ödüllendirildi! Bursa Hayat Gazetesi -4

BAKAN KACIR KONUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ödül töreninde bir konuşma gerçekleştirdi.  Bakan Kacır, dünya genelinde yaşanan küresel daralmalara ve krizlere işaret ederek, günümüzde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat gibi temel ekonomik alanlarda zorlu bir süreçten geçildiğini ifade etti.

Bakan Kacır, 2023 yılında ihracatın deprem felaketine rağmen 255,8 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti: 

 “Ekonomimiz 14 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Millî gelirimizi 1 trilyon 118 milyar dolara çıkardık. İstihdam, 32,4 milyon kişi ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek düzeyine ulaştı. Elbette, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan, istihdamın yüzde 70,6’sını sağlayan, Ar-Ge harcamalarımızın yüzde 28,8’ini, ihracatımızın yüzde 31,6’sını gerçekleştiren KOBİ’lerimiz, bu başarının mimarıdır, sahipleridir.

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarırken beraber yürüdüğümüz yol arkadaşlarımızdır.

Türkiye Yüzyılı’nda, Millî Teknoloji Hamlesi hedeflerimizi birer birer gerçekleştirirken, KOBİ’ler katma değerin, inovasyonun taşıyıcı sütunlarından biridir.

KOBİ'ler ödüllendirildi! Bursa Hayat Gazetesi -5

KOSGEB’İ ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ HALİNE GETİRDİK

KOBİ’lerimizin rekabetçiliklerini ve inovasyon yetkinliklerini geliştirmeyi, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için olmazsa olmaz unsuru olarak görüyoruz.

Bu anlayışla; son 22 yılda ortaya koyduğumuz sanayi ve teknoloji politikalarının merkezine hep küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi koyduk.

Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, vizyonu ve iradesiyle KOSGEB’i ülkemizde KOBİ’lerin hamisi ve en büyük destekçisi haline getirdik.

Kurulduğu 1990’dan 2002’ye kadar yani 12 yılda sadece 4 bin işletmeye bugünkü değerlerle 1,2 milyar lira destek veren KOSGEB’in, 2002’den bugüne kadar 1,3 milyon KOBİ’mize 180 milyar lira destek vermesini sağladık. 

Özel sektör, sivil toplum kuruluşu ve üniversite iş birlikleriyle açtığımız 27 Teknoloji Geliştirme Merkezi’yle 352 teknoloji girişimcisinin fikirlerinin hayata geçirilmesi yolculuğunda yanlarında olduk.

Sanayimizin, girişimlerimizin ve KOBİ’lerimizin yeşil dönüşümü için Dünya Bankası ile iş birliğinde, ülkemizin yeşil dönüşümdeki en kapsamlı ve en büyük bütçeye sahip çalışması Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni başlattık.

Program kapsamında, KOSGEB’e ayrılan 250 milyon dolarlık finansmanla; KOBİ'lerin karbon ayak izlerini azaltmaya ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik yeşil dönüşüm planlarını gerçekleştirmeleri konusunda yanlarında oluyoruz.

KOBİ’lerimizin kendi bünyelerinde güneş enerjisi sistemleri kurmaları için 14 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz.

Enerji, su ve ham madde verimliliği, sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümüne yönelik yeşil dönüşüm projelerine ise 4 milyon liraya kadar destek veriyoruz.

Bu kapsamda 90’dan fazla KOBİ’mizi destekleme kararı aldık.

Geçtiğimiz yıl yaşadığımız deprem felaketlerinde KOBİ’lerimizin yaralarını sarmak için Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığındaki Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesini hayata geçirdik.

Bugüne kadar bu program kapsamında 52 binden fazla işletmemize 16,8 milyar lira kaynak aktardık.

Bölgenin ihyası ve inşası için yeni finansman kaynakları oluşturmaya devam edeceğiz.

KOSGEB, KOBİ’LERİMİZİN İYİ VE KÖTÜ GÜNÜNDE HER DAİM YANINDA

Bugün KOSGEB; girişimcilikten kapasite geliştirme ve küresel rekabete kadar farklı alanlarda etkin destek ve hizmetleriyle, sel, yangın ve depremler gibi acil durumlarda yaraları saran programlarıyla, KOBİ’lerimizin iyi ve kötü gününde her daim yanında. KOBİ’lerimizin hizmetinde, emrindedir.

Ülkemizin kalkınma vizyonu ve küresel trendler doğrultusunda KOBİ’lerimizin değişen ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdürecek. Bu nedenle; ikiz dönüşümü hızlandıracağımız, ülkemizi küresel düzeyde ileri teknoloji üretim merkezi haline getireceğimiz Türkiye Yüzyılı’nda, KOSGEB destek programlarını odağımıza girişimciliği, sürdürülebilir büyümeyi, ölçeklendirme ve global rekabeti alarak yeniden yapılandırıyoruz.

KOBİ'ler ödüllendirildi! Bursa Hayat Gazetesi -6

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMINI DUYURMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM

Hem mevcut desteklerimizle hem de uluslararası fon kaynaklarıyla, işletmelerimizin teknoloji seviyesini, insan kaynağını, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle yeni kurguladığımız Girişimcilik Destek Programı’nı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.

Program ile ülkemizin stratejik hedefleriyle uyumlu sektörlerde katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeline sahip girişimlerimize 2 milyon liraya varan finansman imkânı sunuyoruz. Girişimcilerimizin fikirden ürüne, üründen pazara giden yolculuklarını kısaltacak bu program ile; kabuğundaki inci misali Anadolu'nun dört bir yanında saklı cevherlerimizi ortaya çıkarıyoruz. Ayrıca program kapsamında girişimcilerimizin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitini artırımlı uygulayacağımızı özellikle ifade etmek isterim. Bugünden itibaren başvuruları almaya başlayacağımız programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Kaynak: KOSGEB-Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.