Hava Durumu

Mudanya'da site yerinden oynamıştı: Firmadan açıklama geldi!

Bursa'nın Mudanya ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde bulunan bir sitede inşaat nedeniyle kayma başlamış, 15 hane boşaltılmıştı. Mudanya'daki inşaat firmasından açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 15:49
Kaynak: İHA
Mudanya'da site yerinden oynamıştı: Firmadan açıklama geldi!

Mudanya ilçesindeki toprak kaymasıyla ilgili tüm tedbirlerin alındığını bildiren inşaat firması yetkilileri, "İnşaat için faaliyet değil sadece güvenlik için fore kazık, 100 santimetre çap ve 17 metre derinlikte ve betonarme perde uygulaması yapılmaktadır" açıklamasında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada şu cümlelere yer verildi;

"Belirtilen 2 parselin de müteahhitti aynı firmadır. Dolayısı ile firmanın kendi kendine zarar vermek gibi bir durumu düşünülemez. Sahada inşaat faaliyet değil, sadece güvenlik için fore kazık 100 santimetre çap ve 17 metre derinlikte ve betona me perde uygulaması yapılmaktadır Bu uygulamalarda üniversitesi onaylı proje ve raporu doğrultusunda yapılmaktadır. Ayrıca inklometre kuyuları parselde açıktır Zemin hareketleri milimetrenin onda biri hassasiyetle ölçülmektedir Parsellerin zemin etütleri onaylıdır."

OLAY

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi'nde bulunan bir site, ön tarafına yapılan bir başka inşaat sebebiyle kaymaya başladı. Zemin etüdü yapılmadan hafriyat çalışmasına başlandığı iddia edilen sitenin C bloğunda oturan 15 hane boşaltıldı. Bloklarında derin çatlarlar oluşan daire sakinleri, evlerini terk etmek zorunda kaldı.

2020 yılında aldıkları evlerde oturamaz hale gelen site sakinleri, yaptıkları şikayetler ve açtıkları davaya rağmen inşaat çalışmasının önüne geçemediklerini söyledi. Belediye yetkilileri, 13 Aralık 2023 tarihinde yaptıkları incelemelerde, yeterli güvenlik önlemleri alınmadan hafriyat kazısı yapıldığını ve sonucunda da Oksijen Kent Sitesi’nde çatlaklar ve toprak kayması meydana geldiğini tespit etti.

Gelen şikayetler üzerine yeniden incelemelerde bulunan belediye yetkilileri, 1 ay sonra 12 Ocak 2024 tarihinde ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini, Oksijen Kent Sitesi’ndeki çatlakların daha da derinleştiğini ve toprak kaymasının arttığını tespit etti.

Zemin konusunda riskli bulunan sitenin altında başlayan inşaat çalışmalarının durdurulmasını isteyen site sakinleri, ruhsatın bir an önce iptal edilmesi istedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.