Hava Durumu

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor

Bursa Birlik Vakfı Akif Emre Kültür Merkezi ve Yıldız Holding İslam Eserleri Koleksiyonu’ndaki eserlerden oluşan ‘Tarihin Akışında Meşhur Hattatlar Sergisi’nin açılışı gerçekleştiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 14:36
Kaynak: Haber Merkezi
Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor

Bursa Valiliği’nin destekleriyle Yıldırım Belediyesi tarafından restore edilen Osmanlı dönemi sivil mimari örneği yapı Bursa’ya kazandırıldı. 

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi -2

Bursa’da mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan “Bursa Birlik Vakfı Akif Emre Kültür Merkezi” Bursa Valiliği’nin destekleri Yıldırım Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları sonrası açıldı. 

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-3

Kültür merkezinde, geçmişten günümüze kıymetli hattatların imzasını taşıyan eserlerin yer aldığı Yıldız Holding İslam Eserleri Koleksiyonu’ndaki eserlerden oluşan ‘Tarihin Akışında Meşhur Hattatlar Sergisi’ de Bursalı sanatseverlerle buluştu.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-4

Kuranı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan açılışa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Birlik Vakfı Başkanı Mustafa Bayraktar, Yıldız Holding YK Üyesi İbrahim Taşkın, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Adalet Eski Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Bursa İl Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Orkun Yıldırım, Bursa İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Erdal Çetindağ, Vakıflar Bölge Müdürü Dr. Haluk Yıldız, Eski AK Parti Milletvekili İsmail Aydın, Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Yaşar Karayel'in yanı çok sayıda vatandaş katıldı.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-5

Sergide Hâfız Osman (ö. 1698), Sultan III. Ahmed (ö. 1736), Mahmud Celâleddin Efendi (ö. 1829), Sultan II. Mahmud (1839), Kazasker Mustafa İzzet Efendi (ö. 1876), Sâmi Efendi (ö. 1912), Hâmid Aytaç (ö. 1982) gibi üstatlar ile Hasan Çelebi (d. 1937), Ali Toy (d. 1960), Mehmed Özçay (d. 1961), Ferhat Kurlu (d. 1976) gibi günümüzün önemli hattatların eserleri yer alıyor.

Bursa Birlik Vakfı Başkanı Mustafa Bayraktar açılış konuşmasında, “Burada 41 kere maşallah diyeceğimiz 41 önemli eser sergilenecek. Yıldız Holding ve Murat Ülker beyefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizi yalnız bırakmayan eski vekil, Başsavcı, Kaymakam ve ev sahibi Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a teşekkür ederiz” dedi. 

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-6

Yıldız Holding YK Üyesi İbrahim Taşkın ise “Ekonomik ve istihdam katkıları yanı sıra toplumu bir araya getiren sanatsal faaliyetler bizim için çok önemli Murat Ülker beyin de en büyük gayesi bu. Derdi vatan olan yeni Akif Emre’lerin yetiştirmesi için dua ediyorum. Buradaki 41 eser bizi yolculuğa çıkarıyor” ifadelerini kullandı. 

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-7

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise, kadim bir kent olan Bursa’da medeniyeti tekrar şahlandıracak bir iş gerçekleştirdiklerini söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. 

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-8

Yıldız Holding Sanat Danışmanı Esra Göncüoğlu, 41 adet eserin sergilendiği hattat sergisine ait bilgiler verdi.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-9

24 hattata ait eserlerin yer aldığı sergi hakkında Güncüoğlu, “Tarihin Akışında Meşhur Hattatlar” sergimizde 17 ile 20’nci yüzyılın büyük üstadlarının eserleriyle çağımızın kıymetli hattatlarının eserleri geçmişten günümüze kronolojik bir sıra ile sunuluyor. Yıldız Holding “Konuşan Yazılar Sergisi” ilk olarak Bursa’da başlamıştı. Sonra Konya, Edirne ve Ankara ile devam etti. Bursa’da tekrar ikinci kez yeni bir seçkiyle “Tarihin Akışında Meşhur Hattatlar Sergisi”yle Bursa’da sanatseverlerle buluşmak istedik” dedi.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-10

Ölüm tarihi 1880 olan 19. yüzyılın büyük hattatı Şefik Bey’in hakkında da bilgiler aktaran Güncüoğlu, bir eserin hikayesinden şu sözlerle bahsetti:

“Kehf suresi 39. Ayetten bir bölüm yazılı olan bu eserde “Allah’ın dediği olur. Kuvvet ancak Allah’a mahsustur” mealinde ayeti kerime. Şefik Bey, Bursa için de önemli bir hattat. 1855 Büyük Bursa Depremi’nde Ulucami’de zarar gören hatların düzeltimesi ve tamir edilmesi için Sultan Abdülmecit Han, Abdulfettah Efendiyle birlikte Şefik Beyi görevlendiriyor. Bursa Ulucami’de 3-3,5 yıl kadar çalışıyorlar. Duvar ve sütunlardaki hatları kendi uslüplarına göre yeniliyorlar. Bu camiye mahsus olarakta yazılar yazıyorlar” dedi.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-11

Tarihin Akışında Meşhur Hattatlar Sergisi, 14 Haziran’a kadar haftanın her günü 09.00-17.00 saatlerinde ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-12

Yıldırım Belediyesi bir eseri daha kente kazandırıyor! Bursa Hayat Gazetesi-13

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.