Hava Durumu

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!

İsrail askerleri Tulkerim'de büyük yıkıma sebep oldu. Ana caddeleri, su ve kanalizasyon şebekelerini tahrip ettiler. Mülteci kampı sakinleri büyük zarar gördü, evler yıkıldı. İsrail ordusu keskin nişancılarını konuşlandırdı ve patlama sesleri duyuldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 20:18
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 20:18
Kaynak: AA
İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!

Görgü tanıkları AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin buldozerler eşliğinde Tulkerim kenti, Tulkerim Mülteci Kampı ve Nur Şems Mülteci Kampı'na düzenledikleri baskında ana caddeleri, su ve kanalizasyon şebekelerini tahrip ettiğini, elektrik direklerini söktüğünü söyledi.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-2

AA muhabiri, İsrail ordusuna ait askeri iş makinalarının, Tulkerim'in ana caddelerinde 3 metreden daha derin hendekler kazdığını gözlemledi.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-3

Nur Şems Mülteci Kampı sakinlerinden Ala Şamil, İsrail'in 12 saat boyunca kampta "kelimelerle tarif edilemeyecek büyüklükte bir yıkım yaptığını, geride sağlam hiçbir şey bırakmadığını" söyledi.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-4

Şamil, "Nur Şems Mülteci Kampı'nda kazılmamış bir cadde, yıkılmamış bir ev yada dükkan kalmadı. Bu çok büyük bir nefrete işaret ediyor." dedi.

Kamptaki El-Menşiye Mahallesi'nde bulunan evi ağır hasar gören Filistinli kadın Umm Sadık da, "Buldozer eve girdiğinde şoka uğradık. Buldozer evin girişini ve balkonu yıktı." diye konuştu.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-5

Umm Sadık, İsrail güçlerinin kampın caddelerini kazarak moloz yığınına çevirdiğini ve yürünemez hale getirdiğini ifade etti.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-6

Evi kısmen yıkılan Gazi Ebu Libde ise İsrail buldozerlerinin hiçbir uyarıda bulunmadan yoğun silah sesleri altında evin bazı kısımlarını yıkmaya başladığını, ardından komşuların evlerine yöneldiğini söyledi.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-7

Ebu Libde, kampın yaşanmaz hale geldiğini ve bu baskının, yıkım açısından en şiddetli baskın olduğunu dile getirdi.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-8

İsrail ordusu bu sabah Filistinlilere yönelik göz yaşartıcı gaz kullanarak Tulkerim şehrine ve şehirdeki Tulkerim Mülteci Kampı ile Nur Şems Mülteci Kampı'na çeşitli yönlerden baskın düzenleyerek keskin nişancılarını bazı binaların çatılarına konuşlandırmıştı.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-9

Keşif uçakları alçak irtifadan şehrin semalarında uçarken, kamp içinde yoğun silah sesleri arasında patlama sesleri duyulmuştu.

İsrail ordusu Tulkerim'de büyük yıkım bıraktı!-Bursa Hayat Gazetesi-10

Sosyal medya platformlarında İsrail buldozerlerinin yol açtığı büyük yıkımı gösteren videolar yayımlanırken, aktivistler de İsrail ordusuna ait askeri buldozerin patladığı anı gösteren bir video yayımladı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.