Hava Durumu

Asya Borsaları güncel durumu: Japonya ve Çin verileri izleniyor

Asya'nın finansal merkezlerindeki borsalar, son ekonomik verileri izlerken oynak bir gün geçiriyor. Japonya'nın önde gelen endekslerinden Nikkei 225, rekor seviyelerden gerileyerek yüzde 0,9 düşüş yaşarken, diğer taraftan Çin'den gelen ticaret verileri beklenenden daha olumlu bir tablo çiziyor. İşte tüm detaylar.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 18:38
Kaynak: Haber Merkezi
Asya Borsaları güncel durumu: Japonya ve Çin verileri izleniyor

Asya borsaları, Japonya ve Çin'den gelen ekonomik verilere bağlı olarak bugün hareketli bir gün geçiriyor. Japonya'nın önde gelen endeksleri, rekor seviyelerden gerileyerek yatırımcıları şaşırtırken, Çin'den gelen ticaret verileri beklenenden daha iyi bir tablo çizdi. Özellikle, Çin'in ihracatında yılın ilk iki ayında görülen yüzde 7,1'lik artış, ekonomistlerin beklentilerini aşarak piyasalara olumlu yansıdı. Bu arada, Çin merkezli e-ticaret devi JD.com'un Hong Kong'da listelenen hisseleri, dördüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının yanı sıra 3 milyar dolara varan hisse geri alım planını duyurmasıyla yatırımcıların ilgisini çekti. Tüm bu gelişmeler, Asya borsalarında hareketliliği ve işlem hacmini artırıyor.

Asya Borsaları güncel durumu: Japonya ve Çin verileri izleniyor -Bursa Hayat Gazetesi-2

JD.COM'UN BEKLENENDEN İYİ KAZANÇLARIYLA ASYA BORSALARI CANLILIĞINI KORUYOR

Asya'nın önde gelen borsaları, bölgeden gelen ekonomik verilere odaklanarak işlem görüyor. Perşembe günü, Japonya borsası rekor seviyelerden gerilerken, Çin'den gelen ticari veriler beklenenden daha olumlu karşılandı.

Japonya'nın önde gelen endekslerinden Nikkei 225, yüzde 0,9'luk bir düşüş kaydederek rekor seviyelerinden geriledi. Topix endeksi ise seansın başında rekor bir seviyeye ulaşmasının ardından yüzde 0,24 oranında değer kaybetti.

Tayvan'ın ağırlıklı endeksi yaklaşık yüzde 1 artış gösterirken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,14 oranında yükselerek yeni zirvelerine ulaştı.

Asya hisse senetleri, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın, merkez bankasının faiz indirimine hazır olabileceği ancak bunun için "hazır olmadığı" yönündeki açıklamalarının ardından yükseldi.

Çin'in önde gelen endekslerinden CSI 300, yüzde 0,35 oranında artarken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,14 oranında düştü. Çin'in dolar cinsinden ihracatı, yılın ilk iki ayında yüzde 7,1 artış gösterdi. Bu rakam, ekonomistlerin öngördüğü yüzde 1,9'luk artış beklentisini oldukça aştı.

Çin merkezli e-ticaret devi JD.com'un Hong Kong'da listelenen hisseleri, beklenenden daha iyi dördüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından yüzde 8'in üzerinde bir artış yaşadı. Şirket ayrıca, Amerikan depo hisseleri de dahil olmak üzere 3 milyar dolara varan hisse geri alım planını duyurdu.

Güney Kore'nin önde gelen endekslerinden Kospi, önceki kazançlarını tersine çevirerek yüzde 0,25 oranında düşüş yaşarken, Kosdaq endeksi yüzde 1,16 oranında kayıp yaşadı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.