Hava Durumu

Üreticiler Tarım Paydaşları Buluşmasında bir araya geldi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Bursa ürettikçe Türkiye Güçlenecek' temasıyla düzenlenen 'Tarım Paydaşları Buluşması' gerçekleştirildi. 

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
Üreticiler Tarım Paydaşları Buluşmasında bir araya geldi

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Vali yardımcısı Mustafa kılıç, Gemlik Belediye Başkanı Şükrü deviren, Bursa Tarım ve Orman İİ Müdür Vekili Erdoğan Ceylan, Bursa CHP milletvekili Orhan Sarıbal, Kadın kooperatifleri ve sivil toplum örgütleri katılım sağladı. 

“Üretimin ne olduğunu, tarladan sofralara giden o serüveni çok iyi bilen üreten , çalışan , emek veren siz dostlarımın öncelikle “14 mayıs dünya çiftçiler gününü” yürekten kutluyorum” diyerek konuşmasına başlayan  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

“Seçimler sırasında tüm vatandaşlarımıza “ortak akılla” hareket edeceğimi söylemiştim. Bugünde aslında bunun için buradayız. Eğer tarımı , hayvancılığı, çiftçinin sorunlarını, üreticinin ihtiyaçlarını çözeceksek bunu  ancak sizlerle yapabiliriz.
Bu sebeple konuşmamı kısa tutup sizleri dinlemeye gayret edeceğim. Pandemide bütün dünya şunu farkettiki gıda, dolayısıyla tarım ve hayvancılık çok önemliymiş. Sanayisi gelişmiş , zengin ülkeler bile tohumuna sahip çıkıyor, hayvancılığı, çiftçiyi el üstünde tutuyor. Herkes önce kendi kendine yetmek istiyor. Bizde eskiden öyleydik.  Artık Kanada’dan kırmızı mercimek, Mısır’dan kuru fasulye alıyoruz.
Hayvancılıkta da durum aynı.

Üreticiler Tarım Paydaşları Buluşmasında bir araya geldi-Bursa Hayat Gazetesi-2

“MARMARA TEDARİKÇİSİ OLABİLİRİZ”

 Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncelikleri arasında Tarım ve hayvancılığı iyileştirmek olduğunu belirten Mustafa Bozbey, “ Bursa zaten doğası, iklimi ile tarımda tüm Marmara’nın tedarikçisi durumunda olabilir. 
Zeytin, armut, çilek, kiraz, şeftali, siyah incir, enginar…Aslında çok zenginiz. Sadece ihmal edilen , daha verimli olabilecekken atıl durumda kalan topraklarımızı ve üreticilerimizi üretime katmak , daha verimli olmaları için destek olmak istiyoruz. Böylelikle Bursa’mızın kırsal bölgelerinin de cazibesini, yaşanabilirliğini arttırmış olacağız. Tarımı iyileştirip, kazançlarını arttırıp, köylere sosyal alanlar yaparak …gençlerin tarımdan ve hayvancılıktan kaçmasını da engellemiş oluruz” şeklinde konuştu. 

 “KÖYLERİN SOSYAL CAZİBESİNİ ARTIRACAĞIZ”

Üreticiler ve kooperatifleri bir çatı altında toplanacağını ifade eden Bozbey, “Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, Tarım Peyzaj A.Ş, Buski, Besaş ve Hagel ile beraber, sizler için projelerimiz olacak.“Koperatifler için üretici çatı birliği” ile üretici koperatiflerimizi tek çatı altında toplayıp emek ve enerji kayıplarını azaltmayı,
“Tarımsal üretimi araştırma, destekleme ve eğitim merkezi” ile hem ar-ge çalışmaları hem eğitim faliyetleri hem de ürün çeşitliliği ile ile verimliliği arttırmayı, 
“O köy bizim köyümüzdür” ile köylerin sosyal anlamda cazibelerini arttırıp işgücünü korumayı hedefliyoruz.
Ürün ve süt toplama merkezleri gibi tesislerin sayısını arttırıp , modern ve kullanışlı fuar alanlarıyla üreticilerimizin ürünlerinin pazar paylarının arttırılması ile daha verimli bir şekilde satabilmelerini de hedefliyoruz” dedi. 

“TARIMDA KALİTEYİ ARTIRACAĞIZ”

Meteorolojik tahmin ve erken uyarı sistemlerini arttırarak zeytin ve meyvede kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini  dile getiren Başkan Bozbey, 
“Tohum’dan , hayvancılıkta nakdi desteklere , mazot desteğine kadar imkanlar doğrultusunda yardımlarımız olacak. İklim değişikliğinin getirdiği sonuç itibariyle yeni ürünlerin de bölgemizde yetişmeye başladığının farkında olarak , yapılacak bilimsel çalışmalar ile bu ürünlerden daha iyi verimin alınması çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Yapacak çok işimiz var, tabi bir anda hepsini yapamasakta    zaman ve imkanlar doğrultusunda sırayla hepsini gerçekleştireceğiz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 1923’te şöyle demiş …“ Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık ”. Bursa Büyükşehir Belediyesi çiftçisininde , köylüsününde kıymetini bilecek. 
Gücü doğrultusunda gereğini yapacak. Hiç merak etmeyin. Sözü sizlere bırakmadan önce , şimdiden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Başta ulu önderimiz Gazi Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Hepinize teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.