Hava Durumu

Yıldırım’da bayram coşkusu 


Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Erguvan Bayramı'nda özel etkinlikler Bursalılarla buluşuyor...

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 14:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
Yıldırım’da bayram coşkusu 


Bursa'da baharı müjdeleyen, bereket, huzur ve kardeşliğin sembolü olarak kabul edilen Erguvan Bayramı, bu yıl 24 Mayıs Cuma (bugün) ile 25 Mayıs Cumartesi tarihleri arasında kutlanacak. Erguvan Bayramı'na özel etkinlikler Bursalılarla buluşacak.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Erguvan Bayramı Geleneği Emir Sultan Meydan’ında Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa AK Parti Milletvekili Emel Gözükara Durmaz, AK Parti ilçe Başkanı Adnan Kurtuluş, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Ali Reisoğlu, Yıldırım meclis üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirdi.

Bursa’nın Osmanlı'nın başkenti olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türk İslam kültürünün Orta Asya'da kurduğu Merf, Semerkant, Buhara gibi tarihi şehirlerin Anadolu'daki karşılığı da hiç şüphesiz ki yine Bursa'mızdır. Bursa'mız manevi tarihi ve kültürel güzellikleriyle beraber Osmanlı'nın başkenti olmakla birlikte medeniyetimizi temsil eden en önemli şehirlerimizden biri Yıldırım ilçemiz de Bursa'nın fetih kapısıdır. Yıldırım birinci Beyazıt'ın şehri. Yıldırım Osmanlı'nın ikinci kurucusu Çelebi Mehmet Han şehridir. Yıldırım, Bursa'nın manevi mimarı, manevi sultanı, Emir Sultan Hazretlerinin şehridir. Bu kadim şehri, manevi ve tarihi bağlarından koparmadan geleceğe taşımak için samimiyet ve gayretle çalışıyoruz. Kentin ve insanların ihtiyaçlarına çözüm üretecek çok önemli projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Yeni konutlar, sosyal yaşam alanları, kütüphaneler, yollar, parklar, spor tesisleri. Ancak her ne yaparsak yapalım şehrin özünü, kültürünü, tarihini korumaya, manevi kimliğini de yaşatmaya bilhassa özen gösteriyorum. Çünkü kültür ve  tarih olmazsa, manevi iklim olmazsa şehirlerin beton yığınlarından ibaret olacağının farkındayız. İşte bu düşünceyle Bursa'nın tarih, kültür ve manevi kimliğinde önemli bir yere sahip olan Emir Sultan Hazretleri'ni yad ediyor ve onunla özdeşleşen Erguvan Bayramını tekrar sizlerle buluşturuyorum. Emir Sultan Hazretleri'nin her yıl bahar aylarında erguvan döneminde medeniyet coğrafyamızdan gelen sevenleriyle, buluşmasıyla. onun vefatının ardından da sevenleri tarafından yüzyıllar boyunca devam ettirilmiş bir gelenektir. Yaklaşık altı yüz yıl süren bu gelenek ne yazık ki daha sonradan anlatılmıştır. Yıldırım Belediyesi olarak bu yıl üçüncüsünü kutladığımız Erguvan Bayramı'nı geleneksel olarak kutlamaya devam edeceğiz. Ve Emir Sultan Hazretleri'nin bugün olduğu gibi her yıl ziyaret edeceğiz. Zira erguvan faslı Bursa'mızın kültürünün ve manevi kimliğinin önemli bir parçasıdır. Kıymetli hemşerilerim, Erguvan, birliktir. Beraberliktir, kardeşliktir. Erguvan bahardır, berekettir, paylaşmaktır, hoşgörüdür. Erguvan, Emir Sultan Hazretleri'dir. Erguvan, Bursa'dır. Erguvan Bayramınız kutlu olsun. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Rabbim hanelerimizden bolluğu bereketi eksik etmesin inşallah diyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum.“

Yıldırım’da bayram coşkusu 
 Bursa Hayat Gazetesi -2

 "YÜZLERCE YILLIK BİR GELENEĞİN MİRASÇILARI”

 Etkinlikte konuşma yapan Bursa AK Parti Milletvekili Emel Gözükara Durmaz,

“Erguvan Bayramı adını çiçeklerin rengarenk güzelliğiyle süslenen mevsimden alır. Emir Sultan Hazreti’nin önderliğinde on beşinci yüzyıla kadar uzanmakta olup dostluk, kardeşlikle barışı kutlayarak insanları bir araya getiriyor.  Bu bayram geçmişin izlerini taşıyan bir mirasın günümüze uzanan yolculuğudur. Yüzlerce yıllık bir geleneğin mirasçıları olarak. Geçmişten gelen manevi iklimi günümüzde yaşatmanın ve gelecek nesillerin aktarmanın sorumluluğunu da taşıyoruz. Çünkü Erguvan Bayramı sadece bir çiçeğin açmasıyla değil insanların bir araya gelerek kalplerini birleştiği dostluğu ve kardeşliğin simgesidir. Emir Sultan hazretlerini rahmetle anıyoruz. Erguvan Bayramı'nı yaşatmak ve bu kıymetli geleneği gelecek nesillere aktarmak adına düzenledikleri etkinlikte birlik ve beraberliğimizi güçlendiren değerli katkıları için Yıldırım Belediye Başkanımız Sayın Oktay Yılmaz'a teşekkür ediyor, Erguvan Bayramı'nızı en içten dileklerimle kutluyorum”  dedi.

Yıldırım’da bayram coşkusu 
 Bursa Hayat Gazetesi -3

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.