Hava Durumu

Osmangazi’de gündem değerlendirme toplantısı: Başkan Aydın'dan deprem açıklaması!

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, gündemdeki konuları değerlendirmek için medya buluşması gerçekleştirdi. Başkan Aydın, "Yeni keşfedilen Yenişehir Kayapa hattının da Bursa’nın bir ova olduğu, iki dağ arasında kaldığı basen etkisi normal bir yerde 6-6,5 şiddetindeki depremi basen etkisiyle alüvyon toprağın etkisiyle 7-7,5 etkiye ulaştıracağını, etkisini 2-3 kat arttıracağı gerçeği var. " dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 12:26
Kaynak: Haber Merkezi
Osmangazi’de gündem değerlendirme toplantısı: Başkan Aydın'dan deprem açıklaması!

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, gündemdeki konuları değerlendirmek için bir basın toplantısı gerçekleşti.

Osmangazi Meydanı Halk lokantasında düzenlenen basın toplantısı Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten, Osmangazi Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayıda basın mensubunun katılımıyla gerçekleşti. 

Gündemdeki konuları değerlendirmek için düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, “Şu anda içinde bulunduğumuz mekan halk lokantası olarak hizmete açacağımız mekanımız. Haziranın ilk haftası gibi açılması bekleniyor. 3-4 yemeği 80 TL civarında bir ücretle vatandaşımız ulaşabilecek. Yemek fiyatlarının arttığı dönemde halkımızın ucuz yemeğe ulaşması hedeflenen lokantamızda yakında açacağız. Saat 11.00-15.00 saatleri arasında lokantamız hizmet edecek. Günlük bin civarında yurttaşımıza hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bazı esnaflarımızın serzenişleri var. Ama bizim amacımız esnafla rakip olmak değil. Bizim amacımız insanımızın daha uygun yemek yemesini sağlamak. ‘Bazı yerlerde 40 TL neden sizde 80 diyorsanız’ bizim maliyetlerimiz biraz fazla olduğu için bu fiyatı hizmet sunabiliyoruz.  Mazbatamızı aldığımız günden bu yana Osmangazi Meydanında çeşitli etkinlikleri vatandaşlarımızla buluşturduk. 19 Mayıs Gençlik Bayramında ünlü sanatçımız Haluk Levent’i ağırladık. Bayramımızı kutlarken Filistin ve Gazze’de katledilen insanları, çocukları unutmadığımızı göstermek için Haluk Levent ile saygı duruşunda durmamız kamuoyunda da geniş bir yankı buldu. Bizim onları unutmamız söz konusu değil” dedi. 

"DEPREM GERÇEĞİYLE YÜZLEŞMEK DURUMUNDAYIZ"

 Açıklamasına şu şekilde devam etti: 

“Projelerimizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çirişhane Spor Lokoli’nin temelini attık. Pazartesi günü ise kreşimizin temelini Hamitler’de atacağız. 80 kişilik bir kreş planlıyoruz. Daha sonra da 7-8 tane kreşin planını yaptık. Bunlar hayırseverler tarafından yapılıyor. Belediye kasamızdan herhangi bir ücret almıyoruz. Ardından burada bulunan Halk Lokantası’nı açacağız. Genç kafeyi hayata geçireceğiz. Diğer kafelerde 100 TL olan kahveyi burada 20 TL gibi ücrete satmayı hedefliyoruz. Gençlerimiz burada ders çalışabilecek ve akşamları da ücretsiz çorba ikramı vereceğiz. Kadınlara 300 metrekarelik bir jimnastik alanı açacağız. Malumunuz obezite günümüzün en büyük sorunu bizde obeziteyle karşı spor salonlarımızla mücadele edeceğiz. Gayet ferah ve güzel bir spor salonunu halka kazandıracağız. Çalışmalarımızı hayata geçirirken de vatandaşımızdan gelen dönüşleri ve ihtiyaçları, şikayetleri de çok ciddiye alıyoruz. Ve geri dönüş sağlıyoruz. Okullar kapandıktan sonra bir çok öğrencimizi yapacak etkinlik konusunda pek çok sıkıntı yaşayabiliyor. Gezici kütüphanesinde senaryo yazma, tiyatro gibi kültürel, sanatsal aktivitelerle zamanlarını değerlendirecek. Yazın daha dolu geçmesi,  özellikle çocuklar için daha verimli bir yaz olması için  planladığımız aktiviteler ve spor aktivitelerimize de devam edeceğiz. Bursa'da düşün dergisiyle Bursa’nın kültürel anlamda değer katmak için bir çalışma yürüteceğiz. Stratejik eylem planı üzerinde çalışıyoruz. Hazırladıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Birde deprem konumuz var. Yeni keşfedilen Yenişehir Kayapa hattının da Bursa’nın bir ova olduğu, iki dağ arasında kaldığı basen etkisi normal bir yerde 6-6,5 şiddetindeki depremi basen etkisiyle alüvyon toprağın etkisiyle 7-7,5 etkiye ulaştıracağını, etkisini 2-3 kat arttıracağı gerçeği var. Stratejik planın en önemli planlarından birisi bu. Toplanma alanları, deprem konteynerleri ile ilgili. Deprem anında hangi ilçenin hangi ille koordine olacağıyla ilgili kapsamlı çalışma AFAD tarafından yapılmış. Biz de kendi üzerimize düşeni yapacağız. Deprem gerçeğiyle yüzleşmek durumundayız. Ovaya doğru kaçak yapılaşmayı engellememiz gerekiyor. Çok hızlı kaçak yapılaşma var 50 yıllık hızlı sanayileşme ve getirdiği göç, bunun getirdiği çarpık yapılaşmanın en yoğun olduğu şehirlerden birisi Bursa. " dedi.

Osmangazi’de gündem değerlendirme toplantısı Bursa Hayat Gazetesi -2

“SOKAK HAYVANLARIN UYUTULMASI DOĞRU DEĞİL”

Türkiyenin gündeminde yer alan sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin tartışılan konuya da değinen Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Sokak hayvanlarının uyutulma meselesi gündemde. Benimde milletvekilliği yaptığım dönemde bu konu TBMM’ye getirildi. O zaman bir araştırma raporu düzenlenmişti. Bununla ilgili bir fon kurması gerektiği bu kaynağın nereden geleceğine raporda yazıyor. Hayvan haklarının  korunmasıyla ilgili kurulacak fonda belediyelerin bazı destekleri hayvanların kısırlaştırılması öncelik olarak hayvan barınaklarının yapılması gerekiyor. Biz hayvanların unutulmasını doğru bulmuyoruz. Kısırlaştırılması ve  sahiplendirilmesi gerekiyor. Zaten kısırlaştırma yapılan türlerde zamanla popülasyonu da azalıyor. Osmangazi’de biz geldiğimiz ilk günden beri çözüm odaklı, sorunları tespit eden bir politika izliyoruz. İnşallah geri kalan beş yılda da bu şekilde devam edeceğiz. Halkımız bizi bu makama getirirken  geçmiş dönemi eleştirmek için değil hizmet sağlamamış için getirdi” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.