Hava Durumu

İki ülkeden İran'ın çıkışlarına yanıt!

İran'dan 'nükleer' ile ilgili olarak yapılan açıklama sonrasında İran ve İsrail'den de bir yanıt geldi.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2019 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2019 13:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://bursahayat.com.tr/
İki ülkeden İran'ın çıkışlarına yanıt!

Nükleer anlaşmadaki 26. ve 36. maddelerinin karşı tarafın verdiği sözleri ihlal etmesi durumunda kendilerine karşı adım atma hakkı verdiğini dile getiren Ruhani, bugün nükleer anlaşmaya taraf 5 ülkeye iki uygulamayı durduracaklarını ilettiklerini belirtti.

Ruhani, anlaşma kapsamında uranyum zenginleştirmede 300 kilogramın üzerine çıkıldığında fazlasını başka ülkelere sattıklarını ve karşılığında sarı kek aldıklarını ancak bugünden itibaren bu satışın durdurulacağını söyledi.

Ağırlaştırılmış suyun da  İran'da 130 tonu geçmesi durumunda fazlasını başka ülkelere sattıklarını aktaran Ruhani, bu uygulamayı da durduracaklarını ve zenginleştirilmiş uranyum ile ağırlaştırılmış suyu artık satmayacaklarını ifade etti.

Attıkları bu adımların 60 gün için geçerli olduğuna dikkati çeken Ruhani, "Eğer nükleer anlaşmaya taraf ülkelerle 60 gün içinde müzakere masasına oturup petrol satışı ve bankacılık konularında milli menfaatlerimiz temin edilirse bugünkü duruma geri döneriz. Nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle yükümlüyüz ancak 60 gün sonunda 5 ülkeyle bir sonuca varamazsak bu yükümlülüğümüzü sona erdireceğiz." şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu süre sonunda anlaşma sağlanamazsa Arak Ağır Su Reaktörü'nün modernizasyonuna başlayacaklarını da belirtti.

RUSYA: ABD'NİN ANLAŞMADAN ÇEKİLMESİNİN SONUÇLARINI GÖRÜYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasındaki heyetler arası görüşme Rusya'nın başkenti Mokova başladı. Görüşme öncesi toplantının gündemine dair açıklama yapan Lavrov, "Taraflar aralarında Suriye meselesi, Hazar Denizi'nin civarındaki durum, Güney Kafkasya'daki ve Orta Asya'daki gelişmeler, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) anlaşması ve Venezuela krizi gibi bölgesel ve küresel gündemler üzerine fikir alışverişi yapacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey, İranlı mevkidaşına, İran'ın nükleer anlaşma bağlığına Moskova'nın değer verdiğini söyledi. Lavrov ayrıca, İran'ın anlaşmada değişen pozisyonuyla ilgili bir açıklama duymak istediğini, nükleer anlaşmanın geliştirilmesi gibi bir durumun kabul edilemez olduğunu, İran'ın tutumunun, ABD'nin sorumsuz davranışlarından meydana geldiğini ifade etti.

Kremlin'den yapılan açıklamada," şu an ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin sonuçlarını görüyoruz" denildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin için bir mektup aldığını duyurdu. Zarif, İran'ın nükleer anlaşma kararını şu ana akadar sadece Rusya ve Çin'in desteklediğini, diğer ülkelerin kararlarını duyurmadığını belirtti.

İSRAİL: İZİN VERMEYECEĞİZ!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın nükleer faaliyetlerinin bir kısmına geri döneceğine açıklamasına yönelik, "İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz" dedi. 

İran Milli Güvenlik Kurulu, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık olarak nükleer anlaşmadaki bazı taahhütlerin askıya alındığını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İran'ın bu kararına tepki gösterdi. Netanyahu, "İran'ın nükleer programını sürdürme niyetinde olduğunu duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürmek isteyenlerle savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.