Hava Durumu

Bursa Kent Müze’sinde 'Bir Koleksiyon Bin Hikâye' söyleşisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve koleksiyoner Ahmet Erdönmez'in konuk olduğu 'Bir Koleksiyon Bin Hikâye' söyleşi programı, Bursa Kent Müzesi'nde gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
Bursa Kent Müze’sinde 'Bir Koleksiyon Bin Hikâye' söyleşisi

'Bir Koleksiyon Bin Hikâye' söyleşi programına konuk olarak katılım sağlayan koleksiyoner ve iş adamı Ahmet Erdönmez, “Müzelerin içerinde yer alan eserlerin hikayeleri ve arkasındaki maneviyat çok önemli, bu eserler kültürümüzü yansımasıdır” dedi. 

Osmanlı ve Türklerin kültürel değerlerine yansıtan eserleri koleksiyon haline getiren Ahmet Erdönmez, “Koleksiyon farklı bir alan pek çok farklı alanda koleksiyon yapılabilir. Ben kendi kültürümüzü yansıtan nesneleri. Hikayeleri ile birlikte biriktirdim. Osmanlı ve Türklere ait eşyaların koleksiyonu yaptım. Diğer arkeolojik bölümler benim ilgi alanım değil. Ben bu kültürel tarihi biriktirirken pek çok hocamda bana yardımcımızdır. Halil İnancık hocamız da bana çok yardım  etti” şeklinde konuştu. 

Bursa Kent Müze’sinde 'Bir Koleksiyon Bin Hikâye' söyleşisi  Bursa Hayat Gazetesi -2

“KENDİ KÜTÜPHANENİ OLUŞTUR”

Konya’da dünyaya geldiğini dile getiren Erdönmez, “ Doğduğun yer itibariyle Selçuklu kültürü ve Osmanlı kültürüne hakim oldum. Bu koleksiyon eşyaları bir bilgi birikimi dahilinde oluştu. Bizler koleksiyonumuzu 40 - 50 sene önceden toplamaya başlıyoruz. Bizler bu işe büyüklerimizle tanışarak başladık. Rahmetli Profesör Halil İnalcık hocamız ile tanıştığımda dedi ki “Sen bu eserleri topluyorsun ama bilgin yeterli mi?” dedi. Bende “hayır efendim” dedim. Rahmetli hocam bana “O zaman kendine ait bir kütüphane oluşturacaksın. Kütüphanede okuyacaksın” dedi. Bende hemen kendi kütüphanemi kurdum ve ondan sonra kendi kültürümüzle ilgilenmeye başladım. Kendi kültürümüzü derken yaşamımız içindeki tüm objeler söz konusu. Koleksiyonun sadece objeyle ilgili değildir. Anılarla ve hikayelerle birlikte büyük bir koleksiyon oluşturdum. Tanıdığım koleksiyonerlerde yalnızca obje değil an ve hikaye bırakıyor geleceğe. Kültürümüzü, manevi değerlerimizi geleceğe taşımak çok değerli bir şey, bazı insanların çöp olarak attığı eşyaları alarak kültürel değerlerimizi yansıtıyoruz” diye ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.